Nowa siedziba Urzędu Miejskiego w Augustowie była remontowana przez kilka lat. Do tej pory wiele miejskich wydziałów mieściło się w wielu lokalizacjach. Teraz przy ulicy Młyńskiej 35, dawnym Gimnazjum Nr 1, miejsce znalazły wszystkie wydziały łącznie z urzędem stanu cywilnego. W budynku, w którym do niedawna mieścił się augustowski magistrat, ma mieścić się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie. Ratusz w nowej siedzibie działa już od jakiegoś czasu, ale dopiero w piątek, 27 sierpnia został uroczyście otwarty i poświęcony. Uroczystości podzielone były na dwie części. W pierwszej, oficjalnej brały udział władze samorządowe różnego szczebla, przedstawiciele władz kościelnych, mieszkańcy i wielu zaproszonych gości. Zanim jednak dokonano przecięcia wstęgi, zaśpiewał Augustowski Teatr Piosenki, działający przy Augustowskich Placówkach Kultury. Usłyszeć można było między innymi „Augustowskie noce”. Potem rozpoczęły się przywitania gości i przemówienia.
-Budynek urzędu został wzniesiony siłą rąk naszej lokalnej społeczności. Niemal stuletnia historia tego miejsca jest bardzo bogata. Od 1931 roku funkcjonowała tu szkoła powszechna. Podczas ostatniej wojny budynek zajmowali sowieccy i niemieccy okupanci. Odzyskany, wymagał remontu, w który zaangażowali się augustowianie i dzięki temu już we wrześniu 1945 roku wznowiono w nim naukę i zajęcia szkolne. W 1997 roku placówka po latach bez imienia zyskała swojego pierwotnego patrona marszałka Józefa Piłsudskiego. Do roku 2016 w budynku znajdowało się gimnazjum, a od dziś jest to miejski ratusz -mówił do zebranych Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa. -Rozpoczęta w 2018 roku rewitalizacja była największym przedsięwzięciem tego typu w najnowszych dziejach Augustowa. Urząd miejski jest codziennie odwiedzany przez ponad 100 augustowian. Dotychczas poszczególne wydziały były porozrzucane w rożnych miejscach miasta, często od siebie mocno oddalonych. Dziś nareszcie wszyscy jesteśmy razem, otwarci na obsługę mieszkańców w jednym budynku. Dołączył do nas także urząd stanu cywilnego, a rada miejska zyskała wreszcie godne warunki do obradowania. Dziękuje wszystkim, którzy zadbali o to, by tak to wyglądało. Dziękuje radnym, którzy ten projekt poparli.
Biskup ełcki Jerzy Mazur poświęcił obiekt. Głos zabrali też zaproszeni goście. Gratulacje złożyli poseł na Sejm Lech Kołakowski, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Cezary Cieślukowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego i Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. Odczytano list Andrzeja Dudy, Prezydenta RP. Uroczystość była okazją do wyróżnień. Mirosław Karolczuk wręczył urzędnikom miejskim specjalne przypinki z herbem miasta.
-Chciałem podziękować koleżankom i kolegom urzędnikom. Podziękować za służbę, za rzetelną pracę, serce wkładane w pomoc mieszkańcom. Coraz częściej spotykam się z podziękowaniem za dobrze wykonaną pracę urzędników, którymi mam zaszczyt przewodzić.
Przypinki zostały przekazane oficjalnie na ręce kierowników wydziałów, a potem trafiły do wszystkich urzędników.
W holu urzędu odsłonięto pamiątkową tablicę.
-Nie możemy zapominać też o historii. Ten budynek ma za sobą chwalebną przeszłość. Są tutaj i pot i krew tych, którzy budynek budowali, odbudowywali. Ta tablica będzie przypominała o tym, jaką chwalebną przeszłość ma ten budynek -podkreślał Mirosław Karolczuk.
Po południu odbyła się część mniej oficjalna. Na skwerze przy ratuszu władze miasta zorganizowały dla mieszkańców piknik z watą cukrową i różnymi atrakcjami dla dzieci oraz dorosłych. Uroczystość zakończył występ zespołu The Boars na augustowskim skate parku.
Wszystkie przemówienia oraz fragmenty występu Augustowskiego Teatru Piosenki wraz z fotoreportażem z oficjalnej uroczystości można obejrzeć na naszej stronie internetowej www.dziennikpowiatowy.pl
Napisz komentarz
Komentarze