Jakie są rodzaje rynien do domu?
Jeszcze przed zapoznaniem się z dostępnymi rodzajami rynien, warto wiedzieć, iż rynny, rury spustowe oraz obróbki blacharskie powinny powstać z tego samego metalu, co pokrycie dachu. To skuteczny sposób, aby zapobiec korozji, spotykanej bardzo często na stykach innych metali.
Inwestor może zdecydować się na rynny wykonane z aluminium, cynku oraz blachy cynkowo-tytanowej, dostępne są wersje ceramiczne oraz bitumiczne.
Cechy charakterystyczne dobrych rynien
Wiemy już, iż właściwe orynnowanie umożliwia usunięcie wody z dachu i chroni elewację przed nadmiarem wilgoci, dlatego warto też wiedzieć, jakie cechy powinny wykazywać rynny. W pierwszej kolejności mowa o wysokiej odporności na rdzewienie, następnie na uwagę zasługuje szczelność, niska rozszerzalność temperaturowa. Inwestor powinien sprawdzić otrzymane przez producenta certyfikaty jakości.
Na rynku działa prężnie wielu dobrych producentów — ich oferty zasługują na szczególną uwagę. Mowa, chociażby o Galeco, Marley czy Gutti.
Jak prawidłowo dobrać rozmiar rynien?
Przed zakupem rynien, trzeba sprawdzić efektywną powierzchnię dachu, obliczaną przy pomocy następującego wzoru:
1/2 wysokości dachu od podstawy do jego zwieńczenia (mierzona w pionie) + odległość od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia (mierzona w poziomie)) x długość dachu.
Mając dach o powierzchni nieprzekraczającej 50 m², należy wybrać rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe 80 mm.
Mając dach o powierzchni w przedziale od 50 do 100 m², należy wybrać rynny o średnicy 125 mm i rury 90 mm.
Jeżeli powierzchnia dachu przekracza 100 m², sprawdzą się rynny, których średnica wynosi od 150 do maksymalnie 190 mm, dobrym wyborem są także rury spustowe 110-120 mm.