Rozmowa ze specjalistą medycyny rodzinnej pediatrą Wiesławą Drejer-Przekop z "Przychodni Rodzinnej" na ulicy Hożej w Augustowie na temat profilaktyki i leczenia grypy i infekcji grypopodobnych.
Grypa szaleje wokół, nasi najbliżsi, znajomi, koledzy z pracy narzekają na osłabienie, gorączkę w ostateczności kończą w łóżku. Ale my przecież nie musimy do nich dołączać.
-Oczywiście, jeżeli będziemy o siebie należycie dbać i stosować się do kilku podstawowych zasad grypa może nas ominąć. Na pewno należy się odpowiednio do pogody ubierać, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie chodzić zatem z gołymi kolanami i w trampkach, jak często robi to młodzież, tylko w ciepłych butach i spodniach. Nakładajmy rękawiczki, szaliki i czapki, bo przez głowę ucieka dużo ciepła. Ważne też jest odpowiednie odżywianie, mam tu na myśli przede wszystkim ciepłe obfite śniadania, a nie jakieś suche kanapki. Nie należy nadmiernie spożywać produktów mlecznych, bo one wychładzają organizm, działają śluzująco i przez to zwiększają ryzyko występowania infekcji. Podobne działanie mają też słodycze. Gdy wracamy do domu i czujemy się przemarznięci, dobrze jest wtedy zaparzyć herbatę rozgrzewającą. Rewelacyjnie wtedy też działa kąpiel w wannie z dodatkiem sody oczyszczonej i suszonego imbiru. Poza tym w okresie panowania grypy należy unikać dużych skupisk ludzi, szczególnie jeżeli mamy małe dzieci. Bo im więcej jest ludzi tym większe prawdopodobieństwo, że od kogoś się zarazimy. Oczywiście powinniśmy unikać stresu i wysypiać się, wówczas nasz organizm będzie silniejszy i nie ulegnie infekcji.
Wiadomo, że stres i przemęczenie osłabiają nasz organizm i trzeba o siebie dbać. Ale wiadomo, że nie zawsze jest to łatwe i niestety chorujemy. Jak wówczas walczyć z dolegliwościami?
-Grypa to infekcja wirusowa i proszę mi uwierzyć nie ma na to żadnego lekarstwa, tym bardziej antybiotyku. Jestem zwolennikiem naturalnych metod leczenia. Zatem jeżeli tylko poczujemy łamanie w kościach, zacznie męczyć nas kaszel i będzie ogólnie czuli się osłabieni od razu pijemy herbaty rozgrzewające czy to z kwiatu bzu, czarnej lipy lub mniszka lekarskiego. Można też do herbaty dodać gałkę muszkatołową, cynamon czy imbir. Bardzo dobrze działa także popularny grzaniec, oczywiście to lekarstwo polecam dla dorosłych i w małych ilościach. Bardzo ważny jest odpoczynek i leżenie w łóżku. Bo trzeba podkreślić, że grypę i podobne infekcje trzeba wyleżeć, ponieważ najważniejszym mechanizmem obronnym przed tego typu chorobami jest nasz organizm i dlatego musimy o niego zadbać.
Napisz komentarz
Komentarze