Bartosz Lipiński
Powstanie bardzo oczekiwana ścieżka
Budowa długo oczekiwanej ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Rajgrodzkiej w Augustowie staje się faktem. O wykonanie tej inwestycji od kilku lat zabiegali mieszkańcy dzielnicy. Jest to bardzo potrzebne zadanie, ponieważ ścieżka prowadzić ma także do popularnej stoczni jachtowej na Ślepsku, która zatrudnia setki mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Na pewno część pracowników przedsiębiorstwa z dużym entuzjazmem odbiera informację o inicjatywie powstania ścieżki, bo tworzy to możliwość dojeżdżania do miejsca pracy rowerem w bezpiecznych, komfortowych warunkach. O tej ważnej inwestycji rozmawiamy z wicestarostą augustowskim Dariuszem Szkiłądziem.
-Rozpoczynamy prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Rajgrodzkiej w Augustowie. Ścieżka będzie przebiegała od Kapliczki Klęczącego Pana Jezusa aż do hali produkcyjnej stoczni jachtowej na Ślepsku. Zostanie wykonana w parametrach powyżej 2,5 metra, a w niektórych fragmentach nawet do 3 metrów szerokości. Będzie lekko oddalona od jezdni, powstanie przy niej oświetlenie. Myślę, że z tej inwestycji będą zadowoleni nie tylko mieszkańcy okolicznych posesji, ale całe społeczeństwo Augustowa. Zadanie ma kosztować około 5 mln zł. Przetarg został rozstrzygnięty bardzo korzystnie, bo początkowo zakładaliśmy nieco wyższe koszty. Udało się nam oszczędzić pół miliona złotych –ocenia Dariusz Szkiłądź.
Rajgrodzka zostanie odremontowana
Okazuje się, że powiat augustowski nie poprzestanie na wybudowaniu ścieżki. Bez wątpienia radosną informacją dla mieszkańców Augustowa jest to, że w przyszłym roku ma dojść także do remontu całej ulicy Rajgrodzkiej, czyli jednej z najdłuższych i najczęściej użytkowanych dróg w mieście. Co istotne, będzie to kolejna w tej kadencji spektakularna modernizacja ulicy powiatowej w Augustowie po tym, gdy przed dwoma laty gruntownej przebudowy doczekała się ulica Wojska Polskiego. Dariusz Szkiłądź deklaruje, że zaplanowany remont Rajgrodzkiej ma zostać wykonany w podobnym standardzie. Doskonale pamiętamy, ile dyskusji i zwrotów akcji towarzyszyło inwestycji w centrum miasta. Wicestarosta zapowiada, że tym razem nie dojdzie już do podobnych scen jak w 2019 roku, kiedy powiat i miasto nie mogły dogadać się w kwestii partycypowania w kosztach. Jałowe dyskusje, przepychanki nigdy się nie powtórzą.
-W przyszłym roku zamierzamy wykonać remont całej ulicy Rajgrodzkiej. Planujemy zacząć prace od końca ulicy Jonkajtysa i sfinalizować je na końcu Rajgrodzkiej. Aktualnie trwają już prace projektowe. Chcielibyśmy, aby ta droga została wykonana w podobnych parametrach i standardzie, jak było w przypadku remontu ulicy Wojska Polskiego, z nasadzeniami drzewek etc. Rajgrodzka jest też reprezentacyjną ulicą Augustowa, z której wyjeżdża się na Olecko czy na Ełk. Zwrócimy się do burmistrza z pytaniem o chęć partycypowania w tej inwestycji. Jeśli się zgodzi, będziemy szczęśliwi. Jeżeli nie, to poradzimy sobie –komentuje wicestarosta.
Powstaną dwie ścieżki?
Tymczasem na stronie internetowej urzędu miasta pojawił się artykuł o powstaniu ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Rajgrodzkiej. Czyżby burmistrz zamierzał wybudować drugą ścieżkę rowerową? Okazuje się, że chodzi o tę samą ścieżkę. Burmistrz wyszedł zapewne z założenia, że nieważne, kto buduje, pochwalić się trzeba. Tekst podpisany przez Kajetana Kłoczko zawiera w sobie elementy propagandy sukcesu (np. podtytuł: „Miasto daje milion!”), ale też zaskakujące sformułowania np. „Mieszkańcy zabiegali w powiecie o budowę ścieżki od lat. Temat ruszył z miejsca, kiedy do rozmów włączył się burmistrz. Aby przekonać samorząd powiatowy do podjęcia inwestycji, zadeklarował wysokie wsparcie finansowe w kwocie miliona złotych”.
Dariusz Szkiłądź uważa, że działania miasta w tej sprawie to element gry, której celem jest kapitał polityczny. Wicestarosta podkreśla, że powiat nie dał się wciągnąć do reżyserowanej rozgrywki. Trudno dziwić się tej opinii, kiedy np. w artykule opublikowanym przez urząd miasta możemy znaleźć fragment: „dotychczas żadne władze powiatu augustowskiego nie zdecydowały się na realizację tej ważnej inwestycji. Zdecydowana postawa mieszkańców, ich gorące zaangażowanie w temat oraz wsparcie władz miejskich zaowocowały wreszcie podjęciem właściwych decyzji”. Dariusz Szkiłądź docenia fakt, że miasto dołożyło milion złotych na inwestycję, ale otoczka wydarzenia go zniesmacza.
Starosta nie chciał być elementem gry
-Pan burmistrz Mirosław Karolczuk przekazał milion złotych powiatowi augustowskiemu na realizację ścieżki. Jak zwykle przy tego typu okazji próbował ugrać na tym kapitał polityczny. Zaprosił władze powiatu do nowego urzędu miasta, byśmy podpisali z nim porozumienie przy udziale mieszkańców. Nie skorzystaliśmy z zaproszenia z prostego powodu. Nie będziemy uczestniczyć w grze, w którą w sposób ewidentny próbują wciągnąć nas panowie Karolczuk i Chodkiewicz. Doświadczenia z obecnej kadencji samorządu pokazują, że współpraca powiatu z miastem jest bardzo trudna i tak naprawdę napotykamy stale na same problemy ze strony magistratu. Doszliśmy już nawet do takiego przeświadczenia, że nie oczekiwaliśmy od miasta żadnego wsparcia na tę inwestycję. Mogliśmy wykonać ją sami, zamiast liczyć na czyjąś łaskę. Pan burmistrz chwali się większym od naszego budżetem, więc wsparcie przez niego budowy ścieżki nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie wymagało to organizowania spotkania, jakiejś nadzwyczajnej oprawy, celebry czy uroczystego składania podpisów –uważa Szkiłądź.
Ambitny plan powiatu augustowskiego
Do końca bieżącej kadencji samorządu powiat augustowski planuje zrealizować remont kilku ważnych i popularnych ulic w Augustowie. Długo oczekiwanej modernizacji ma doczekać się ulica Kopernika, planowana jest przebudowa newralgicznej (po przeprowadzce magistratu do budynku byłego Gimnazjum nr 1) ulicy Młyńskiej. Wypięknieją też ulice wokół Bazyliki. Na szczególną uwagę zasługują plany dotyczące remontu ulicy Kościelnej w centrum miasta, leżącej nieopodal kapitalnie przebudowanej Wojska Polskiego. Ponadto powiat zamierza wykonać również duże inwestycje poza miastem, m.in. zakończyć zadanie w gminie Nowinka.
-Powiat augustowski chce wykonać w aktualnej kadencji samorządu spektakularne inwestycje w Augustowie. Złożyliśmy wnioski o środki zewnętrzne na kwotę 15 mln zł i chcemy wydać te pieniądze na zadania w mieście. Planujemy pozyskać pieniądze z Funduszu Rozwoju Dróg i skorzystać z możliwości oferowanych przez program Polski Ład. Zakładamy remonty m.in. ulicy Kopernika, Wierzbnej, Młyńskiej, dróg otaczających Bazylikę, czyli ulicy Kościelnej, Ks. Skorupki i Ks. Ściegiennego wraz z oświetleniem i parkingami. Jeżeli władze miasta będą chciały się dołożyć, to tak zrobią. Na pewno nie będziemy wchodzili w żadne przepychanki słowne z burmistrzem i jego ekipą, jak bywało to w przeszłości. Zawsze chcieliśmy dobrej współpracy, a kończyło się to prowokowaniem konfliktu ze strony panów Karolczuka, Chodkiewicza i ich koalicjantów. W planach mamy również bardzo duże inwestycje poza Augustowem. Naszym celem jest między innymi dokończenie realizowanego przedsięwzięcia infrastrukturalnego w gminie Nowinka, poprzez powstanie ścieżki rowerowej z Płociczna do Bryzgla. Jestem spokojny, że zakładane przez nas zadania powiodą się –twierdzi wicestarosta.
Napisz komentarz
Komentarze