Przypomnijmy, że kleszcze to pasożyty przenoszące wiele niebezpiecznych organizmów chorobotwórczych - wirusów, bakterii, pierwotniaków i riketsji. Najczęstsze choroby przenoszone przez nie na psy to: babeszjoza, borelioza i erlichjoza.
-Najgroźniejsza z nich to babeszjoza, (piroplazmoza), czyli zakażenie pierwotniakiem Babesia canis, bo może doprowadzić nawet do śmierci naszego pieska –przestrzega Marta Czokajło-Panasiuk. –Zatem po ugryzieniu naszego pupila przez kleszcza, obserwujmy go. Jeżeli zauważymy u niego brak apetytu i osowiałość, szybko udajmy się z naszym czworonogiem do lekarza weterynarii. Ponieważ nieleczona babeszjoza może doprowadzi do śmierci zwierzęcia.
Aby uniknąć problemów z naszym zdrowiem i naszych pupilów miejmy na oku te małe stworzenia i stosujmy odpowiednią profilaktykę.
Wiesława Drejer-Przekop specjalista medycyny rodzinnej z "Przychodni Rodzinnej" w Augustowie informuje jak ustrzec się przed kleszczami a w razie czego jak się ich pozbywać.
-Nie każdy kleszcz nosi w sobie zaraźliwe bakterie, warto się jednak przed nimi odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim, wychodząc w rejony potencjalnie niebezpieczne jak las, park, ogród, sad, łąka warto się szczelnie ubrać, aby zabezpieczyć ciało przed atakiem kleszcza. Warto też skorzystać z preparatów odstraszających pajęczaki, które nabyć możemy w każdej aptece. Używajmy ich na ubranie, bo wiadomo, że zawierają środki chemiczne. Po każdym spacerze czy podróży, podczas której mogliśmy „złapać” kleszcza, obejrzyjmy całe ciało. Pamiętajmy, że kleszcze lubią ciepło, także mogą być w pachwinach, na skórze głowy itp.
Jeżeli już znajdziemy na naszym ciele nieproszonego gościa, możemy go usunąć specjalną pęsetą, którą można nabyć w aptece. Należy wówczas uchwycić go tuż przy skórze i ruchem lekko obrotowym energicznie pociągnij do góry. Bardzo dobre są też specjalne aspiratory (pompki), które warto w domu mieć. Mogą przydać się nie tylko do wyciagnięcia kleszcza, ale między innymi do odsysania jadu pszczoły komara czy innych owadów. Jeżeli boimy się sami usunąć kleszcza warto udać się do lekarza, ponieważ jeżeli zostawimy główkę pajęczaka w naszym organizmie, możemy nie uniknąć choroby pokleszczowej.
Napisz komentarz
Komentarze