Marcin Lićwinko ma nadzieję, że projekt, w który zaangażowani są podlascy artyści i badacze kultury, zwiększy szansę na zachowanie ginącej tradycji i przywrócenie traconego powoli przekazu międzypokoleniowego.
-Dokumentowanie kultury Starowierów wiąże się z otwarciem bohatera na rozmowę. Nie zawsze wyjazdy są owocne w kadry. Trudność w dokumentowaniu polega na tym, że ci ludzie odchodzą –dodaje Krzysztof Kiziewicz.
-Być może dzięki przygotowanym w ramach projektu materiałom młodzi potomkowie staroobrzędowców będą mieli szansę spojrzeć na nowo na tradycje swych przodków i włączyć się w organizację obchodów 150- lecia wsi Gabowe Grądy, obchodzonej w tym roku. -podsumowuje Monika Bania - Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas wydawnictwo, zawierające film dokumentalny, audycję radiową, fotoreportaż oraz informacje etnograficzne będzie miłym rocznicowym prezentem.
Projekt „Gabowe Grądy” realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej ENGRAM współfinansują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Podlaskie i Gmina Augustów.
Napisz komentarz
Komentarze