Inicjator konkursu, poseł Jarosław Zieliński, zachęca do wzięcia w nim udziału, bo jak podkreśla młodzi ludzie powinni poszukiwać i poszerzać swoją wiedzę.
-Nie bez podstawy w tytule konkursu zawarliśmy dopisek w poszukiwaniu prawdy, bo każdy młody człowiek poza wiedzą szkolną powinien sam uczyć się poszukiwania wiedzy i wyrabiana sobie własnego stosunku do niej. Konkurs jest po to, by młodzi ludzie doskonalili warsztat badawczy poszukując prawdy o trzech wydarzeniach historycznych, o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej -mówi Jarosław Zieliński. –Niezależnie od tego, jak ostatecznie będą wyjaśnione przyczyny katastrofy w Smoleńsku, do której doszło w trakcie podróży 96-osobowej delegacji polskiej wraz z prezydentem RP na 70. rocznicę Katynia, mamy bardzo poważne przesłanki, żeby sądzić, iż nie był to przypadek i tylko zdarzenie lotnicze. Nie ma pełnego wyjaśnienia tej sprawy. Tak samo, jak nie znamy pełnej prawdy jeśli chodzi o Obławę Augustowską. W dalszym ciągu nie wiemy, gdzie znajdują się szczątki pomordowanych w Obławie Augustowskiej. Do niedawna sądzono, że ofiar było ok. 600, a dzisiaj mówi się o 2.000. Podejrzewamy, że za granicą Polski w miejscowości Kalety mogą znajdować się doczesne szczątki pomordowanych. Jeśli chodzi o Katyń, to o nim wiemy najwięcej, ale też nie mamy tzw. listy białoruskiej, czyli pełnej listy pomordowanych w Katyniu.
Jarosław Zieliński dodaje, że choć te wydarzenia funkcjonują w przestrzeni publicznej, to mogą być mało znane młodzieży.
-Pada pytanie, co o tym wszystkim wie młodzież, jaki jest stan tej wiedzy, czy ta wiedza jest łatwo czy trudno dostępna oraz czy szkoła poświęca tym wydarzeniom tyle uwagi, ile poświęcać powinna? Uczeń biorący udział w konkursie będzie mógł sobie uzmysłowić, że nie jest tak łatwo z prawdą historyczną. Do prawdy trzeba dążyć, odkrywać ją i czasami o nią walczyć, bo kłamstwo historyczne służy celom politycznym, zarówno w polityce międzynarodowej, jak i wewnętrznej. Zachęcam bardzo mocno do udziału w tym konkursie -podkreśla poseł.
Przypomnijmy, że konkurs jest skierowany do uczniów klas VI -VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Prace mogą mieć formę eseju, rozprawy, reportażu, wspomnienia czy wywiadu. Należy je przesłać do 10 kwietnia na adres Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego, ul. Warszawska 13 lok. 5, 15-062 Białystok lub pocztą elektroniczną na adres [email protected]. Szczegółowy regulamin konkursu wraz z instrukcjami można znaleźć pod linkiem http://jaroslawzielinski.pl/xi-edycja-konkursu-by-czas-nie-zacmil-i-niepamiec-w-poszukiwaniu-prawdy-o-katyniu-smolensku-i-oblawie-augustowskiej/.
Napisz komentarz
Komentarze