Rozmowa z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim o kolejnej rocznicy Obławy Augustowskiej, jej przyczynach, przebiegu i hipotezach badawczych, a także o refleksjach towarzyszących godnemu upamiętnieniu ofiar w samym Augustowie.
Bartosz Lipiński
05.08.2018 15:07
(aktualizacja 14.04.2023 09:03)
Autor: Fot. Starosta Jarosław Szlaszyński podczas augustowskich uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 2017.
Niestety, władze rządowe zaprzeczały obławie, a członków komitetu poddano represjom. W okresie PRL był to temat niewygodny dla rządu, który pozostawał w sojuszu z ZSRR. Minister Jerzy Urban kwestionował nawet fakt obławy i zaginięcia ofiar. Sytuacja zmieniała się na początku lat 90. poprzedniego stulecia, gdy w wyniku przemian demokratycznych historycy i publicyści mogli mówić o samej obławie i jej ofiarach. W 1990 roku ukazała się publikacja Ireneusza Sewastianowicza oraz Stanisława Kulikowskiego „Nie tylko Katyń”, w formie beletrystycznej ukazująca temat obławy. W lipcu 1995 roku, w 50 rocznicę obławy wraz z Tadeuszem Radziwonowiczem jako pierwsi opublikowaliśmy na łamach Suwalsko-Mazurskich Krajobrazów obszerny artykuł poświęcony genezie obławy i jej skutkom. W późniejszym czasie problemem obławy zaczęło się interesować coraz więcej osób i badaczy. Warto w tym kontekście wymienić Danutę i Zbigniewa Kaszlejów, profesora Krzysztofa Jasiewicza, Mariusza Filipowicza, Piotra Łapińskiego i Marcina Zwolskiego - pracowników IPN w Białymstoku. Dzięki tym działaniom problem Obławy Augustowskiej wyszedł z zapomnienia, stał się przedmiotem szczegółowych badań i upamiętnień.
Napisz komentarz
Komentarze
Hasztag
06.08.2018 11:59
Wiem że poezja Asnyka nie dla wszystkich jest do przełknięcia ale już 200 lat temu nasz wieszcz racjonalnie patrzył na życie . "Daremne żale, próżny trud,
Bezsilne złorzeczenia!
Przeżytych kształtów żaden cud
Nie wróci do istnienia.
Świat wam nie odda, idąc wstecz,
Zniknionych mar szeregu:
Nie zdoła ogień ani miecz
Powstrzymać myśli w biegu.
Trzeba z Żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe:
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę!
Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą!
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat pójdzie swoją drogą.
ime
05.08.2018 16:22
gdzie konkretnie można znaleźć dokumenty o obławie w archiwum w Suwałkach? chodzi mi o dział
Napisz komentarz
Komentarze