Myśl przewodnia konkursu brzmi „W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej”. Jego celem jest poznawanie przez młodych ludzi wydarzeń z najnowszej historii Polski oraz kształtowanie świadomości historycznej i narodowej oraz umacnianie postaw patriotycznych.
-Zachęcam uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w tym konkursie. Dyrektorów szkół, nauczycieli i wychowawców, rodziców i organy prowadzące szkoły (starostów, prezydentów i burmistrzów miast, wójtów gmin, radnych) serdecznie proszę o życzliwość i wsparcie dla idei konkursu oraz przyjazną opiekę nad uczniami, którzy zechcą wziąć w nim udział -mówi Jarosław Zieliński, jeden z pomysłodawców i organizatorów konkursu. -Przeprowadzonych dotychczas dziesięć edycji konkursu udowodniło, iż przedsięwzięcie to jest dobrze oceniane i bardzo potrzebne. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 500 uczniów. Treści stworzonych do tej pory prac wskazują, że wydarzenia historyczne będące przedmiotem konkursu inspirują młodych do prowadzenia samodzielnych badań, analiz i wyciągania wniosków.
Dzięki konkursowi młodzież ma okazję poszerzyć wiedzę historyczną oraz poznać martyrologię naszych przodków. Konkurs jest skierowany do uczniów klas VI -VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Prace mogą mieć formę eseju, rozprawy, reportażu, wspomnienia czy wywiadu. Należy je przesłać do 10 kwietnia na adres Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego, ul. Warszawska 13 lok. 5, 15-062 Białystok lub pocztą elektroniczną na adres [email protected]. Szczegółowy regulamin konkursu wraz z instrukcjami można znaleźć pod linkiem http://jaroslawzielinski.pl/xi-edycja-konkursu-by-czas-nie-zacmil-i-niepamiec-w-poszukiwaniu-prawdy-o-katyniu-smolensku-i-oblawie-augustowskiej/.
Laureaci I miejsca w obu kategoriach wiekowych, w przypadku zainteresowania z ich strony, będą mieli możliwość odbycia wizyty studyjnej w Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej połączonej ze zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego lub biletem wstępu do teatru. Nagroda za I, II i III miejsca, w przypadku zainteresowania laureatów, obejmuje możliwość zorganizowania wycieczki edukacyjnej do Instytutu Pamięci Narodowej. Do tego nagrodzeni otrzymają nagrody rzeczowe i książkowe. Warto też wspomnieć, że w ciągu 10 lat trwania konkursu w gronie laureatów znalazło się wielu młodych mieszkańców Augustowa. Przegląd Powiatowy i Dziennik Powiatowy objęły konkurs patronatem medialnym.
PDF-y z kartą zgłoszenia i regulaminem konkursu
https://static.dziennikpowiatowy.pl/data/files/Karta_zgłoszenia_XI_edycja.pdf
https://static.dziennikpowiatowy.pl/data/files/konkurs_regulamin_XI_edycja.pdf
Napisz komentarz
Komentarze