Kiedy w 2017 ukazała się książka Tadeusza Kisielewskiego byliśmy na „osi czasu” pomiędzy zajęciem przez Rosję Krymu i Donbasu, a trudną wtedy do wyobrażenia (któż był prorokiem?) pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę w lutym 2022. Przed nami było 5 lat „ruskiego miru”, który zwykle kończy się nową wojną i tak też się stało. Prof. Adam Dobroński, wybitny znawca historii naszego Regionu zgodził się przyjechać do działającego w Augustowie Dyskusyjnego Klubu im. Tadeusza Mazowieckiego, by przybliżyć temat opisany szczegółowo przez Tadeusza Kisielewskiego. Wcześniej, na zaproszenie Klubu Augustowiaków w Warszawie Profesor wygłosił dwugodzinne wprowadzenie do zagadnienia przesmyku suwalskiego zakończone bogatą dyskusją. Po tym spotkaniu zrozumieliśmy na nowo groźne znaczenie pojęcia geopolityka. Otwarte spotkanie i dyskusję w Krechowiaku o w/w książce (ze sprzedażą, pytajcie znajomych, niektórzy nabyli) prowadził red. nacz. Przeglądu Powiatowego Krzysztof Przekop, a gospodynią była Izabella Piasecka, dobry duch hotelu Krechowiak, tworząca przez lata dla gości Klubu Mazowieckiego gościnną atmosferę pro publico i non profit. Czasy były tak (złudnie) spokojne, że nawet frekwencja nie była na miarę tematu (jakby znaczenie okupacji Krymu i Donbasu nie do wszystkich dotarło). Po kilku latach ktoś na Kremlu przypomniał sobie o przesmyku suwalskim i przyszły stamtąd groźne pomruki. Historia stała się współczesnością. Zachęcam do lektury tej ważnej dla Polski północno-wschodniej publikacji. Okres kampanii wyborczej do samorządu jest na taką lekturę doskonały. Wybierając kandydatów do samorządów pamiętajmy o czasach i miejscu, w jakich żyjemy. Tu i teraz żyjemy, a nie w świecie fantasy i grach komputerowych. Mieszkańcy Augustowa nie zamieszkają po wyborach na fejsbuku, lecz żyją i po wyborach żyć będą w rzeczywistości bliskiej granicy i przejeżdżających, co jakiś czas kolumn wojska. Przypominam książkę „Przesmyk suwalski...” całkowicie świadomie właśnie teraz. 12 marca 1999 Polska została przyjęta do NATO. Minęło najbezpieczniejsze ćwierćwiecze w ostatnich dwóch wiekach naszej historii. Tamtego dnia wieczorem wznieśliśmy toasty najlepszym winem, na jakie nas było stać. Dziś w rocznicę przyjęcia do NATO powinniśmy toast powtórzyć: oby następne 25 lat były dla Polski i naszego Regionu równie bezpieczne.
O autorze książki „Przesmyk suwalski. Rosja kontra NATO”: dr Tadeusz A. Kisielewski jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się globalną geopolityką i geostrategią. Autor licznych prac z tego zakresu, m.in. „Nowy konflikt globalny” (1993), „Schyłek Rosji” (REBIS 2007), „Wojna imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojnie z terroryzmem” (2008), „Nafta znowu zmieni świat” (REBIS 2013), „Wielka Wojna i Niepodległość Polski” (2014), „Churchill najlepszy sojusznik Polski?” (REBIS 2016). Także autor m.in: „Gibraltar i Katyń”, „Zabić księdza”, „Zatajony Katyń 1941”, „Janczarzy Berlinga”.
Od wydawcy Dom Wydawniczy REBIS w Poznaniu: Książka Tadeusza A. Kisielewskiego nie jest prognozą wydarzeń, lecz ostrzeżeniem. Jakie może być pole bitwy, jak prezentują się potencjały militarne stron ewentualnego konfliktu, jaka jest polityka administracji prezydenta Trumpa, (przyp. autora: pisane w 2017, obecnie nabiera aktualności), jaki jest stan rosyjskich sił zbrojnych? Obszerny aneks opisuje genezę Prus Wschodnich, ich podziału między Polskę i Związek Sowiecki oraz prezentuje zaskakującą analizę statusu rosyjskiej części Prus Wschodnich w świetle prawa międzynarodowego.
Bogdan Falicki
Napisz komentarz
Komentarze