Rząd przyspiesza prace nad wprowadzeniem dodatkowej opłaty przy zakupie napoju w plastikowym opakowaniu. O ile więcej trzeba będzie zapłacić w sklepie i od kiedy kaucja będzie obowiązywała?
Reklama
News4Media
15.09.2021 11:45
(aktualizacja 19.09.2023 04:04)
Autor: iStock
Prace nad tym rozwiązaniem Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi już od kilku miesięcy. Jednak właśnie teraz w harmonogramie prac rządu wpisano odpowiedni projekt. Przepisy, według których do cen napojów w plastiku będzie doliczana kaucja, mają wejść w życie już w 2022 roku. To rozwiązanie ma być połączone z ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ma zmusić do większego recyklingu).
„Nie jest tajemnicą, że zanim jeszcze zaprezentowaliśmy projekt o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zapowiedzieliśmy, że jego dodatkowym elementem, który będzie tworzyć gospodarkę odpadową, będzie system kaucyjny.” – przyznaje w rozmowie z serwisem money.pl wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Dodaje, że jeszcze nie ma szczegółowych rozwiązań, ale system ma działać podobnie, jak w przypadku zwrotnych butelek szklanych. Teraz gdy ktoś kupuje piwo w szklanym opakowaniu, do jego ceny doliczana jest opłata w wysokości od 35 do 50 groszy (Polska Federacja Producentów Żywności uważa, że to ta wyższa kwota powinna być w Polsce obowiązująca). Po zmianie przepisów plastikową butelkę będzie można oddać do sklepu i odzyskać pieniądze. Rządzący zakładają, że nie będzie do tego wymagany paragon.
Więcej zmian
Jeżeli zamierzenia Ministerstwa Klimatu wejdą w życie w zapowiadanej już wcześniej formie, nowy system obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów oraz wszystkie szklane do 1,5 litra. Powodem zmian jest konieczność dostosowania naszych przepisów do wymogów unijnych, które nakładają obowiązek zwiększenia poziomu recyklingu odpadów.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze
tgth
15.09.2021 15:38
A dlaczego puszki po piwie nie? Tego wala się dużo w Augustowie. I na marginesie: producent wprowadza plastik to płaci, dodatkowo kaucje będą. Czy tonie będzie szwindel do nabijania budżetu, bo w PL to nigdy nic nie jest zgodne z przeznaczeniem tak jak np. fundusz drogowy, sprawiedliwości itd.
Napisz komentarz
Komentarze