W kwietniu uczestników projektu dało się zauważyć podczas generalnego porządkowania szlaków kajakowych na Kanale Augustowskim w ramach ogólnopolskiej akcji NASZA RZEKA.
Punktem kulminacyjnym projektu była wymiana młodzieży polsko-łotewskiej, która odbyła się w Murzasichlu w dniach 25.06.-02.07.2022 roku. Tutaj przez pracę i naukę młodzież poznała problemy związane z ochroną środowiska, przedyskutowywała, na co może mieć wpływ i w jaki sposób chce przekonać do zmiany postaw oraz zwiększenia świadomości proekologicznej w swoich społecznościach. Uczyła się podstaw realizacji kampanii społecznej i rzecznictwa. Ważnym elementem wymiany była praca nad świadomością uczenia się i umiejętnością krytycznego myślenia, dyskutowania i wyrażania swoich opinii. Wieczory sprzyjały integracji i poznawaniu międzykulturowemu. W trakcie wymiany przeprowadzono warsztaty ze specjalistami - na temat zmian klimatycznych oraz z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego na temat ochrony środowiska. Młodzież uczestniczyła też w akcji sprzątania szlaku turystycznego w Dolinie Strążyskiej. Każdego dnia młodzi ludzie pracowali nad obszarami i hasłami kampanii, nad kreacją i nagrywaniem spotów, a także nad zaplanowaniem przebiegu kampanii oraz działań po wymianie. Odbywały się też spotkania i rozmowy z turystami i lokalną społecznością. Efektem tych działań była kampania społeczna przeprowadzona w Murzasichlu na temat ekologii oraz nagranie spotów o tematyce proekologicznej (można je znaleźć na https://www.facebook.com/watch/?v=981884422501511).
Jednak to nie koniec działań projektowych. Młodzi ludzie w najbliższych tygodniach zamierzają wyjść do naszej społeczności lokalnej z propozycją dbania o Ziemię namawiając nas wszystkich - „BĄDŹMY ECO”. Poza tym wezmą udział (jak corocznie) w akcji Sprzątanie Świata.
Działania, które podejmują uczestnicy projektu, są potrzebne nam wszystkim, leżą w naszym wspólnym interesie. Chcą, aby ich dzieci i wnuki oddychały świeżym, naturalnym powietrzem, miały co pić i kąpały się w czystej wodzie oraz jadły zdrową żywność.
To między innymi dzięki programowi Erasmus+ młodzi ludzie mogą „wykrzyczeć” swój niepokój o planetę, na której żyją.
Zespół „Bystry”
Napisz komentarz
Komentarze