INNOWATORY WPROST to nagroda przyznawana od 2011 r. W latach 2011-2013 nagrody były przyznawane na podstawie „Listy 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw” opracowywanej przez zespół Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Od 2014 roku podstawą do wyróżnienia tych, którzy inwestują w innowacje, jest autonomiczne badanie Innovation Research. Tegoroczne Innowatory przyznane były w wielu kategoriach. I tak wręczono nagrody w dziedzinie farmacji, energii i przemysłu, budownictwa i infrastruktury, usług dla biznesu, nowych technologii, designu i dóbr luksusowych. Przyznano też tytuł Osobowości Innowacji. Nagrody wręczono również w kategorii ekologia i środowisko. I właśnie w tej dziedzinie, a dokładnie za wdrażanie Green Factory, wyróżniono Innowatorem augustowską fabrykę British American Tobacco. Jak powiedział w wywiadzie dla „Wprost” Anton Eremin, nowy dyrektor British American Tobacco Polska w Augustowie, firma stawia na zrównoważony rozwój i inwestycje w zieloną gospodarkę. Nowy dyrektor przyznał w wywiadzie, że fabryka w Augustowie jest kluczowa dla całej firmy i właśnie do Augustowa przeniesiona zostanie produkcja z Europy Zachodniej. Firma inwestuje ogrom środków w technologię Green Factory, która w skrócie oznacza czyste powietrze i fabrykę dbającą o środowisko. Anton Eremin powiedział też, że firma przyjęła sobie za cel, że w ciągu ośmiu lat dokona redukcji dwutlenku węgla o połowę. A jak chce tego dokonać? Prowadząc projekt polegający na wykonaniu systemu odzysku energii cieplnej z centralnego układu połączonych sprężarek chłodzonych powietrzem. Inwestycja, jak wyjaśniał na szpaltach „Wprost” dyrektor augustowskiej fabryki, w okresie sezonu grzewczego pozwala zaoszczędzić ok. 1185 GJ. Wartość ta zbliżona jest do rocznej energii wyprodukowanej przez turbinę wiatrową o mocy 1,5 MW. Równocześnie zmniejszenie zużycia energii pochodzącej z gazu LNG pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o prawie 70 ton. Ta innowacyjność to jednak nie wszystko. BAT, jak podkreślał w wywiadzie Anton Eremin, to także firma, która stawia na współpracę z lokalnymi partnerami:
-Przecież wszyscy razem pracujemy na rzecz przyszłości miasta i jego mieszkańców. Razem budujemy przyszłość fabryki i przyszłość Augustowa. Stąd też nasze hasło. „Lepsze jutro”, to także ‒ w myśl strategii firmy ‒ lepsze jutro dla Augustowa i jego mieszkańców.
W wywiadzie dyrektor fabryki przyznaje, że Augustów jest kluczowym miejscem na międzynarodowej mapie firmy:
-Największą częścią BAT w Polsce jest fabryka tradycyjnych papierosów w Augustowie, gdzie pracuje ponad 2000 osób. Gdy oddano tam nową halę produkcyjną, zakończył się tym samym kolejny etap procesu inwestycyjnego wartego 450 milionów złotych.
Należy zaznaczyć, że powierzchnia zakładu zwiększyła się o ponad 8000 metrów kwadratowych. Wzrosła też sama produkcja wyrobów tytoniowych z 36 mld do 50 mld sztuk rocznie, z której 75 procent trafia do 50 krajów świata. To do Augustowa przenoszone są od lat moce produkcyjne z innych krajów. W latach 2015-2019 zatrudnienie w augustowskiej fabryce wzrosło dwukrotnie.
-Fabryka jest numerem jeden pod względem kompleksowości wśród wszystkich fabryk BAT na świecie, a druga pod względem wielkości produkcji.
Na podstawie informacji przygotowanych przez Krzysztofa Andruszkiewicza i wywiadu autorstwa Jana Matury opublikowanego w Tygodniku Wprost.
Fot. Piotr Woźniakiewicz
Napisz komentarz
Komentarze