Bartosz Lipiński
W grudniu zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd uznał, że różnicowanie stawek opłaty adiacenckiej jest niezgodne z prawem. W orzeczeniu sądu mogliśmy przeczytać między innymi, że: „pobieranie opłat adiacenckich jest jedyną legalną drogą uzyskania do budżetu gminy środków, związanych z uczestnictwem właścicieli nieruchomości w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej m.in. wodociągowej i kanalizacyjnej”.
Co zatem z partycypacją w wysokości 1.500 zł od rodziny? Czy te opłaty miasto zwróci?
Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Michała Kotarskiego z urzędu miasta, który już od lat współpracuje z komitetami budowy ulicy.
Komentarz Michała Kotarskiego
-Wyrok NSA nie dotyczy komitetów, a jedynie możliwości regulowania w uchwale kwestii wskazanych w art. 148 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Komitety budowy ulic oraz inne inicjatywy lokalne są powoływane na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Mieszkańcy mogą tworzyć komitety i wnosić wkład na inwestycje. Dzięki komitetom powstały w Augustowie ulice, chodniki, elewacje, park i oświetlenie. Inicjatywa lokalna to forma partycypacji obywatelskiej działająca w wielu miastach. Wspomniany wyrok jej nie dotyczy –twierdzi Michał Kotarski z urzędu miejskiego.
-Dla zrozumienia wyroku pomocna jest lektura całego uzasadnienia, a nie posługiwanie się wyrwanymi z kontekstu zdaniami Sąd stwierdził, że zaliczanie wpłat mieszkańców na budowę infrastruktury na poczet opłaty adiacenckiej może następować w drodze bezpośredniego stosowania ustawy, a nie w drodze regulacji w uchwale rady miejskiej. Przypomnę też, że zaskarżona uchwała została przez radę miejską uchylona już niemal 4 lata temu i nie ma to żadnego wpływu na komitety. Komitety wciąż są powoływane i wspólnie podejmujemy kolejne inicjatywy lokalne. Robienie zamieszania wokół wyroku dotyczącego uchwały o opłacie adiacenckiej, która faktycznie nie obowiązuje od niemal 4 lat, to próba dezinformacji i wprowadzenia mieszkańców w błąd. Być może wynika to z chęci spowolnienia programu budowy ulic -puentuje współpracujący z komitetami Michał Kotarski.
Całą treść wyroku NSA opublikowaliśmy na portalu dziennikpowiatowy.pl.
Napisz komentarz
Komentarze