Nierzadko robimy remonty we własnych domach i mieszkaniach. Po pracach remontowych zazwyczaj pozostaje nam gruz czy inne poremontowe pozostałości. Niestety wiele ludzi nie za bardzo wie, co z takimi odpadami należy zrobić. Do zwyczajnego kontenera nie możemy ich wyrzucić i nie wszystkie firmy zajmujące się gospodarowaniem odpadami przyjmują takie śmieci. Augustowianie mają problem z pozbyciem się takich pozostałości. Wystarczy przejrzeć portale na mediach społecznościowych, w których co jakiś czas pojawiają się pytania co zrobić z gruzem, skutymi kafelkami, wymienionymi oknami, styropianem czy pozostałym po wycince drewnem? Jeśli wynajmujemy firmę budowlaną to teoretycznie problem mamy z głowy, bo takie firmy zazwyczaj pobierają dodatkowe opłaty za wywiezienie odpadów i stawiają wynajęte kontenery. Biorą to na siebie. Jednak gdy taki remont robimy sami musimy się liczyć, że na własną rękę musimy poszukać sposobu na pozbycie się poremontowych odpadów.
O to, co można wywieźć i gdzie zapytaliśmy Krzysztofa Poskrobko, prezesa Przedsiębiorstwa Transportowo -Usługowego „Necko”, które na terenie Augustowa zajmuje się gospodarowaniem odpadami.
-W listopadzie 2020 roku został uchwalony nowy regulamin czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów. Zgodnie z nim odpady budowlane, rozbiórkowe, gruz ceglany i betonowy, pochodzący z niewielkiego remontu przeprowadzonego samodzielnie przez właściciela nieruchomości może być dostarczony własnym transportem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Za pozostawienie takich odpadów nie pobieramy żadnej opłaty -wyjaśnia Krzysztof Poskrobko. -Warto jednak pamiętać, że ilość tych odpadów nie może przekraczać 1 metra sześciennego rocznie na jednego mieszkańca. Do PSZOK -u odpadów nie mogą przywozić firmy budowlane. Nie może być takiej sytuacji, kiedy właściciel nieruchomości wynajmuje wyspecjalizowaną firmę, która wykonuje usługę remontowo -budowlaną np. burzy ściany skuwa starą glazurę i gres, a potem przywozi do nas cały gruz. To jest niedozwolone. Należy mieć świadomość, że takie działanie podnosi koszty utylizacji odpadów Gminie Miastu Augustów, a więc wszystkim mieszkańcom Augustowa. Wykonawcy usług romontowo-budowlnych zobowiązani są do utylizacji gruzu na własny koszt.
Prezes spółki „Necko” dodaje, że firmy budowlane taki proceder bardzo często uprawiają.
-Regulamin w tej kwestii jest nagminnie łamany. Przyjeżdżają do nas panowie, którzy ubrani są w ewidentnie w stroje robocze, mają w samochodzie profesjonalne narzędzia budowlane i przywożą po kilkaset kilogramów albo kilka ton gruzu. Odprawiamy ich z kwitkiem -mówi Krzysztof Poskrobko. -Nasza spółka nie ma prawa przyjąć do PSZOKU szkła zbrojonego i hartowanego, szyb, okien plastikowych, odpadów zawierających azbest, papy, wełny mineralnej, jak również styropianu budowlanego i zużytych części samochodowych. Na terenie Augustowa znajdują się inne spółki, które świadczą tego typu usługi. Można się skontaktować ze spółką Koma czy MPO, które takie odpady od każdego mieszkańca odbiorą. Jednak są to usługi świadczone odpłatnie. Mamy też problem z odpadami bio -zielonymi. Zdarzają się przypadki, że mieszkańcy Augustowa ścinają na swoich posesjach drzewa i krzewy których średnica pnia przekracza znacznie 6 cm. Takich odpadów po wycince nie możemy przyjąć z uwagi na ograniczone możliwości rębaka przemysłowego zainstalowanego w przedsiębiorstwie utylizacji odpadów BIOM, do którego odwozimy odpady. W marcu odnotowaliśmy przypadek, że jeden z mieszkańców przywiózł do PSZOK -u całe drzewo o długości 7 metrów i średnicy pnia 12-15 cm. Mamy prawo przyjąć jedynie krótkie odpady bio-zielone max do 1m długości i średnicy nie przekraczającej 6 cm. Nie mogą to więc być całe drzewa i krzewy. Niedawno odebraliśmy telefon od jednego z mieszkańców, który wyciął na swojej posesji cztery drzewa o wysokości około 6 metrów z żądaniem natychmiastowego odbioru bo jak klient stwierdził płaci za wywóz odpadów komunalnych. Niestety musiałem odmówić.
Tak więc planując remont czy wycinkę należy liczyć się dodatkowymi kosztami wywozu powstałych śmieci. Przy okazji przypominamy regulamin Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Augustowie, który znajduje się przy ul. Komunalnej 3. PSZOK jest czynny przez cały rok z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 18:00, a w soboty od 10:00 do 14:00. Odpady przyjmowane są nieodpłatnie w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. PSZOK przyjmuje następujące odpady komunalne:
-papier i tektura, opakowania z papieru i tektury, opakowania wielomateriałowe
-tworzywa sztuczne, opakowania z tworzyw sztucznych
-szkło, opakowania ze szkła
-meble i inne odpady wielkogabarytowe
-odpady budowlane i rozbiórkowe
-zużyte opony pochodzące z samochodów osobowych
-komunalne odpady zielone ulegające biodegradacji (trawa, liście, rozdrobnione gałęzie)
-zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (kompletny)
-zużyte baterie;
-chemikalia;
-przeterminowane leki
-popiół.
Do PSZOK -u zaś nie można zawozić zmieszanych odpadów komunalnych, szkła zbrojonego i hartowanego, szyb i okien, odpadów zawierających azbest, papy, wełny mineralnej oraz części samochodowych. Warto wiedzieć, że opady powinny być posegregowane i nie mogą być zanieczyszczone innymi odpadami. Chemikalia wymagające opakowania przyjmowane są w szczelnych i nie cieknących pojemnikach, zawierających informację o rodzaju odpadów.
Napisz komentarz
Komentarze