Oficer prasowy przypomniał także, żeby takie zdarzenia zaznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że jest to nowe narzędzie, stworzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które ma usprawnić pracę policji. Mapa działa na zasadzie aplikacji internetowej. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać nazwę mapy. Na jej stronie podane są kategorie zagrożeń.
-Należy wybrać kategorię jaką chcemy zgłosić policji. Zgłoszenie jest anonimowe, a policja ma trzy dni na weryfikację informacji – tłumaczy komisarz Paweł Jakubiak, oficer prasowy augustowskiej policji.- Zgłoszenie dodaje się bardzo łatwo, a mianowicie należy z lewej strony mapy nacisnąć kółeczko z plusikiem.
Kategorii niebezpieczeństw jest aż 26. Wśród nich znaleźć można spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, wybryki chuligańskie, niszczenie mienia, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo, przekraczanie dozwolonej prędkości czy złą organizację ruchu.
-Każdy może wybrać kategorię i co ciekawe oznaczyć ją w konkretnym miejscu na mapie, czyli wskazać miasto i ulicę. Mapa pochodzi z geoportalu więc jest bardzo dokładna. Widać na niej nawet budynki. Nie ma więc problemu ze wskazaniem dokładnego miejsca – przypomina Paweł Jakubiak. – Warto jednak pamiętać, że nie jest to zgłoszenie interwencyjne. Na mapie nie można oznaczyć wydarzenia nagłego, np. wypadku czy przemocy domowej. Takie sprawy trzeba na policję zgłaszać osobiście i wówczas natychmiast jest wysyłany w to miejsce patrol. Za pomocą mapy możemy zawiadomić np. o notorycznym łamaniu przepisów prawa. Po zgłoszeniu mundurowi mają trzy dni na weryfikację wirtualnego zawiadomienia.
Mapa działa na terenie całego kraju. W augustowskiej komendzie jest wyznaczony koordynator, który ma dostęp do panelu administracyjnego, sporządza specjalną kartę zadań dla policjantów.
Napisz komentarz
Komentarze