Kilka informacji na temat groszku pachnącego
Groszek pachnący to ozdobna roślina jednoroczna wchodząca w skład rodziny bobowatych (jest on spokrewniony z fasolą, grochem, soczewicą, ciecierzycą, lucerną i wieloma innymi popularnymi roślinami). Groszek może osiągać maksymalnie 2 metry długości (jego długość jest uzależniona od odmiany). Jego liście są pierzaste. Niektóre z nich przekształcają się w wąsy czepne, dzięki którym groszek może się piąć. Najważniejszym elementem tej rośliny są delikatne, kolorowe, motylkowe kwiaty o bardzo przyjemnym zapachu. Mogą one przybierać barwę różową, białą, czerwoną, żółtą, purpurową, fioletową, pomarańczową, a także niebieską. Groszek pachnący zakwita w czerwcu i kwitnie do końca sierpnia. Jego owocem jest wydłużony, omszony strąk, który ma zazwyczaj do 7 centymetrów.
Uprawa groszku pachnącego w ogrodzie
Groszek pachnący jest rośliną chętnie wybieraną przez ogrodników. Wykorzystuje się go między innymi do obsadzania altan, balkonów i tarasów, ogrodzeń, oświetlonych ścian. Niektórzy floryści używają groszku pachnącego do tworzenia kompozycji i bukietów kwiatowych. Na kwiat cięty nadają się w szczególności odmiany karłowe groszku.
Nasiona groszku pachnącego wysiewa się wprost do gruntu. Roślina ta dobrze znosi niskie temperatury, dlatego można sadzić ją już w marcu lub kwietniu. Pamiętajmy, żeby na jednym stanowisku posadzić kilka nasion, gdyż nie mamy pewności, które z nich wykiełkują. Jeżeli temperatura osiągnie od 15 do 18 stopni Celsjusza, groszek powinien wykiełkować po około 2 tygodniach.
Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie wysokiej odmiany groszku, koniecznie pamiętajmy o zapewnieniu jej podpory.
Stanowisko odpowiednie dla tej rośliny jest słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Optymalna gleba jest bogata w składniki odżywcze (powinna zawierać zwłaszcza dużo wapnia), przepuszczalna, ciepła i zasobna w próchnicę. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie nie jest najlepszej jakości, przed posadzeniem groszku pachnącego warto jest wzbogacić ją nawozem.
Groszek pachnący – jakie zabiegi pielęgnacyjne są mu potrzebne?
Groszek pachnący potrzebuje podlewania. Nawadnianie jest potrzebne zwłaszcza w okresach przedłużającej się suszy. Doświadczeni ogrodnicy zalecają nawożenie tej rośliny co 3, a nawet co 2 tygodnie. Do tego celu dobrze jest wybierać nawozy charakteryzujące się niską zawartością azotu.
Innym zabiegiem pielęgnacyjnym, bez którego groszek pachnący nie może się obyć jest odchwaszczanie. Jest ono niezbędne zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu rośliny, gdyż chwasty stanowią dla groszku konkurencję w zakresie dostępu do wody i składników odżywczych.
Wybieramy nasiona groszku pachnącego
Jeżeli zależy nam, żeby nasza uprawa groszku pachnącego zakończyła się sukcesem, koniecznie posadźmy tę roślinę z wysokogatunkowych nasion. Na nasionach groszku nie powinno się oszczędzać. Pamiętajmy, że nasiona na wagę lub nasiona, o których pochodzeniu nic nie wiemy mogą być chore lub zawierać larwy szkodników. Zdecydowanie najbezpieczniej jest zaopatrywać się w nasiona pochodzące od renomowanych, polskich producentów nasion i akcesoriów ogrodowych.