Referendum w sprawie budowy lotniska regionalnego w województwie podlaskim odbyło się w niedzielę, 15 stycznia. Pytanie referendalne brzmiało: Czy jest Pan/Pani za budową regionalnego portu lotniczego w województwie podlaskim. Głosowanie przeprowadzono w 959 obwodach do głosowania. Uprawnionych do głosowania było 952 702. W powiecie augustowskim było 47 408 osób uprawnionych do głosowania, z prawa tego skorzystały 4104 osoby, 4000 z nich wypowiedziało się pozytywnie na temat budowanego portu lotniczego, 104 osoby były przeciwne. Komisja ustaliła, że w referendum wzięło udział 123 410 osób, czyli frekwencja wyniosła 12,96 proc. Głosów ważnych oddano 122 647, nieważnych -763. Głosów na TAK oddano 117 790, negatywnych - 4857. Trzy osoby głosowały przez pełnomocnika.
Aby referendum było ważne musiało wziąć w nim udział około 300 tysięcy mieszkańców województwa. Jak się zatem okazuje nie udało się przekroczyć 30 procentowej frekwencji, referendum uznano więc za nieważne.
Przypomnijmy, że podlaskie głosowanie było bezpośrednim skutkiem decyzji Komisarza Wyborczego w Białymstoku, który 5 grudnia 2016 r. wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum wojewódzkiego w sprawie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego. Na finalizację niezwykle kosztownej inwestycji miały być przeznaczone unijne pieniądze. Budowa portu lotniczego w Podlaskim kosztowałaby 392 miliony zł brutto, a województwo podlaskie miało gwarancję dofinansowania w 75 proc. ze środków UE. Jednak w toku przygotowań Komisja Europejska wycofała się z pomysłu budowy portów lotniczych w Polsce. Władze województwa odstąpiły więc od realizacji tego projektu. Co nie oznacza, że regionalny port nie powstanie w województwie podlaskim. Komisja Europejska może bowiem jeszcze zmienić zdanie i jeśli się znajdą unijne pieniądze lotnisko ma szansę powstać. Także, referendum nawet gdyby było ważne, nie wniosłoby do prawy nic nowego.
Na razie wiemy, że planowane są budowy dwóch lotnisk lokalnych w województwie podlaskim. Jeśli wszystko się uda takie lotniska powstaną w Białymstoku i Suwałkach. Ich budowy być może rozpoczną się w przyszłym roku.
Napisz komentarz
Komentarze