Mieszkańcy, którzy zwrócili się o pomoc w tej sprawie do nas, podkreślają, że Kanał Augustowski jest chlubą Augustowa, a jego odcinek w centrum miasta jest mocno zaniedbany.
-Już od co najmniej dwóch lat nikt nie dba o kanał. Brzegi są zarośnięte. Dawny, ładnie przycięty żywopłot, zamienił się w ogromne krzaki. Ostatnio turyści zapytali mnie, stojąc dosłownie przed samym kanałem przy ulicy Legionowej, gdzie znajdą Kanał Augustowski. Powiedziałam im, że za tymi chaszczami. Przecież to naprawdę wstyd. Również sam ciek jest zarośnięty. To nie do pomyślenia, żeby w mieście turystycznym, taki zabytek był aż tak zaniedbany -mówi jedna z mieszkanek Augustowa.
Z kolei nasza druga rozmówczyni dodaje, że owszem warto by naokoło kanału było trochę dziko, ale przecież naturę można jakoś okiełznać.
-Nie trzeba wszystkiego robić pod linijkę, ale można sprawić, by te wszystkie krzaki jakoś uformować, żeby wyglądały naturalnie, ale też i schludnie -mówi kobieta.
Kanałem Augustowskim zajmują się Wody Polskie, więc do nich skierowaliśmy prośbę o wyjaśnienie kwestii zaniedbania kanału.
-Kanał Augustowski jest drogą wodną i dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepsze warunki eksploatacyjne śródlądowych dróg wodnych, działanie urządzeń wodnych czyli jazów, śluz i upustów, w szczególności ich odpowiedni stan techniczny i funkcjonalny. Zajmujemy się też utrzymywaniem zwierciadła wody na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie urządzeń wodnych, obiektów mostowych, rurociągów, linii energetycznych, linii telekomunikacyjnych oraz innych urządzeń -wyjaśnia Agnieszka Giełażyn -Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku. -Uwzględniając powyższe, do prac utrzymaniowych na śródlądowych wodach powierzchniowych nie zalicza się prac, których celem jest poprawa estetyki otoczenia czyli usuwanie krzaków rosnących na nabrzeżu czy przycinanie żywopłotów. Drzewa czy zakrzaczenia usuwane są jedynie wtedy, gdy zagrażają użytkownikom drogi wodnej i budowlom hydrotechnicznym oraz powodują przewężenie drogi wodnej. Niemniej zachęcamy, aby takie prace poprawiające estetykę otoczenia wykonywała we własnym zakresie gmina -miasto Augustów, po podpisaniu stosownego porozumienia w ramach partnerstwa wodnego. Takie porozumienie mamy podpisane już m.in. z takimi miastami jak Suwałki, Olecko, czy Goniądz.
Tak więc warto, aby władze miejskie rozważyły taką możliwość i wtedy kanał będzie zadbany. Rzecznik prasowa dodaje, że Wody Polskie dokładają wszelkich starań, aby Kanał Augustowski stanowił perłę wśród szlaków wodnych Europy.
-Do roku 2021 koszony był odcinek od śluzy w Augustowie do śluzy Dębowo oraz rzeka Netta od jazu Białobrzegi do Jazu w Dębowie. W roku 2022 ten zakres prac został wykonany w okresie od 13.06. do 28.06.2022 r. Wystąpiliśmy również do RDOŚ w Białymstoku ze zgłoszeniem zamiaru wykonania konserwacji najbardziej zarastających odcinków Kanału Augustowskiego tj. od Augustowa do granicy państwa. Czekamy na zgodę. W kolejce czekają jeszcze dokumentacje na odbudowę umocnień brzegowych na całym kanale -wyjaśnia Agnieszka Giełażyn -Sasimowicz.
Na Kanale istnieje 15 śluz i 21 innych obiektów (jazy, upusty). W roku 2021 odremontowano śluzy: Paniewo i Gorczyca (wymiana wrót). Opracowano dokumentacje projektowe na remonty jazów: Dębowo, Rygol, budynków gospodarczych przy śluzach: Dębowo, Sosnowo. W roku bieżącym wykonano remont ogrodzeń przy śluzach: Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo, Perkuć Mikaszówka, zlecono opracowanie dokumentacji projektowej na remonty śluz: Kudrynki i Przewięź (wymiana wrót) oraz jazów: Spichlerzysko, Sosnowo i Gorczyca. W trakcie opracowania są dokumentacje projektowe na remont śluzy Augustów i jazu Augustów.
Napisz komentarz
Komentarze