Jak wygląda praca kobiet w klubach sportowych
Rola kobiet w organizacjach związanych ze sportem stale wzrasta a przedstawicielki płci pięknej pełnią różne funkcje w klubach sportowych. Wielu prezesów podkreśla, że kobiety w sporcie są coraz bardziej istotne, a na przestrzeni ostatnich lat można w tym aspekcie zaobserwować spore zmiany. W przeszłości kobiety były bardziej kojarzone z klubami sportowymi, w których prowadzone były żeńskie drużyny. Przykładowo często zdarzało się, że trenerem drużyny kobiet również była kobieta. Sytuacja nieco inaczej wyglądała przy okazji męskich drużyn i rozgrywek, ponieważ płeć piękna była wyjątkiem. Tak było jeszcze na początku XXI wieku, gdzie na przykład środowisko piłki nożnej było bardzo hermetyczne i niechętnie nominowało na stanowiska kobiety. Dziś te tendencje się zmieniły, czego najlepszym przykładem jest pełnienie funkcji prezesów klubów sportowych przez kobiety.
Już od dłuższego czasu bardzo mocno promowana jest równość płci, a także wzmacniania pozycji kobiet i dziewcząt. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym sport. Świetny przykład daje Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI), który mając olbrzymią pozycję na rynku sportowym, podejmuje odważne decyzje i wprowadza zmiany. Warto wspomnieć, że pod koniec 2022 roku prezydent MKOI po raz pierwszy w historii desygnował równą liczbę kobiet i mężczyzn do wszystkich komisji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Takie działania sprawiają, że jeszcze bardziej zwiększa się równowaga płci w sporcie.
Praca kobiet w klubach sportowych staje się powszechna. W Polsce kobiety coraz częściej pełnią w nich pewne funkcje. Tak naprawdę bez wyjątków jeśli chodzi o dyscypliny sportowe, ponieważ w piłce nożnej także dostrzeżemy przedstawicielki płci pięknej. Przyglądając się najsilniejszej lidze w kraju, zauważymy kobiety na stanowiskach prezesa klubu, rzecznika prasowego, dyrektora komunikacji, dyrektora marketingu, czy jako osoby odpowiedzialne za klubowe social media.
Choć mecze piłki nożnej w naszym kraju sędziują mężczyźni, to zdarza się, że w obsadzie sędziowskiej pojawia się kobieta. Wielokrotnie można było zaobserwować sytuacją, w której asystentem głównego arbitra była przedstawicielka płci pięknej. To również pokazuje, jak duży progres zanotowano w polskim sporcie pod względem równości płci.
Kobiety w sporcie - jak zmieniła się na przestrzeni lat ilość żeńskich zawodniczek.
Igrzyska Olimpijskie są idealnym przykładem, który wskazuje, w jaki sposób zmieniała się na przestrzeni lat liczba kobiet w sportowych zmaganiach. Zawodniczki debiut na IO zaliczyły w 1900 roku w Paryżu. Wówczas kobiety stanowiły nieco ponad 2% z całkowitej liczby sportowców. Brały udział w zmaganiach w następujących sportach: tenis, żeglarstwo, jeździectwo, golf, krokiet.
Od tamtego czasu udział kobiet stopniowo wzrastał. W 2021 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio stanowiły one aż 48% wszystkich sportowców. Przykładowo w 1984 roku w Los Angeles było to zaledwie 23%, a w 1964 roku w Tokio tylko 13%. Z kolei najbardziej wyrównane pod kątem udziału kobiet i mężczyzn zimowe IO odbyły się w Pekinie w 2022 roku. Kobiety stanowiły 45% sportowców. Zgodnie z przewidywaniami osiągnięcie pełnej równości płci na IO ma mieć miejsce w Paryżu w 2024 roku.
Najbardziej uznane kobiety w Polskim sporcie
W polskim sporcie bez problemu znajdziemy wiele kobiet, które osiągały sukcesy na arenie międzynarodowej i wygrywały najbardziej prestiżowe konkurencje czy zawody. Aktualnie wśród Polek znakomicie radzi sobie tenisistka Iga Świątek, która jest pierwszą rakietą świata. Nie można zapominać o sukcesach Joanny Jędrzejczyk w UFC, która zdobywała pasy mistrzowskie. Olbrzymią radość polskim kibicom dała Anita Włodarczyk, która jest trzykrotną mistrzynią olimpijską, czterokrotną mistrzynią świata i wielokrotną rekordzistką świata, Europy oraz kraju w rzucie młotem. W żeńskiej piłce nożnej prym wiedzie Ewa Pajor. Z kolei ze sportami zimowymi najbardziej kojarzona jest Justyna Kowalczyk, a więc mistrzyni i multimedalistka olimpijska, mistrzyni i multimedalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. Nie można zapominać o takich postaciach jak: Otylia Jędrzejczak, Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Monika Pyrek, Maja Włoszczowska, czy Maria Andrejczyk.