Radny Piotr Piłasiewicz został odznaczony „Laurem pamięci”, nagrodą przyznawaną przez Ambasadę Izraela oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piotrowi Piłasiewiczowi gratulujemy bardzo serdecznie, tym bardziej, że wielokrotnie opisywaliśmy prowadzone przez niego akcje.
Samorząd augustowski dostąpił jeszcze jednego zaszczytu. Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik otrzymał od prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi. Prezydent dostrzegł zasługi naszego burmistrza w działalności społecznej, samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej. Bardzo gratulujemy tego zaszczytu panu burmistrzowi. Jesteśmy przekonani, że to wyróżnienie napędzi Wojciecha Walulika do działania mocniej i mocniej. O szczegółach napiszemy za tydzień.
A problemów w mieście nie brakuje. Po zamieszaniu z gastronomią nad Neckiem, katastrofalnym stanem ważnych miejskich plaż, kłopotami w oświacie, śmieciami po zimie, spada na burmistrza widmo likwidacji dworca autobusowego. Paradoks polega na tym, że właścicielem dworcowego gruntu jest miasto Augustów. Dysponentem jest nowy PKS. Grunt został przeznaczony na sprzedaż, władze miasta są zaskoczone, a mieszkańcy czują zaniepokojenie. Do kompletu należy dodać, że od kilku lat nie mamy też dworca PKP. Dostrzec należy także, że plac dworca autobusowego był przed wojną najważniejszym punktem w mieście. Znajdował się na nim ratusz. Czy zatem możemy przejść tak łatwo do porządku dziennego nad negatywnym stanowiskiem władz miasta w sprawie ewentualnego zakupu od PKS prawa dysponowania tym gruntem? Suma, której żąda PKS jest z punktu widzenia budżetu miasta niewielka. To tak jakbyśmy zastanawiali się, czy odkupić domek babci przegrany w karty przez dziadka utracjusza za cenę 2-3 tysięcy złotych. Zachęcam do lektury artykułu „Żeby nie było niczego”.
W artykule „Ofiara bestialstwa” opisujemy los suczki, którą właściciele skazali na śmierć w męczarniach. Jak skończyła się ta historia? Zapraszam do lektury.
Annały augustowskie notują kolejne spory o finansowanie remontu ulicy 3 Maja. O tym, czy radni zrozumieli, że lepiej uważać wszystko za nasze niż dzielić na kawałek drogi Kargula i kawałek drogi Pawlaka, piszemy w tym numerze w artykule „Ulica 3 Maja w annałach”. Przy okazji. Ciekawe, kto prowadzi te annały?
Po raz trzeci ulicami miasta przeszedł Marsz dla Rodziny. Impreza udała się znakomicie, było setki ludzi. Relację przedstawiamy w artykule „Rodzina w marszu”. Zapraszamy także do obejrzenia galerii na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Mamy tam setki zdjęć.
Taksówkarze są oburzeni pomysłem na bezpłatną komunikację miasta. W artykule „Zapomniani taksówkarze” przedstawiamy ich stanowisko oraz opinię władz miasta.
Zapraszam do lektury. Jestem głęboko przekonany, że oddajemy w Wasze ręce bardzo ciekawy numer „Przeglądu Powiatowego”.