Z dbaniem o czystość w naszym mieście jest podobnie jak z odśnieżaniem dróg zimą. Niby wszyscy zgadzają się, że nie jest idealnie i może być lepiej, a jednak ten problem przez całe lata nie został rozwiązany. Koncepcję na skuteczne sprzątanie przepełnionych koszy na śmieci przedstawił niedawno jeden z miejskich radnych. Pomysł wydaje się być godnym uwagi. Choć jak zawsze w takich sytuacjach jego wdrożenie zależy od funduszy.
Bartosz Lipiński
13.04.2019 11:57
(aktualizacja 14.04.2023 09:05)
Autor: Tomasz Miklas (pierwszy po lewej).
-Dziś używane pojemniki nie są wystarczające, szczególnie po letnim weekendzie wszystko z nich się wysypuje. Pomyślałem sobie, że warto byłoby takie kosze umieścić w ziemi, dzięki temu zwiększyłaby się ich pojemność i wydłużyłby się czas zapełniania. Ja moją propozycją nie dokonałem żadnego odkrycia, w internecie są oferty firm, które montują systemy koszy podziemnych. Polega to na tym, że kosz stoi na powierzchni, a dodatkowo jest wkopany w ziemię. Proponowałbym zainstalować na próbę 10 takich koszy w różnych miejscach miasta i zobaczyć jak to będzie funkcjonować –mówił radny PiS. Jego koncepcję uzupełnił klubowy kolega Marcin Kleczkowski dodając, że sugerowane rozwiązania widział poza Augustowem.
Napisz komentarz
Komentarze
123
15.04.2019 10:24
Proponuję sprzątanie Miasta w ramach prac społecznych, tj. kar za drobne wykroczenia, bójki, kradzieże, niszczenie mienia.... kara będzie i ręce do pracy
Kocury
14.04.2019 07:31
Trzeba po pristu wziąć się za robotę a nie zwołać konferencje i patrzeć czyje jest czyje. Wyjść w teren a nie bąki w krzesło walić i szukać winy w ludziach. Niech prezesik wyjdzie w teren bo teraz wychodzi ale z biura na papierosa.
Mick
13.04.2019 17:46
Podziemne kosze funkcjonują w wybranej przestrzeni miejskiej większych miast, np. Gdańsk, Toruń, Wrocław. Cena jednego pojemnika to około 29 000 zł. Potrzebne są pojemniki na 4 frakcje odpadów, betonowy silos podziemny, No i oczywiście robocizna. Pod silos wykop na głębokość około 2 metrów. Możliwość elektronicznej sygnalizacji wypełnienia. Idea jest fajna, natomiast pojemniki na śmieci muszą być zlokalizowane na tyle gęsto, by nie trzeba było daleko ich szukać. No i koszt zakupu i montażu może stanowić problem
Nick
13.04.2019 18:41
O czym my mówimy ..o segregacji frakcji w przestrzeni publicznej ? jeżeli nawet w blokach czy wspólnotach tego nie przestrzegamy. Gdzie wkopać takie silosy ? ..przy każdej ławce na bulwarach czy tylko na końcu i na początku ciągu pieszego . Ludzie opanujmy się ..zacznijmy edukację najpierw od siebie , od swych dzieci a później wymagajmy aby służby do tego stworzone opróżniały codziennie pojemniki . Nie raz na pół roku, tylko codziennie , zwłaszcza w sezonie . Wymiana codzienna worków w koszach jakoś innym miastom się opłaca a jak worek w koszu pusty to i chętniej wrzucimy puszkę czy butelkę . Nie dajmy się zwariować chorymi pomysłami w sprawie tak oczywistej jak sprzątanie ...
gfd
13.04.2019 14:09
Teraz trzeba dostawić pojemników i często je opróżniać. W wakacje nawet codziennie. Problem powinien zmaleć po wprowadzeniu kaucji na butelki i puszki. Pojawi się też więcej "zbieraczy" chcących dorobić do bieda-emerytury.
dfg
13.04.2019 18:32
Do "bieda-emerytury" ??? ... gdyby takie w Augustowie były to żadnej puszki by nie było na bulwarach, nad Kanałem w stronę Białobrzegów i w ogóle nad jeziorami ale widocznie nie jest tak źle .... albo emeryt "biedny ale pan"
ceper z BAU
13.04.2019 14:07
Nie rozumiem .... przykładowo w Zakopanem turystów w sezonie jest 10x więcej niż u nas i tego problemu nie widać . Czyżby Straż Miejska sprzątała , górale, turyści ? ..nie , po prostu są do tego celu doskonale wyposażone służby komunalne , które codziennie , powtarzam CODZIENNIE !!!! zanim cepry otworzą swe umencone ślipia , codziennie rano SPRZĄTAJĄ !!!!. Kosze są opróżniane , śmieci zamiatane , butelki zbierane i tak się dzieje właściwie we wszystkich miejscach gdzie biesiadują turyści , bo turysta popiwszy nie ma głowy ani ochoty po sobie sprzątać . Niestety taki jest standard i tak obowiązek służb , które zajmują się utrzymaniem porządku. Nie wystarczy inkasować dotacje z UE na drukowanie ulotek w sprawie segregacji śmieci .. trzeba jeszcze co nieco przeznaczyć na codzienne porządki . Park maszynowy do tego celu jest przebogaty i to nie musi być "brygada rogala" z wielką śmieciarą za plecami .. bo od tego są mniejsze urządzenia zastępujące kilku ludzi .. tylko trzeba w sprzęt zainwestować . Bulwary chyba nigdy nie widziały samojezdnego odkurzacza ..czas pomyśleć a nie nabijać sobie kiesę
Milan
14.04.2019 08:15
Tak jest. Identycznie na Litwie. Codziennie 4 rano zaczyna się sprzątanie. Pojemników jest pełno na każdym kroku. Nad morzem co 100 m i na dróżkach prowadzących do morza też. I jest czysto. A u nas zamiast prostych rozwiązań jakieś fanaberie za miliony.
Zoltar drugiego fotela
15.04.2019 10:06
Bo o to chodzi właśnie. Pomysł zgłasza ten któremu go porzucono. -żeby wysondować reakcję a faktycznie zainteresowany pomysłodawca twarzy swojej nie musi nadstawiać.
Pp
15.04.2019 11:02
Bardzo mądrze napisane. Ttzeba pogłębiać świadomość spoleczną
Hit
13.04.2019 13:28
Na fejsa. Zdjęcia, wywiady, #cala naprzód #. Włodarze, prezesi i inne stwory, kierowniki i fachury, radni i bezradni worki, miotły i huzia w plener.
Billy Kit
13.04.2019 14:08
Dołączysz do nich ... ????
Prezes
13.04.2019 15:57
Sam leć. Ty z tej samej gliny.
Hejterzy
13.04.2019 16:03
Uwielbiam takie komentarze, anonimowych bohaterow co siedza spoceni całą noc przed komputerem. A jedyną rzecz, którą osiągnęli w życiu to dostęp do Internetu
Napisz komentarz
Komentarze