Pierwszy dzień rozpocznie występ lokalnego zespołu złożonego z muzyków mieszkających na terenie powiatu augustowskiego. W dniu pisania artykułu znam set listę koncertu, skład zespołu, ale nie znam nazwy. Liczę na przychylny odbiór, gdyż zawsze chętnie oklaskuje się swoich, nawet jeśli część z nich jest młodociana i stawia pierwsze kroki na scenie.
Po naszych artystach wystąpi gliwicki Around the Blues. Nazwa już wiele mówi o muzycznej stylistyce wykonywanego repertuaru. Rzeczywiście muzyka krąży wokół bluesowej stylistyki. Po przesłuchaniu płyty i wysłuchaniu tego co oferuje Internet można stwierdzić, że jest to muzyka elegancka w formie, która przynosi dużą porcję przyjemności słuchaczom. Nieinwazyjny potok dźwięków doskonale wprowadzi nas w festiwalowy nastrój i stworzy odpowiedni nastrój do ostatniego wykonawcy pierwszego dnia imprezy.
Moscow Beatballs to zespół wykonujący modern blues’ n’ billy. Zespół powstał z połączenia sił muzyków z trzech moskiewskich grup. Timur Popovkin odszedł z zespołu Red Elvises. Jego znakiem rozpoznawczym jest bałabajka, której używa zamiast basu. Sergey Arnautov śpiewający perkusista i po trosze tancerz, gdyż gra na stojąco i daje się porywać wytwarzanemu przez siebie rytmowi. Całość dopełnia znakomity gitarzysta Yury Krivoshein poprzednio w zespole Scolder Blues.
Polscy fani bluesa patrzą na bluesowe i około bluesowe zespoły ze wschodu jak na jakieś dziwadła. Jednak nie dajmy się zwieść. Moskiewscy muzycy spokojnie dają sobie radę na europejskim rynku. Początkowo koncertowali tylko na terenie dawnego Związku Radzieckiego. Już do dwóch lat podbijają polski rynek. W 2018 zespół na wakacje przeniósł się do Kaliningradu i co kilka dni organizował wypady do Polski. Obecnie sięga już dalej i wchodzi na niemiecki i szwajcarski rynek koncertowy. Byłem na ich koncercie w 2018 r i potwierdzam to koncertowi wyjadacze jakich mało. W ich grze widać niesamowite ogranie i doświadczenia z koncertów w setkach moskiewskich klubów i pubów. Zespół jest częstym gościem stacji radiowych i telewizyjnych. Na ich Facebooku umieszczona jest fotografia zespołu na okładce Playboya, co wykonawcom bluesowym nie zdarza się często.
Ich repertuar to w dużej mierze covery. Jednak nie jest to mechaniczne odgrywanie znanych piosenek w wersjach zbliżonych do oryginału. Covery są przerabiane na stylistykę muzyki wykonywanej przez zespół. Utwory Rolling Stonesów , AC/DC czy ZZ- top przerobione na blues ‘n’ billy to zupełnie coś innego iż oryginały. Zespół wykonuje też własne utwory po rosyjsku i być może usłyszymy ich próbkę, gdyż niedawno ukazała się nowa płyta zespołu. Bardzo często koncerty Moscow Beatballs zamieniają się w imprezę taneczna czego serdecznie odbiorcom festiwali życzę.
Napisz komentarz
Komentarze