Uroczystości rozpoczęły się od koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Zebrani usłyszeli występ Klary Nazarowskiej, Mikołaja Michniewicza i Kacpra Bochenka. Młodym muzykom akompaniował Grzegorz Sobczak. Potem przyszedł czas na wręczanie medali. Odznaczenia uroczyście wręczała Alicja Dobrowolska, przewodnicząca rady miejskiej, radna miejska Magdalena Śleszyńska wraz z Mirosławem Karolczukiem, burmistrzem miasta Augustowa. W związku z tym, że w ubiegłym roku epidemia pokrzyżowała plany wręczania ubiegłorocznych wyróżnień zostały one przekazane podczas niedzielnej uroczystości. Pierwszą wyróżnioną za rok 2020 osobą był augustowski cukiernik Polikarp Augustyniak, którego Augustowskie Jagodzianki znane są w całym kraju.
-Pan Polikarp Augustyniak jest cenionym augustowskim przedsiębiorcą, zaangażowanym w życie miasta, a jego wyroby uzyskują uznanie wśród mieszkańców i turystów. Najbardziej znany produkt wprowadzony przez Polikarpa Augustyniaka rozsławiający Augustów to Augustowska Jagodzianka, wpisana na listę produktów tradycyjnych. Cukiernik prezentował ten produkt w programach telewizyjnych i radiowych, ale zawsze towarzyszyła temu promocja Augustowa jako miasta turystycznego, a przede wszystkim gościnnego. Pracownia Cukiernicza była także opisana w licznych artykułach prasowych, pan Polikarp jest od lat zaangażowany w sprawy miasta, wspiera różnego rodzaju formy aktywności sportowe i kulturalne. Wielokrotnie służył swoją pomocą instytucjom zajmującym się opieką i pomocą społeczną -podkreślał czytając uzasadnienie wniosku o odznaczenie cukiernika Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.
Kolejne ubiegłoroczne wyróżnienie zostało też nadane Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów -Lipowiec.
-Ochotnicza Straż Pożarna Lipowiec jest od wielu lat jednostką niosącą pomoc mieszkańcom Augustowa i okolic we wszelkich akcjach ratowniczych, usuwaniu zagrożeń i klęsk żywiołowych. Prowadzi bardzo szeroką działalność edukacyjną z zakresu ratownictwa. Druhowie każdego roku szkolnego odbywają spotkania z dziećmi i młodzieżą, prowadzą pokazy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, angażują się w działania z zakresu ochrony przyrody, wiele razy nadzorowali akcje sprzątania wodnych szlaków turystycznych. Drużyna aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, pomaga w zabezpieczaniu imprez masowych, odnosi również znaczące sukcesy w Polsce i za granicą w rywalizacji drużyn ratowniczych przynosząc chlubę miastu. Wzorowa postawa druhów jest doskonałym przykładem dla wszystkich młodych ludzi -odczytywał uzasadnienie wniosku burmistrz Augustowa.
Inicjatorem wniosku w sprawie przyznania Polikarpowi Augustyniakowi oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów -Lipowiec tego odznaczenia było Koło Przewodników Turystycznych PTTK w Augustowie. Wniosek zaś w ich imieniu został złożony przez radną Magdalenę Śleszyńską.
W tym roku zaś konwent medalu przyznał go Katarzynie Andruszewicz -Słomskiej, lekarz chorób zakaźnych.
-Medal przyznano przedstawicielce tych lekarzy i służb medycznych, którzy mimo zagrożenia własnego bezpieczeństwa walczyli z epidemią koronawirusa. Dali przykład godnej postawy całemu środowisku pokazując jak można służyć drugiemu człowiekowi. Walka z koronowirusem była i jest wyzwaniem dla służby zdrowia. Rok 2020 oraz 2021 to czas wyjątkowo trudny dla całego świata, także dla społeczności Augustowa. Trudne warunki, zagrożenie, problemy systemowe nie przeszkodziły wielu medykom stanąć na pierwszej linii frontu i walczyć o nasze zdrowie -uzasadniał Mirosław Karolczuk.
Wniosek w tej sprawie złożyła grupa radnych miejskich Mieczysław Szczerbakow, Mirosław Chudecki, Jolanta Oneta Roszkowska, Dariusz Ostapowicz i Alicja Dobrowolska. Nagrodę, jak podkreślała ze wzruszeniem Katarzyna Andruszewicz -Słomska, odbierała w imieniu wszystkich pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników czy farmaceutów. Dodała też, że mimo tak trudnego, ubiegłego roku wszyscy medycy stanęli na wysokości zadania.
Medale zostały też przyznane Januszowi Michałowskiemu, aktorowi teatralnemu i filmowemu pochodzącemu z Augustowa i jego żonie reżyserce filmowej i teatralnej Izabelli Cywińskiej. Z uwagi na problemy zdrowotne medale tej parze zostaną przekazane w innym terminie.
-Mimo, że pan Janusz Michałowski większość życia spędził poza rodzinnym miastem nigdy się swojego pochodzenia z małego miasteczka nie wstydził, przeciwnie w wywiadach chętnie wspominał Augustów, augustowskich nauczycieli, którzy dostrzegli w nim zalążek aktorskiego talentu. Nigdy też nie stracił kontaktu z miejscem swojego urodzenia, co roku spędza wakacje w Augustowie, w rodzinnym domu przy ulicy Kościuszki. Razem z żoną Izabellą Cywińską pieczołowicie ten ponad 150-letni drewniany dom wyremontowali, przywracając jego pierwotny tradycyjny charakter. Janusz Michałowski chętnie wspiera organizowane przez augustowian akcje charytatywne, kilkakrotnie przekazał na aukcje augustowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy cenne zabytkowe lampy naftowe ze swojej bogatej prywatnej kolekcji. Planuję też przekazanie tej kolekcji miastu Augustów -podkreślał burmistrz Augustowa. -Druga wyróżniona osoba to Izabella Cywińska. Augustów nazywa swoją drugą małą ojczyzną, kocha augustowską przyrodę i ludzi. Poświęciła naszemu miastu cały rozdział w swojej książce biograficznej „Dziewczyna z kamienia”. Przyczyniła się do kulturalnego rozwoju Augustowa, to z jej inicjatywy jako ministra kultury i sztuki w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie na początku lat 90-tych otrzymała swoją nową, stałą siedzibę przy ul. Hożej.
Inicjatywę odznaczenia Janusza Michałowskiego i Izabelli Cywińskiej podjęli mieszkańcy Augustowa, a dokładnie Ewa Łukaszewicz, Bogusław Falicki, Monika Rowińska i Małgorzata Dworak, a wniosek formalny w ich imieniu złożyła radna Magdalena Śleszyńska.
Na zakończenie uroczystości wystąpił Krzysztof Drzemicki, wicedyrektor augustowskiej szkoły muzycznej wraz z Grzegorzem Sobczakiem.
Napisz komentarz
Komentarze