Sprawdzenie pogody i odpowiednie przygotowanie
Zanim wyruszysz żeglować po jeziorze czy morzu, koniecznie przeanalizuj pogodę. Sprawdzenie prognozy jest nie tylko koniecznością, ale wręcz obowiązkiem każdego żeglarza. To właśnie warunki atmosferyczne w dużej mierze wpływają na to, czy w ogóle będzie można wypłynąć. To pogoda wpływa na bezpieczeństwo i wygodę wyprawy. Nagła zmiana pogody może być niezwykle niebezpieczna. Lepiej więc zawsze mieć jakiś plan, aby umiejętnie i szybko zareagować na zmiany.
Równie istotne jest przygotowanie sprzętu (żagiel) i dodatków, takich jak plecak, buty czy okulary żeglarskie. Przed żeglugą należy sprawdzić stan techniczny pojazdu i poszczególnych przedmiotów. Trzeba się upewnić, że nic nie stało się z linami czy sterem. Wszystko musi działać poprawnie, ponieważ nawet najmniejsze uszkodzenia mogą doprowadzić do poważnych kłopotów.
Wyposażenie ratunkowe, apteczka i inne zaopatrzenie
Przed żeglugą należy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz całej załogi. Istotne jest opanowanie sprzętu ratunkowego i wnikliwe zapoznanie się z wyposażeniem – wszystko powinno być w 100% sprawne. Nie zapomnij o kamizelkach ratunkowych, kole ratunkowym czy sygnałach dźwiękowych (np. na wypadek utknięcia na jachcie).
Obowiązkowe jest zaopatrzenie się w zestaw do pierwszej pomocy. W apteczce muszą znaleźć się podstawowe środki opatrunkowe, ale też m.in. leki na chorobę morską. Przydadzą się również inne medykamenty na różne przypadłości. Należy też zgromadzić odpowiednią ilość zaopatrzenia – dzięki temu żegluga będzie bardziej komfortowa. Pamiętaj o żywności, wodzie i paliwie, które wystarczy na całą podróż. Powinieneś również przewidzieć różnego rodzaju zaopatrzenie na niespodziewane sytuacje losowe.
Odpowiednia nawigacja i kontakt z administracją portową
Przed wypłynięciem w rejs zaplanuj swoją trasę. Należy posiadać odpowiednie sprzęty nawigacyjne i dobrze posługiwać się mapami morskimi, kompasem i GPS-em. Warto zapoznać się również z ograniczeniami na danych wodach i lokalnymi przepisami dotyczącymi żeglowania. Ważne jest również skontaktowanie się z administracją portową albo lokalnymi służbami ratunkowymi. Należy poinformować ich o zaplanowanej trasie. Dzięki temu będzie wiadomo, gdzie szukać jachtu, gdy np. coś się stanie.
Dobre przygotowanie przed wypłynięciem w rejs jest niezwykle ważne. Dzięki temu żegluga będzie znacznie prostsza i bardziej komfortowa. Bezpieczeństwo siebie i załogi powinno być pierwszorzędną sprawą przy planowaniu podróży. Pamiętaj, że wyprawa po otwartych wodach jest bowiem nie tylko ekscytująca, ale często też niebezpieczna.