Odsłonięcie tablicy pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej odbyło się w poniedziałek, 16 października, w kościele pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. W uroczystościach wziął udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, starosta Sokólski Piotr Rećko, burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, burmistrz Lipska Lech Łępicki, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz przedstawiciele instytucji państwowych, służb mundurowych i organizacji pozarządowych. Mszę celebrował abp Edward Ozorowski. Podczas uroczystości oddano hołd ofiarom obławy, mieszkańcom regionu augustowskiego, sokólskiego, sejneńskiego oraz suwalskiego. Podczas mszy świętej podkreślono, że pamięć o wymordowanych jest obowiązkiem narodowym i musi być utrwalana w świadomości kolejnych pokoleń. Uroczystość odbyła się z udziałem kampanii honorowych Wojska Polskiego i Straży Granicznej.
Przypomnijmy, że Obława Augustowska, nazywana także „Małym Katyniem”, jest największą zbrodnią dokonaną na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. Pochłonęła tysiące ofiar i do dziś jest niewyjaśnioną kartą historii podlaskiej ziemi. Mimo prowadzonego przez IPN śledztwa, nie ustalono wszystkich okoliczności zbrodni i nie odnaleziono miejsca pochówku około 600 osób, głównie żołnierzy Armii Krajowej. W 2015 r. Sejm RP ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.
Na odsłoniętej w poniedziałek tablicy widnieje napis: „W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku, żołnierzom Armii Krajowej i mieszkańcom Ziemi Augustowskiej, Sejneńskiej, Sokólskiej, Suwalskiej oraz zza linii Curzona, zamordowanym z rozkazu Stalina przez NKWD, „Smiersz”, UB, MO, w liczbie około dwóch tysięcy, którzy do końca byli wierni Bogu i Ojczyźnie”.
Napisz komentarz
Komentarze