Uroczystości związane z jubileuszem 460-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich (prawa miejskie Augustów otrzymał 17 maja 1557 roku w Wilnie, a nadał je król Zygmunt II August) rozpoczęły się w piątek, 19 maja, mszą świętą w Bazylice Mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Po nabożeństwie wszyscy goście udali się do hotelu Warszawa, gdzie odbyła się uroczysta gala. Tam zebrani usłyszeli krótki rys historyczny naszego miasta, który przedstawił Wojciech Batura, starszy kustosz Muzeum Ziemi. Augustowskiej. O turystycznych walorach naszego grodu barwnie mówiła z kolei przewodniczka Irena Śniadkowska. Goście mogli też obejrzeć filmy ukazujące piękno naszego miasta, wszyscy byli nimi zachwyceni, nie tylko przyjezdni, ale także augustowianie.
-Jak patrzę na te obrazki i te piękne ujęcia z lotu ptaka aż trudno uwierzyć, że to moje miasto- powiedział jeden z mieszkańców Augustowa.
Nie obyło się też bez życzeń i prezentów. Jednym z nich urastających do rangi rozpoczęcia nowego rozdziału historii naszego miasta, była informacja o utworzeniu Podstrefy Augustów Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wojciech Walulik, Burmistrz Augustowa i Filip Chodkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej byli bardzo wdzięczni za taki prezent.
Korzystając z okazji zapytaliśmy pierwszego burmistrza naszego miasta, Wojciecha Stankiewicza, czy jego zdaniem Augustów podąża w dobrą stronę.
-Dzisiejsza decyzja o powołaniu strefy ekonomicznej z pewnością świadczy o tym, że idziemy w dobrą stronę. Miejmy nadzieję, że dzięki temu młodzi ludzie przestaną emigrować i w końcu będziemy mogli liczyć na wielopokoleniowe rodziny w naszym mieście, począwszy od nestorów a skończywszy na wnukach –podkreśla W. Stankiewicz.
Wojciech Stankiewicz dodał jeszcze, że bardzo by chciał, żeby na rzecz miasta i jego mieszkańców podejmować mądre dyskusje poparte argumentami, a nie jak ostatnio słyszał o sprawie lądowiska.
-Nie ma co się zastanawiać nad jego lokalizacją i potrzebną w tym celu wycinką drzew, bo drzewa odrosną a życie ludzie jest najważniejsze –podkreślał.
W związku ze świętem zapytaliśmy dyrektorkę Zespołu Szkół Społecznych STO w Augustowie, panią Urszulę Jurgiel, czy młodzi ludzie są uwrażliwiani na historię naszego miasta.
-Oczywiście, że dbamy o odpowiednią edukację w tym temacie. A że nauka najlepiej wchodzi przez zabawę i ruch, to my uczymy naszych uczniów chodząc z nimi na wycieczki do Muzeum Ziemi Augustowskiej, biblioteki miejskiej, czy szkoły muzycznej. Ponadto pani Iza Bogdanowicz w klasach IV-VI organizuje wycieczki po Augustowie, pan Ryszard Grabowski, nauczyciel historii i WOS, w ramach projektu gimnazjalnego, który trwa cały rok, zapoznaje młodzież między innymi z pracą władz Augustowa, urzędów oraz przybliża historię naszego miasta –informuje Urszula Jurgiel, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie.
Piątkowa gala, którą uświetnił koncert augustowskiej formacji muzycznej Kavem Folk Group pod kierownictwem Elżbiety Granackiej, była początkiem obchodów miasta w kolejnych dniach mieszkańcy mogli zobaczyć prezentacje szkół, posłuchać legendarnej grupy T.Love, czy wziąć udział w grze terenowej, dzięki której można było przenieść się w czasie do przedwojennego Augustowa.
Podczas gali zostały wyróżnione osoby zasłużone w sposób szczególny dla miasta, otrzymały one medale Za Zasługi Dla Miasta i Ambasador Augustowa.
Za szczególne zasługi medal otrzymali: Danuta i Zbigniew Kaszlej – badacze historii, społecznicy i animatorzy życia kulturalnego miasta, Elżbieta Granacka – poetka i kompozytorka, a także Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon za wkład w życie kulturalne miasta.
Ambasadorzy Augustowa: polityk, były poseł Marek Kłoczko, kajakarz i trener kadry narodowej Andrzej Siemion, a także czterokrotny Olimpijczyk Adam Wysocki. Pozostałe tytuły otrzymali też polski prawnik sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Bohdan Zdziennicki, dziennikarz Dariusz Kucharski oraz sportowcy Piotr Markiewicz, Marek Twardowski, Edyta Dzieniszewska–Kierkla i Kamil Borysewicz.
Napisz komentarz
Komentarze