Beata Perzanowska
Władzom miejskim udało się pozyskać ogromną sumę pieniędzy na budowę dróg na Lipowcu. Proszę podać jak udało się otrzymać tak duże dofinansowanie i z jakiego programu?
-Trzeba zacząć od tego, że Augustów, jako jedno z pierwszych w regionie miast przyjął Gminny Program Rewitalizacji. Wraz z ówczesnymi radnymi byliśmy zaangażowani w jego tworzenie. Wiedzieliśmy, że w przyszłości może otworzyć on miastu drogę do pozyskania dofinansowań. Wymagało to sporo pracy, a na efekty czekaliśmy dość długo, ale było warto. Kiedy w 2019 roku ogłoszono nabór wniosków, okazało się, że tylko kilkanaście miast i gmin z całego województwa ma w swoich strategiach zapisy pozwalające na sięgnięcie po dofinansowanie. Dodatkowo terminy na przygotowanie dokumentacji były tak krótkie, że wyścig z czasem skutecznie ukończyły tylko dwa miasta, Augustów i Sejny. Tu szczególne podziękowania należą się całemu zespołowi urzędników zaangażowanemu w przygotowanie projektów. Musieliśmy działać w trybie wręcz ekspresowym. Projektowanie, tworzenie dokumentacji, zakładanie komitetów i spotkania konsultacyjne z mieszkańcami odbywały się właściwie równolegle. W efekcie dziś cieszymy się kwotą niemal 6,5 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 na przebudowę siedem ulic w dzielnicy Lipowiec. Warto zauważyć, że z uwagi na bardzo wysoki udział dofinansowania inwestycji wynoszący 95%, zgłosiliśmy wszystkie ulice, które spełniały warunki konkursu i warunki formalne do ich zaprojektowania i przebudowy. I na wszystkie otrzymaliśmy dofinansowanie. Jestem dumny z pracy naszego zespołu i jej efektów. Sądzę, że nie ma samorządu w Polsce, który nie chciałby wygrać rywalizacji o 95% dofinansowanie swoich inwestycji. My to osiągnęliśmy.
W ramach tego przedsięwzięcia ma być wyremontowanych siedem dróg. Proszę podać, jakie ulice zostaną zmodernizowane.
-Inwestycja dotyczyć będzie siedmiu ulic na Lipowcu. Jak już wspomniałem, to wszystkie, jakie spełniały kryteria umożliwiające uzyskanie dofinansowania i warunki formalne do ich zaprojektowania i przebudowy. Są to ulice Leśna, Dębowa, Bukowa, Świerkowa, Jesionowa, Grabowa i Klonowa. Ich projektowanie było na bieżąco konsultowane z mieszkańcami.
Jakie prace obejmuje modernizacja tych dróg?
-Zgodnie z kilkuletnią praktyką miejskiego programu budowy ulic, jak zawsze przy ulicach z dofinansowaniem z zewnątrz, będzie to pełna przebudowa. Obejmie ona jezdnie, chodniki, kanały technologiczne, kanalizację deszczową i przebudowę kolidującej infrastruktury, jak sieć wodno-kanalizacyjna czy energetyczna. Na ulicy Leśnej powstanie też ścieżka rowerowa połączona ze szlakiem Green Velo. W 2019 roku wszystkie miejskie ulice zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obniżyliśmy krawężniki przy przejściach i wbudowaliśmy płytki ostrzegawcze. Ten standard będzie oczywiście dochowany i w tym przypadku. Ponadto zaplanowaliśmy dodatkowe doświetlenie przejść dla pieszych oraz budowę wyniesionych skrzyżowań, które podnoszą bezpieczeństwo. Przy okazji inwestycji wykonamy nasadzenia drzew, aby w nowej przestrzeni nie brakowało zieleni.
Na jakim etapie są te inwestycje i kiedy one mają być zakończone?
-Naszą ambicją jest zakończenie inwestycji do końca tego roku. Aktualnie przygotowujemy komplet dokumentacji do zawarcia umowy na dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim. Finalizujemy też przygotowanie postępowania przetargowego, w którym wyłonimy wykonawcę. Mieszkańcy powinni być przygotowani na rozpoczęcie robót w ciągu najbliższych kilku miesięcy i ich zakończenie do końca roku. W ostatnich latach na Lipowcu zbudowaliśmy nowe boisko, ulicę Lipową, Klubową, Jeziorną i Robotniczą, urządziliśmy park i zainstalowaliśmy sporą liczbę nowych latarni. To w sumie niemal 7 milionów złotych, jednak to najbliższe przedsięwzięcie będzie największe i podwoi wartość inwestycji na Lipowcu prowadzonych w ostatnich kilku latach.
Dziękuje za rozmowę
Napisz komentarz
Komentarze