W gminie Płaska stan wyjątkowy obejmuje miejscowości Gruszki, Rudawka i Rygol. Natomiast w gminie Lipsk dotyczy miejscowości Lubinowo, Nowe Leśne Bohatery, Stare Leśne Bohatery, Bartniki, Kopczany, Lichosielce, Siółko, Rakowicze, Rygałówka, Lipszczany i Dolinczany. Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski i szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Augustowie, uczestniczył w specjalnej wideokonferencji z ministrem spraw wewnętrznych z udziałem wojewody, jego służb, starostów, burmistrzów i wójtów, która odbyła się w czwartek 2 września.
-Jak tłumaczył minister Mariusz Kamiński stan wyjątkowy został wprowadzony przede wszystkim po to, żeby zabezpieczyć granicę Polski i zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców terenów przygranicznych. Minister zapewnił też, że nie będzie on utrudniał życia mieszkańców miejscowości nim objętych. Warto jednak pamiętać, że w terenie przygranicznym obowiązują teraz obostrzenia i restrykcje, których należy przestrzegać. I tak, w miejscowościach, na których wprowadzono stan wyjątkowy nie można organizować zgromadzeń ani imprez masowych. Należy pamiętać, że osoby zamieszkałe na stałe w pasie przygranicznym mają obowiązek posiadać przy sobie dokument tożsamości, a w przypadku osób do 18 roku życia legitymację szkolną. Na terenie objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz utrwalania infrastruktury granicznej oraz funkcjonariuszy służb, wykonującym czynności służbowe -przekazał nam starosta augustowski.
Jarosław Szlaszyński dodał też, że osoby nie zamieszkałe na stałe w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym musiały je opuścić.
-Osoby niezameldowane nie mogą przebywać w miejscowościach, w których obowiązują stan wyjątkowy. Osoby chcące dostać się do pasa granicznego będą musiały pozyskać specjalne zezwolenie, które będzie wydawane przez komendantów placówek Straży Granicznej w Płaskiej i Lipsku. Występując o nie będą musiały uzasadnić powód takiej wizyty -podkreśla starosta. -Tak więc firmy dostawcze, pocztowe, czy realizujące jakieś inne zadania gospodarze będą mogły wykonywać w tych miejscowościach swoją działalność po uzyskaniu zezwolenia. Na przykład jeśli ktoś buduje dom we wsi znajdującej się w pasie przygranicznych, a tę budowę prowadzi firma z Augustowa, to wówczas taka firma powinna wystąpić o zezwolenie i może wtedy bez problemów pracować na tym terenie. Podobnie jest z wykonywaniem działalności rolniczej. Warto zaznaczyć, że turyści, wypoczywający w tych miejscowościach musieli je opuścić. Natomiast osoby, które prowadzą działalność turystyczną, jak nas zapewniono podczas konferencji, mogą liczyć na rekompensatę ze strony skarbu państwa. Stan wyjątkowy nie ma bowiem na celu wprowadzenia paraliżu gospodarczego i utrudnienia działalności gospodarczej.
Starosta, zaznacza, że na terenie objętym stanem wyjątkowym obejmuje zakaz noszenia broni, nawet jeśli ktoś ma nią stosowne pozwolenie. Jak informuje Jarosław Szlaszyński, służby pracujące na granicy apelują do mieszkańców tych terenów o współpracę.
-Proszą o zgłaszanie jeśli zauważymy jakieś osoby przekraczające granice nielegalnie czy inne zdarzenia, które mogą być niebezpieczne -podkreśla starosta.
Stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni z możliwością jego przedłużenia. Przy miejscowościach znajdujących się przy granicy są zamontowane tabliczki informacyjne.
Stan wyjątkowy został także wprowadzony na Litwie i Łotwie.
Napisz komentarz
Komentarze