Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 22:44
Reklama

Byłem na pogrzebie Jana Pawła II

Podziel się
Oceń

W 2005 roku Jan Paweł II po długiej hospitalizacji ponownie wraca do szpitala, jak się okazało po raz ostatni. Po święcie Matki Boskiej Gromnicznej w Watykanie nawet zapomniano na czas rozebrać choinkę i żłóbek. Pomyślałem, że trudno mu będzie ponownie odwiedzić nasze strony gdzie ze studentami pływał po Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim.
Byłem na pogrzebie Jana Pawła II

Autor: Archiwum prywatne

Szybko spakowałem zdjęcia, które wykonałem na Boże Ciało na spływie kajakowym po Czarnej Hańczy. Ku mojemu zaskoczeniu za pośrednictwem osobistego sekretarza kardynała Stanisława Dziwisza otrzymałem informację, że Papież obejrzał zdjęcia, jest bardzo zadowolony i dziękuje. Następnie będąc w Mikaszówce w zimowy słoneczny dzień patrzyłem na przepiękne krajobrazy i pomyślałem jakże szczęśliwy byłby Ojciec Święty, gdyby  mógł widzieć te piękne widoki i oszronione igły świerków. Zrodziła mi się wtedy myśl, aby jedną dorodną choinkę z nad kanału Augustowskiego zawieźć Ojcu Świętemu do Watykanu na Plac Św. Piotra. Otrzymałem z Watykanu list, w którym Stanisław Kardynał Dziwisz napisał, że Ojciec Święty jest wdzięczny mi za inicjatywę ofiarowania bożonarodzeniowej  choinki na plac Św. Piotra w Watykanie.

            2 kwietnia 2005 r. byliśmy z małżonką Ewą na dyżurze w naszym Pogotowiu stomatologicznym  w Białymstoku. Był późny wieczór. Postanowiłem pojechać do Kościoła Farnego i pomodlić się za Papieża. Pomimo, że było już po godz. 21.00 kościół był jeszcze otwarty i był wypełniony modlącymi się wiernymi. Zauważyłem proboszcza Fary, który zaczął się krzątać przy ołtarzu i ustawiać mikrofon. Zapowiadało to, że coś chce zakomunikować i stało się - poinformował, że nadeszła informacja z Watykanu, że Ojciec Św. Jan Paweł II odszedł do Pana ...

            Decyzja o wyjeździe na pogrzeb zapadła spontanicznie i była poprzedzona telefonem krewnego ks. Andrzeja Chilickiego z Huty koło Augustowa z zapytaniem o wyjazd na pogrzeb do Rzymu? Zastanowiłem się przez chwilę, ale w nocy w przeddzień pogrzebu kiedy media podały, że wjazd do Rzymu jest już całkowicie niemożliwy to pomyślałem, że to jest wyzwanie. Była już noc 7 kwietnia - 8 pogrzeb. Telefonicznie znalazłem miejsce w samolocie, ale jedynie z Katowic. Podczas gdy, domownicy spali, spakowałem się i najbliższym pociągiem pojechałem do Katowic, aby o godz. 18.00 wylądować w Rzymie na lotnisku Flumicino. Z lotniska pociągiem pojechałem do Castel Gandolfo letniej rezydencji papieża, gdzie czekał na mnie salezjanin ks. Jakowczyk, z którym przepracowałem wiele lat w sanktuarium Matki Boskiej w Różanymstoku.

            Chociaż msza święta miała rozpocząć się 8 kwietnia o godzinie 10.00 jeszcze przed wschodem słońca trzeba było być już na placu przed Bazyliką św. Piotra. Z Castel Gandolfo, po krótkiej drzemce, do Rzymu wyjechaliśmy w nocy: kierowca, karabinier na służbę, ks. Waldek, który pochodził z Ełku i ja. Nie wiedziałem co jeszcze nas czeka. Rzym był chroniony pierścieniami policji uniemożliwiającymi wjazd do wiecznego miasta. Ulice Rzymu były zatłoczone, według szacunków 5 milionów ludzi z całego świata przybyło by Janowi Pawłowi II  towarzyszyć w ostatniej drodze. Dotarcie do Watykanu byłoby niemożliwe gdyby nie fakt, że jechaliśmy z karabinierem, który jechał na służbę. Wielokrotnie byliśmy zatrzymywani i legitymowani. Dojechaliśmy pod mury Watykanu i sielanka się skończyła. Każdy musiał już liczyć na własne siły. Okropny widok przed murami, masa koczujących ludzi, którzy jeszcze spali na trawnikach z nadzieją, że następnego dnia uda się im wejść na plac św. Piotra. Dostępu tam broniła jednak żandarmeria. Miałem tylko jedną myśl -muszę dostać się na plac za wszelką cenę. Nie mógł wejść ten, kto nie miał odpowiedniego zaproszenia. Nad miastem latały helikoptery, a policyjne koguty konwojowały głowy państw. Ja oczywiście nie miałem żadnego zaproszenia, jedynie mogłem liczyć na to, że przy większym naporze ludzi posiadających zaproszenia uda mi się przemknąć na teren Watykanu. Po wielu próbach udało mi się i za chwilę widziałem już ogromne filary, które otaczały plac św. Piotra. I znowu pytanie -skoro przebyłem tyle drogi i trudu czy znajdę się po drugiej stronie tam za kolumnami i będę wśród tych 300  tysięcy ludzi, którzy mogą się tam znaleźć? To było ostatnie sito. Tu pojedynczo wpuszczano przez bramkę okazujących zaproszenie, spotkałem wielu znanych dziennikarzy, którzy obawiali się o swój los: Kolenda-Zalewska, ojciec Robert z Radia Maryja, a także politycy, ale jak zobaczyłem, że nawet duchownego całego w purpurach gwardia szwajcarska odstawiła na bok, to stwierdziłem, że to jest strefa zero i delikatnie przesunąłem się do innej bramki, gdzie wchodziła większa ilość ludzi. Po wielu próbach znalazłem się na placu przy lewej fontannie. Obok mnie stali Murzyni, ludzie w turbanach, wykrzykujący w różnych rytmach santo subito Włosi. Wówczas nic z tych słów nie rozumiałem. Dziś już wiem, że to wszystko miało sens. Usłyszałem polski śpiew, dołączyłem i nagle powstał niewielki, ale głośny chórek i razem z pielgrzymami z Polski śpiewaliśmy ulubioną pieśń papieża "Barka." Śpiewaliśmy tak głośno że, po chwili podchodzili dziennikarze i kamery obcojęzyczne. Dzięki Bogu, że jak się okazało, między nami "na cywila" był ksiądz, który doskonale radził z odpowiedziami na ich zapytania.

            Zapadła cisza.

            Na plac wniesiono skromną drewnianą trumnę z ciałem papieża. Ustawiono przed ołtarzem i położono na niej ewangeliarz. Miałem świetną widoczność. Pozostają mi w pamięci watykańskie dzwony, które obwieszczały żałobne nabożeństwo. Zaczęła się uroczystość żałobna. Mszy świętej w intencji zmarłego Papieża przewodniczył niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, papież Benedykt XVI. Msza święta była odprawiana w języku łacińskim, jednak kazania i prośby modlitewne były odczytywane w innych językach, m.in. po włosku i polsku. Na placu byli ludzie z całego świata różnych narodów i ras w charakterystycznych strojach. W pewnym momencie powstał silny podmuch wiatru, który rozwiewał szaty liturgiczne i widzieliśmy jak przewracał kartki ewangeliarza łącznie z zamknięciem okładki. Wtedy zapadła niewytłumaczalna cisza. Z chwilą wniesienia drewnianej trumny z ciałem papieża do Bazyliki poczułem wewnętrzny paraliż. Nikt nie mógł już śpiewać, nikt z nikim nie rozmawiał, trudno było coś z siebie wydusić, jak porażeni. To uczucie ściśniętego gardła, ten paraliżujący ból w piersiach i oczy pełne łez, to wspomnienie pozostało w pamięci do dzisiaj, pomimo upływu 12 lat od tamtej chwili. O tych przeżyciach nie udało mi się jeszcze nikomu opowiedzieć, jedynie w samotności opisać.

            Pomimo, że byli tam ludzie różnych narodowości i ras, czuliśmy wspólnotę. To tak jakbyśmy przyszli na pogrzeb wspólnego ojca, którego okrzykami i na transparentach żegnano słowami "Santo subito" i tak się stało mamy naszego Świętego Polaka, który  odmienił oblicze naszej ziemi, naszej Ojczyzny.

Bogusław Falkowski

 



Napisz komentarz

Komentarze

niedźwiedź 18.04.2017 13:36
Augustowianie doskonale znają gościa ze zdjęcia i historie przedsiębiorców, którzy budowali mu "Pałac"...

bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: To pierwsza zła decyzja. Zaczynam odliczanie.Treść komentarza: Żal ale ludzie obecnie rządzący, o małym zasobie wiedzy podejmą więcej złych dla miasta i mieszkańców decyzji.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 16:18Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: JSTreść komentarza: To jakaś masakra… Przecież ta szkoła to legenda w Augustowie, każdy ją zna, a znajomi opowiadali, że było tam naprawdę spoko.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:12Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Priorytety burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Konkludujac: szkoły likwidują, uczniów jest coraz mniej, czyli Augustów wyludnia się. Zastanawiające jest, że burmistrz Mirosław Karolczuk frywolnie podwoił liczbę swoich zastępców w miejskim magistracie przy okazji dojmująco drenując miejski budżet setkami tysięcy złotych. Co to jest za "demiurg zarządzania", który przy zwijającym się mieście/przedsiębiorstwie generuje dodatkowe koszty liczone już w setkach tysięcy złotych? Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk jest naprawdę tak skrajnie niewydarzonym włodarzem i niebywałym laikiem gospodarności w samorządzie, czy po prostu intencjonalnie i za przyzwoleniem kohabitacji "Nasze Miasto-PiS" drenuje miejski budżet zmierzając w kierunku skrajnej niegospodarności?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:35Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dobrze piszesz, tyle że za co i gdzie? Przecież ekspert od wybuchów Tupolewa obiecywał te strzelnice i co? Ano jajco. Tyle warte są pisowskie obietnice. Miej pretensje do Tośka ruskiego agenta. Jak się pisowcom odbierze, to co zajumali, to i na strzelnicę będzie. Wygłuszoną. I pewnie zostanie na inne inwestycje w powiecie po wywaleniu Naszomiasteczkowców na PiS-k..Data dodania komentarza: 21.04.2025, 16:49Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Bo on woli od tylca zasadzić i sterować będąc w cieniu. Taki lokalny Batyr..Data dodania komentarza: 21.04.2025, 16:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Jasne, niech sprawdzi etat w Augustowie – w końcu tam pewnie czai się źródło całego kryzysu budżetowego w PolsceData dodania komentarza: 21.04.2025, 13:10Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Widać, że mocno angażujesz się w sprawy miasta i zależy Ci na tym, jak są wydawane publiczne pieniądze – to ważne.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:08Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szczerze to trochę mi smutno, bo to był naprawdę fajny człowiek.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 12:59Źródło komentarza: Nie żyje papież FranciszekAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Nowinka, Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju oraz radości płynącej z czasu spędzonego w gronie najbliższych.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 18:37Źródło komentarza: Życzenia od Gminy NowinkaAutor komentarza: MaciejTreść komentarza: Jak to jest prawda , to współczuję pracownikom takiej pracy z nimiData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:52Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: AaaallekTreść komentarza: Teraz rodzina , takie hasło było , i rodzina teraz za nic nie robienie pieniądze dostałData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:51Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: 200 tys. zł za nowe auto to żadna tam fanaberia biorąc pod uwagę, iż to auto ma posłużyć dla augustowskiego starostwa co najmniej kilka lat. Zresztą prawie 200 tysięcy złotych wynosi roczny koszt utrzymania etatu drugiego zastępcy burmistrza w augustowskim magistracie, nomen omen utworzonego już kilka lat temu specyficznie wspaniałomyślnie, rzekłbym nawet dość frywolnie przez bur-mistrza naszomiastowo-pisowskiej "gospodarności" - jaśnie panującego nam mgr marketingu i zarządzania - samego Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 22:50Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Tylko on potrzebuje 7 osobowy samochódData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:48Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: BillyTreść komentarza: Rozjeżdżają kostkę brukową a potem zdziwienie, że wyłazi.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:09Źródło komentarza: Augustów świętował Dzień Sapera – uroczysta msza, defilada i salwa honorowa ku czci wojsk inżynieryjnych (video)Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: A kimże są Morawiecki i Andruszkiewicz, że się ich tak fetuje? Szeregowymi posłami, z zerowym wpływem na cokolwiek. To teraz można zapraszać byle posła i robić partyjne imprezy przy zastawionym stole, gadając o niczym? Morawiecki z Andruszkiewiczem nie mają gdzie i za co zjeść? Gdyby to był ktoś z rządzących, to rozumiem - byłaby to jakaś inwestycja i nawiązanie współpracy. Ale zapraszanie niszowych posłów to jest tylko i wyłącznie IMPREZA PARTYJNA.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Łapy precz od strzelnicyTreść komentarza: Strzelnica jest od dekad i jakoś było do tej pory dobrze. Roszczeniowość przyjezdnych zaczyna być uciążliwa dla mieszkańców. Jedzie taki na wieś i traktor o 6 rano mu przeszkadza. Na bezludną wyspę niech jedzie jeden z drugim.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:05Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Pewnie będą kręcić "Ostatni strzał 2", bo może niedługo będą zeznawać przed ekipą Wrzosek..Data dodania komentarza: 19.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: strzelecTreść komentarza: Jak nie masz pojęcia o temacie to się nie wypowiadaj...Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:37Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: Podatnicy zapłacą za ratuszowych jeźdźców augustowskiej apokalipsy☝️🤡🚀🛰🛸🥸👺👹💸🤝👏Treść komentarza: Równie dobrze można mówić, że gdyby burmiszcz Mirosław Karolczuk nie utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza i permanentnie nie drenował uposażeniem tegoż zastępcy miejskiego budżetu, to można by wreszcie ogrodzić istniejącą strzelnicę ekranami dźwiękochłonnymi i kuloodpornymi. Poza tym jak przystało na obiekt użyteczności publicznej jak najbardziej zasadne jest wyposażenie strzelnicy w mobilne kontenery z ogrzewanymi pomieszczeniami socjalnymi i toaletą, żeby użytkownicy strzelnicy i osoby postronne nie były narażene na postrzał np. w pośladek lub nie daj Boże w głowę podczas nagłej konieczności załatwienia czynności fizjologicznych w lesie przy strzelnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: Możemy liczyć w miesiącach, latach, a nawet w erach politycznego zamglenia – pełna dowolność.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:40Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowego
Reklama