Do wykonania zabiegu potrzeba: baniek lekarskich, spirytusu, waty, szczypiec chirurgicznych, palnika do spirytusu i pojemniczka z wodą do gaszenia waty.
Stawianie baniek
- Podpala się kłębek waty, zanurzony wcześniej w spirytusie i dobrze nim nasiąknięty, następnie – trzymając bańkę w jednej ręce – wprowadza się go do bańki, dosłownie na chwilkę. Powinniśmy to robić w miarę blisko miejsca przyłożenia bańki, aby ta nie zdążyła się wychłodzić przed jej postawieniem. Pamiętaj! Rozgrzewamy wnętrze bańki, nie samą bańkę czy jej brzeg, który w żadnym wypadku nie powinien być rozgrzany. Równocześnie uważajcie, aby nie podpalić włosów swoich i osoby chorej. U mężczyzn trzeba przed zabiegiem zgolić nadmiar owłosienia. Dzieciom należy stawiać niewielkie bańki. Wielu naturopatów twierdzi, że nie ma tutaj przeciwwskazań wiekowych, ponieważ nie występują działania niepożądane (w przeciwieństwie do stosowania syntetycznych leków).
- Bańkę przykładamy i delikatnie naciskamy.
- Po postawieniu wszystkich baniek gasimy palącą się wełnę, zaś osobę chorą przykrywamy i pozostawiamy na 10–15 minut (dorosły) lub 5–10 minut (dziecko).
- Bańkę zdejmujemy, podkładając delikatnie palec pod jej brzeg i uciskając w dół; drugą dłonią podnosimy.
- Po zabiegu osoba chora powinna odpoczywać kilka minut pod nakryciem. Efekt ciepła wywołany przez ogniowe bańki lekarskie przez wielu naturalistów jest postrzegany jako leczniczy, dlatego ten rodzaj baniek jest według nich najlepszy.
Napisz komentarz
Komentarze