Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 16:55
Reklama dotacje unijne dla firm

Tajemnicza niemiecka księga i archiwalne fotografie PREMIUM

Podziel się
Oceń

Mieszkańcy Augustowszczyzny i Suwalszczyzny chętnie odpowiadają na apel augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego i przekazują stare fotografie, listy, pamiątki i różnego rodzaju historyczne przedmioty. Eksponaty wzbogacą w przyszłości Muzeum Obławy Augustowskiej, które powstanie w Domu Turka.
Tajemnicza niemiecka księga  i archiwalne fotografie PREMIUM

Od października, ubiegłego roku, kiedy to oficjalnie rozpoczęła się działalność Instytutu Pileckiego w Augustowie, jego pracownicy prowadzą akcję zbierania świadectw i pamiątek, szczególnie dotyczących ofiar Obławy Augustowskiej, ale także pochodzących z okresu międzywojennego i powojennego. Zebrane przedmioty już teraz tworzą spore archiwum. Ostatnio odwiedziliśmy instytut i przyglądnęliśmy się tym niezwykłym przedmiotom, które są namacalnym śladem historii mieszkańców i naszego terenu. Wśród nich znalazły się naprawdę wspaniałe perełki.

 

Paszport, fotografie a nawet dawne zaproszenia

 

 

-Otrzymaliśmy sowiecki paszport z 1944 roku wydany na Andrzeja Bukrejewskiego, Polaka który urodził się w 1878 roku. Jest to dokument wydany przez Rejonowy Zarząd NKWD w Białymstoku, który w tym okresie mieścił się właśnie w Domu Turka w Augustowie. To bardzo cenny eksponat, który nie tylko mówi nam o samym człowieku, ale jest śladem materialnym tego, co działo się w Domu Turka w okresie pierwszej sowieckiej okupacji i będzie wspaniałym elementem nasze wystawy stałej -mówi Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej. -Ludzie przynoszą nam dosłownie wszystko, listy, publikacje, zdjęcia i wiele różnych dokumentów. Ciekawe są listy. Dostaliśmy takie, które wysyłane były z Sybiru. To nie są zwykłe koperty, a kartki z jakiegoś zeszytu złożone w kopertę i zaadresowane.

Łukasz Faszcza, specjalista od spraw badawczych instytutu pokazał nam także ciekawy zbiór, przekazany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Augustowie.

-Otrzymaliśmy od nich całą kolekcję rodziny Zawistowskich. Ta rodzina w okresie dwudziestolecia wojennego była bardzo znana w Augustowie. Stefan Zawistowski był wiceburmistrzem. Zginął w obozie koncentracyjnym, a jego brat został zesłany na Syberię -zdradza Łukasz Faszcza. -Dostaliśmy także od pana Grzegorza Kucharzewskiego mnóstwo zdjęć Zyty Kucharzewskiej, jednej chyba z najbardziej znanych postaci i twarzy ofiar Obławy Augustowskiej. Jej zdjęcia są bardzo znane i pojawiają się w niemal każdej publikacji o obławie. Te zdjęcia, które otrzymaliśmy, są bardzo cenne, gdyż nie były wcześniej publikowane.

Bartosz Gralicki dodaje, że tak naprawdę zachowało się bardzo mało fotografii ofiar Obławy Augustowskiej.

-Te, które mamy są dosyć klasyczne, wykonywane do dokumentów. Czasami są to zdjęcia bardziej luźne. Jednak jeśli chodzi o zbiór fotografii Zyty Kucharzewskiej, to jest on naprawdę bardzo pokaźny. Widać, że ktoś jej bliski miał własny aparat i robił zdjęcia. Zresztą Zyta Kucharzewska była bardzo fotogeniczna -podkreśla Bartosz Gralicki.

 

 

Gorący apel do augustowian

 

-Chcemy zdobyć jak najwięcej autentycznych zdjęć, dokumentów, różnych przedmiotów, które mogłyby wzbogacić nasze zbiory, ale też pokazać historię regionu za pomocą autentycznych przedmiotów. Szczególną uwagę i szczególną wartość mają dla nas zdjęcia, przede wszystkim związane z Obławą Augustowską, zdjęcia osób, które w trakcie obławy były pojmane -wyjaśnia Bartosz Gralicki. -Cieszymy się, że ludzie reagują na nasz apel, chcą z nami współpracować. Przynoszą rzeczy, przesyłają zdjęcia pocztą, zdjęcia ofiar obławy również takie których nikt wcześniej nie znał, nie badał. To jest bardzo ważne, bo poprawia stan badań nad Obławą Augustowską i pozwala uzupełnić nasze zbiory. Interesują nas także zdjęcia i pamiątki okresu międzywojennego. To jak wyglądał wtedy Augustów, jak wyglądało życie mieszkańców. Chętnie przyjmiemy przedmioty z okresu powojennego. To pozwoli pokazać, jak Augustów ciężko doświadczony II wojną światową wyglądał w czasie polski ludowej.

Bartosz Gralicki dodaje, że trwająca od kilku miesięcy akcja zbierania pamiątek przynosi ogromny skutek i zapewnia iż nie trzeba na zawsze pozbywać się rodzinnych pamiątek.

 

-Warto wspomnieć o tym, że u nas można nie tylko oddać swoje zbiory, ale także przynosząc je do zeskanowania -informuje pełnomocnik instytutu. - Apelujemy gorąco żeby przyjść do nas zostawić te przedmioty na kilka godzin albo na 2-3 dni, a my takie zbiory zdigitalizujemy profesjonalnie. Zapraszamy do odwiedzin szczególnie rodziny ofiar Obławy Augustowskiej i na rozmowy, bo czasami zdarza się, że nawet ludzie nie zdają sobie sprawy z tego jakie skarby posiadają. Nawet niewyraźne zniszczone zdjęcie dziadka jest dla nas cenne. Teraz mamy technologię i takie możliwości techniczne, że dla nas nawet skan takiego zdjęcia pozwala odtworzyć twarz tej osoby, ustalić tożsamość. Cieszymy się na pamiątki takie nieoczywiste jak na przykład stara broszka, zegarek, kolczyk, czy jakieś inne przedmioty, takie zwyczajne należące do ofiar obławy czy też okupacji sowieckiej czy niemieckiej.

 

Poszukujemy świadków historii

 

 

Instytut Pileckiego w Augustowie nie tylko czeka na pamiątki, ale także prowadzi projekt, polegający na nagrywaniu świadków historii pod nazwą „Świadkowie Epoki”.

-Mamy już ponad 30 kilkugodzinnych nagrań ze świadkami z Augustowa i okolic oraz Suwalszczyzny. Staramy się docierać do tych osób, bo mamy świadomość, że to już jest ostatni moment, żeby to zrobić. Prowadząc wywiady z mieszkańcami zwracamy szczególną uwagę na kontekst Obławy Augustowskiej i Domu Turka -podkreśla Bartosz Gralicki. -Pod koniec zeszłego roku zrealizowaliśmy nagranie z panem Stanisławem Wnukowskim. To był człowiek, który w 1949 roku przez kilka tygodni był przetrzymywany w Domu Turka. Zaprosiliśmy go na teren tego obiektu, żeby pokazał nam, co pamięta, gdzie, co było i rzeczywiście dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy na temat układu pomieszczeń, tego co widział w czasie, kiedy był tam przetrzymywany, z którego okna patrzył na podwórko. Zapraszamy serdecznie. Staramy się zapewnić świadkom komfort rozmowy, czasami dopytujemy o coś, ale najczęściej chcemy, żeby ludzie mieli możliwość opowiedzenia swojej historii.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Nowinka, Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju oraz radości płynącej z czasu spędzonego w gronie najbliższych.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 18:37Źródło komentarza: Życzenia od Gminy NowinkaAutor komentarza: MaciejTreść komentarza: Jak to jest prawda , to współczuję pracownikom takiej pracy z nimiData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:52Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: AaaallekTreść komentarza: Teraz rodzina , takie hasło było , i rodzina teraz za nic nie robienie pieniądze dostałData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:51Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: 200 tys. zł za nowe auto to żadna tam fanaberia biorąc pod uwagę, iż to auto ma posłużyć dla augustowskiego starostwa co najmniej kilka lat. Zresztą prawie 200 tysięcy złotych wynosi roczny koszt utrzymania etatu drugiego zastępcy burmistrza w augustowskim magistracie, nomen omen utworzonego już kilka lat temu specyficznie wspaniałomyślnie, rzekłbym nawet dość frywolnie przez bur-mistrza naszomiastowo-pisowskiej "gospodarności" - jaśnie panującego nam mgr marketingu i zarządzania - samego Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 22:50Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Tylko on potrzebuje 7 osobowy samochódData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:48Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: BillyTreść komentarza: Rozjeżdżają kostkę brukową a potem zdziwienie, że wyłazi.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:09Źródło komentarza: Augustów świętował Dzień Sapera – uroczysta msza, defilada i salwa honorowa ku czci wojsk inżynieryjnych (video)Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: A kimże są Morawiecki i Andruszkiewicz, że się ich tak fetuje? Szeregowymi posłami, z zerowym wpływem na cokolwiek. To teraz można zapraszać byle posła i robić partyjne imprezy przy zastawionym stole, gadając o niczym? Morawiecki z Andruszkiewiczem nie mają gdzie i za co zjeść? Gdyby to był ktoś z rządzących, to rozumiem - byłaby to jakaś inwestycja i nawiązanie współpracy. Ale zapraszanie niszowych posłów to jest tylko i wyłącznie IMPREZA PARTYJNA.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Łapy precz od strzelnicyTreść komentarza: Strzelnica jest od dekad i jakoś było do tej pory dobrze. Roszczeniowość przyjezdnych zaczyna być uciążliwa dla mieszkańców. Jedzie taki na wieś i traktor o 6 rano mu przeszkadza. Na bezludną wyspę niech jedzie jeden z drugim.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:05Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Pewnie będą kręcić "Ostatni strzał 2", bo może niedługo będą zeznawać przed ekipą Wrzosek..Data dodania komentarza: 19.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: strzelecTreść komentarza: Jak nie masz pojęcia o temacie to się nie wypowiadaj...Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:37Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: Podatnicy zapłacą za ratuszowych jeźdźców augustowskiej apokalipsy☝️🤡🚀🛰🛸🥸👺👹💸🤝👏Treść komentarza: Równie dobrze można mówić, że gdyby burmiszcz Mirosław Karolczuk nie utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza i permanentnie nie drenował uposażeniem tegoż zastępcy miejskiego budżetu, to można by wreszcie ogrodzić istniejącą strzelnicę ekranami dźwiękochłonnymi i kuloodpornymi. Poza tym jak przystało na obiekt użyteczności publicznej jak najbardziej zasadne jest wyposażenie strzelnicy w mobilne kontenery z ogrzewanymi pomieszczeniami socjalnymi i toaletą, żeby użytkownicy strzelnicy i osoby postronne nie były narażene na postrzał np. w pośladek lub nie daj Boże w głowę podczas nagłej konieczności załatwienia czynności fizjologicznych w lesie przy strzelnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: Możemy liczyć w miesiącach, latach, a nawet w erach politycznego zamglenia – pełna dowolność.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:40Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Inwestycje z klucza politycznego?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Rynek Zygmunta Augusta to przecież wizytówka Augustowa, a wygląda jak po wojnie.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Augustów, Drodzy Przedstawiciele Władz Samorządowych, Niech ten wyjątkowy czas napełni serca nadzieją i odrodzeniem, a wiosenna aura przyniesie nową energię do działania – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Życzenia od Gminy AugustówAutor komentarza: Strzelać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi...Treść komentarza: Mamy chyba XXI wiek, więc może warto wybudować normalną, znaczy się profesjonalną strzelnicę, a nie płoszyć zwierzynę i niepokoić ludzi w wyludniającym się mieście Augustów - słyszałem, że niegdyś nawet uzdrowiskowym i turystycznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:26Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: M...Treść komentarza: Bez przesady . Równie dobrze można mówić o jeździe samochodów przez centrum że względu na wyłożenie dróg kamieniemData dodania komentarza: 19.04.2025, 06:52Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: logikaTreść komentarza: turystom to wszystko przeszkadza. Niech łażą gdzie indziej - ty fajnych miejsc jest w okolicy Augustowa.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 05:54Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Też tak uważam. Szkoda. Wniosek prosty. Nie ma sensu na nich głosować..Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:26Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Miejski monitoring vs etat drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Oczywiście, że środki finansowe pozyskane do miejskiego budżetu z opłat za zwolnienia na sprzedaż alkoholu w mieście nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczącej miejskiego monitoringu. Tak samo jak pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły być przeznaczane na zakup Pegasusa i innych fanaberii związanych z serwilistycznymi quasi-fundacjami sprzeniewierząjacymi miliony złotych, które zostały wyprowadzone z Funduszu Sprawiedliwości za pomocą PiS-owskiego klucza polityczno-kumoterskiego. Podpowiadam, wystarczy zlikwidować etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka filuternie utworzony przez tegoż "demiurga gospodarności" i wreszcie powstrzymać bezczelne i jednocześnie zawoalowane drenowanie miejskiego budżetu uposażeniem zdublowanego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka. Nadmieniam, iż powyższe drenowanie miejskiego budżetu "zafundowane" mieszkańcom Augustowa przez burmiszcza Mirosława Karolczuka dotychczas uszczupliło budżet miasta Augustowa kwotą blisko miliona złotych!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwości
Reklama