Jakie samochody dostawcze powinny przewozić towary?
Na jakość międzynarodowego transportu drogowego towarów wpływa wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych: wielkość i struktura dostaw, sezonowość i planowanie, metody zarządzania, obecność stabilnych zamówień itp. Do najważniejszych pozycji na tej liście należy nieprzerwana praca taboru i możliwość jego modernizacji. Wysokie wymagania Unii Europejskiej stawiane firmom transportowym w zakresie redukcji szkodliwych emisji, a także zachęty finansowe dla biznesu, w ogromnym stopniu przyczyniają się do odmłodzenia floty pojazdów dostawczych.
Zakup nowego samochodu wymaga dużej inwestycji początkowej. Rekompensuje to jednak możliwość doboru klasy ciągnika siodłowego najlepiej odpowiadającej potrzebom przedsiębiorstwa, minimalizując przestoje spowodowane awariami i nieprzerwaną dostawę towaru. Najbardziej popularne na rynku motoryzacyjnym są takie auta dostawcze jak: Renault Master, Mercedes-Benz Sprinter, Mercedes Vito, Fiat Doblo, Skoda Roomster, Volkswagen Transporter. Są jednak dość awaryjne dostawczaki np. Fiat Scudo II ze względu napęd pompy common rail który często zawodzi. Natomiast korodujące nadwozie dotyka najczęściej Mercedesa Sprinter II.
Kiedy sprzedać wyeksploatowane samochody dostawcze?
Właściwe określenie momentu, w którym należy pozbyć się starego dostawczaka, niepokoi prawie wszystkie firmy. Twierdzenie, że rzeczy często się psują lub naprawy są droższe, nie jest właściwym podejściem. W rzeczywistości problem rozwiązuje się poprzez indywidualne obliczenia z doborem konkretnych kryteriów dla konkretnej firmy. Oznacza to, że musi istnieć logiczne wyjaśnienie liczbowe, dlaczego konieczne jest odnowienie floty pojazdów po takim, a nie innym okresie. Sprzedanie starych, często skorodowanych samochodów dostawczych jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Takimi pojazdami zainteresowany jest skup aut (np. AutoGTA - autogta.pl), który nie obawia się wyzwań i może odkupić wiele samochodów podczas wymiany floty w każdej firmie. Dotyczy to również aut osobowych, busów niezależnie od marki, roku produkcji i stanu technicznego.
Odnowienie floty samochodów dostawczych
Zakup wysokiej jakości sprzętu o stosunkowo niskim przebiegu i dobrym stanie nie jest dziś zadaniem łatwym i wiąże się z pewnym ryzykiem. Można kupić dobry samochód, który przy odpowiedniej konserwacji będzie służył wiele lat. Istnieje jednak możliwość zdobycia problematycznego pojazdu, gdy zamiast oczekiwanych dochodów wymagane będą dodatkowe koszty naprawy.
Eksploatacja starzejącej się floty pojazdów wiąże się z oczywistymi kosztami:
- Wysokie koszty utrzymania. Nie chodzi o cenę części zamiennych, ale o ilość prac naprawczych, ponieważ maszyna częściej się psuje.
- Ryzyko niedostarczenia przesyłki i niewywiązania się ze zobowiązań wobec klienta. Z powodu awarii i częstych napraw firma nie w pełni realizuje napływające zamówienia, a niedotrzymywanie terminów dostaw wpływa na reputację i sukces firmy.
- Niska efektywność paliwowa. Koszty tankowania stanowią znaczną część kosztów każdej firmy przewozowej. Nowoczesne samochody nie tylko zużywają mniej paliwa, ale są również wyposażone w systemy monitorowania jego zużycia na trasie.
Jeżeli chcesz odnowić flotę samochodów w swoim przedsiębiorstwie, skorzystanie z usług skupu aut będzie najkorzystniejsze. Transakcja przeprowadzana jest sprawnie, gotówka wypłacana od ręki a dokumentacja sporządzona fachowo.