Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego w masach powietrza napływających nad Polskę, najprawdopodobniej pochodzą z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy. Warunki meteorologiczne (prędkość i kierunek wiatru) sprzyjają napływowi zanieczyszczonych mas powietrza ze wschodu. Ryzyko przekroczenia poziomu informowania określono na dzień 24.08.2022r. dla stężeń pyłu zawieszonego PM10, na podstawie wyników pomiarów tego zanieczyszczenia policzonych z ostatnich 12 godzin z automatycznych stacji w województwie podlaskim: w Białymstoku i w Augustowie.
Przewidywany czas trwania ryzyka trwa od godz. 08.00 dnia 24.08.2022 r. do godz. 24.00 dnia 24.08.2022 r.
Zagrożenie dotyczy następujących grup ryzyka:
-osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
-osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
-osób z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńców
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych
W związku z tym zagrożeniem należy rozważyć ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła. Należy ograniczyć wietrzenie pomieszczeń oraz unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
Bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza dostępne jest na stronie:
https://airly.org/map/pl/#53.838856,22.98216,i38273
(http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current).
Napisz komentarz
Komentarze