Znaczenie prawidłowo działającej wentylacji
Hurtownia wentylacyjna w Szczecinie to miejsce, w którym możesz zakupić wysokiej jakości system wentylacji. Specjaliści z Ventido.pl doskonale wiedzą, jak duże ma to znaczenie. Prawidłowo działająca wentylacja odpowiada za:
- nieustanną, regularną wymianę powietrza,
- eliminację przykrych zapachów oraz nadmiaru wilgoci,
- przeciwdziałanie kumulowaniu się pyłów, kurzu oraz wszelkich innych zanieczyszczeń.
Dobrze działający system wentylacji pozwala oddychać świeżym i czystym powietrzem. Pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju roztoczy. Ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników oraz domowników.
Jeśli wentylacja nie działa w prawidłowy sposób, najczęstszymi objawami takiego stanu będą:
- nieprzyjemny zapachy,
- uczucie duszności,
- wysoka wilgotność w domu,
- para wodna gromadząca się w łazience,
- zaparowane okna.
Najczęstsze błędy popełniane związane z wentylacją
Istnieje wiele błędów, które mogą utrudniać prawidłową wentylację w domu lub w firmie. Wśród nich należy wymienić m.in. zastanawianie kanałów wentylacyjnych meblami. To wbrew pozorom popularna praktyka, która utrudnia dopływ świeżego powietrza i tym samym wpływa negatywnie na komfort użytkowania przestrzeni.
Innym, popularnym błędem jest brak wystarczającego napływu powietrza w pomieszczeniach, w których spalane jest paliwo. Taka przestrzeń wymaga szczególnej uwagi. Wytwarzany dym jest bowiem bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a co więcej – może również powodować osiadanie się substancji na ścianach czy meblach.
Kolejne popełniane błędy to m.in. nieprawidłowy montaż nawiewników czy też montaż nawiewników przy wentylacji nawiewno-wywiewnej. Dodatkowo poza zainstalowaną wentylacją zaleca się również wietrzyć pomieszczenia, a niestety wiele osób pomija ten krok.
Jeśli chcesz zadbać o odpowiedni przepływ powietrza w swoim domu, powinieneś skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się zarówno doborem, jak i instalacją tego typu systemów. Dzięki temu zadbasz o zdrowie i komfort swoich domowników lub pracowników.
Czym jest system rekuperacji? Czy warto?
Działanie rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej, opiera się na ruchu powietrza, który wytwarza rekuperator. Zużyte powietrze zostaje usunięte z pomieszczenia. Z zewnątrz pobierane jest świeże powietrze oraz dodatkowo filtrowane. Podczas tego procesu zostają usunięte zanieczyszczenia i alergeny. Rekuperacja pozwala odzyskać znaczną część ciepła z wywiewanego powietrza, dzięki czemu ostateczne koszty ogrzewania są o wiele niższe.
Rekuperacja jest korzystnym rozwiązaniem, za którym przemawiają następujące zalety:
- redukcja strat wentylacyjnych – planując zakup rekuperacji na etapie budowy, możesz zrezygnować z murowanych szybów i kominów wentylacyjnych, okna z kolei nie muszą być wyposażone w mikrowentylację,
- oszczędności finansowe – odzysk ciepła pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie są o wiele niższe,
- oddychanie świeżym powietrzem – podstawowa zaleta systemu rekuperacji to stały dostęp do świeżego powietrza, dzięki temu, że jest dodatkowo filtrowane, nie zawiera żadnych zanieczyszczeń, jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na choroby płuc,
- możliwość chłodzenia pomieszczeń – decydując się na bypass lub gruntowy wymiennik ciepła, możesz dodatkowo chłodzić wnętrze z pomocą rekuperacji,
- możliwość kontroli ilości powietrza – to Ty decydujesz o działaniu wentylacji, rekuperatory posiadają wiele trybów, które możesz dostosować do pory dnia czy obecności domowników, wśród dostępnych trybów znajdziesz m.in. „nieobecność”, pozwala wietrzyć na minimalnym poziomie, np. podczas urlopu.