Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 16:42
Reklama dotacje dla firm

Dariusz Szkiłądź: "Miasto dopadła stagnacja" PREMIUM

Podziel się
Oceń

Rozmowa z wicestarostą Dariuszem Szkiłądziem. Rozmawiamy o sytuacji w mieście w kontekście dyskusji na ostatniej sesji rady powiatu.
Dariusz Szkiłądź: "Miasto dopadła stagnacja" PREMIUM
Na zdjęciu: Dariusz Szkiłądź

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Miasto dopadła stagnacja

Na sesji rady powiatu debatowano nad raportem o stanie powiatu augustowskiego. Znacząca część dyskusji dotyczyła sytuacji miasta Augustowa. Po krytycznej recenzji raportu dokonanej przez radnego Michała Kotarskiego, zdecydował się pan na równie krytyczną ocenę działań ugrupowania radnego prowadzonych w mieście. Jako wieloletni pracownik oświatowy poświęcił pan dużo miejsca tematom miejskiej edukacji.

-Rzeczywiście krytyka ze strony pana radnego skłoniła mnie do podzielenia się refleksjami. Pan Kotarski ubolewał, że w Zespole Szkół Technicznych zmalała o dwa liczba oddziałów. Przypomnę jednak, że ugrupowanie Nasze Miasto, którego pan radny jest prominentnym przedstawicielem, pomniejszyło stan posiadania augustowskiej oświaty o dwie placówki istniejące wcześniej na ulicach Młyńskiej i Nowomiejskiej. Oczywiście było to związane z demografią, złożonym procesem, którego efektem jest opuszczanie miasta przez ludzi młodych. Ten proces wynika ze stagnacji związanej z rozwojem miasta. Pan Kotarski podejmując temat związany z oświatą w powiecie nie podniósł wielu istotnych aspektów związanych z jej funkcjonowaniem. W szkołach powiatowych nie dochodzi do rewolucji, co dwa lata nie są zmieniane nazwy szkół, nie przegania się sprawdzonych dyrektorów szkół z trwałym dorobkiem, nie sprowadza się dyrektorów spoza Augustowa, bez zbędnej potrzeby nie dąży się do powierzania funkcji wybranym kandydatom na dyrektorów, lecz wyłania się ich w konkursach. W powiecie dyrektorzy otrzymują oceny pracy zgodnie z ich osiągnięciami zawodowymi. Jestem wieloletnim pracownikiem miejskiej oświaty. Wyczyny, jakie dotknęły dyrektorów i rady pedagogiczne w mieście Augustowie, budzą mój sprzeciw i współczucie.

Mówiąc o sytuacji Augustowa wielokrotnie akcentował pan, że trudno jest dopatrzeć się wizji rozwoju miasta. Podkreśla pan nieumiejętność korzystania z wielkiego potencjału.

-To prawda. Natura wyposażyła Augustów w bezcenne atrybuty, przepiękną Puszczę Augustowską i ciąg jezior augustowskich wzbogacony przez wybudowany Kanał Augustowski, jako współczesną wyjątkową atrakcję turystyczną. Niestety szlak wodny ciągnący się przez Augustów podlega bardzo szybkiemu procesowi eutrofizacji. Zarastające trzcinowiskiem jeziora ograniczają turystom i mieszkańcom dostęp do wód, a niekoszona roślinność wodna i nanoszony wraz z nurtem muł spłyca akweny wodne. Ktoś mógłby powiedzieć, że utrzymanie właściwego porządku na zbiornikach wodnych nie należy do zadań miasta, lecz do Wód Polskich. Ciekaw jestem, ile pism w wymienionych tematach skierował burmistrz Augustowa, jako gospodarz miasta, do Wód Polskich, jakie inicjatywy podjęła w tej sprawie rządząca koalicja? Podobnie wygląda sytuacja z lasem miejskim nad jeziorem Necko, który kiedyś miał znamiona parku leśnego z alejkami, ławeczkami oraz tzw. ścieżką zdrowia dającą relaks, wytchnienie turystom, mieszkańcom i był doskonałym miejscem spacerów. Obecny stan roślinności woła o pomstę do nieba. Tam rządzi przyroda, a nie człowiek. Jest to zwykły leśny nieużytek. Innym przykładem jest utworzona w poprzedniej kadencji strefa aktywności gospodarczej z inicjatywy Naszego Miasta. Mijają lata od jej utworzenia, nasuwa się więc pytanie, ile kosztowało wybudowanie strefy i ile miejsc pracy powstało? Jakie korzyści z wybudowania strefy mają augustowianie? Jako mieszkaniec miasta z dużym doświadczeniem życiowym pamiętam Augustów zupełnie inny, z zadbaną linią brzegową jezior, z pogłębiarkami i kosiarkami pracującymi na akwenach wodnych, z funkcjonującymi wieloma zakładami pracy nieszkodzącymi środowisku. Jeżeli dodamy do tego infrastrukturę turystyczną, która tworzyła się w okresie międzywojennym, bądź we wczesnym socjalizmie, to można mówić o stagnacji rozwojowej miasta. Jesteśmy moim zdaniem jednym z nielicznych przykładów miast, które z sentymentem wspominają czasy z lat 60 i 70 minionego wieku, jako okresu prosperity miasta aspirującego do miana letniej stolicy Polski. Radny Michał Kotarski, jako przedstawiciel w radzie powiatu augustowskiego ugrupowania Nasze Miasto musi poszukać źródeł porażek w swoim środowisku, aby móc krytykować innych. Po sześciu latach rządów ugrupowania Nasze Miasto w Augustowie, stolicy powiatu augustowskiego, należy domagać się wymiernych rozwiązań w określeniu chociażby kierunków rozwoju miasta i odpowiedzi na pytanie, z czego mieszkańcy w bliższej lub dalszej perspektywie będą jedli chleb?

Podczas debaty nad raportem często przewijała się kwestia przekształcenia szpitala w Augustowie w placówkę covidową, co było efektem decyzji wojewody. Radny opozycji uważa, że decyzja mogła być inna, gdyby władze powiatu zabiegały o jej zmianę i szpital mógłby pracować w trybie hybrydowym w miesiącach jesiennych, zimowych i wiosną. Z opinii pana oponenta wynika, że byłoby to najsłuszniejsze rozwiązanie dla mieszkańców.

-Na sesji pan starosta bardzo dokładnie wyjaśnił radnemu, dlaczego proponowane przez niego rozwiązanie nie było możliwe do zrealizowania, choć sami bardzo mocno byśmy tego chcieli. Pan Kotarski najwyraźniej zachęca nas do tego, byśmy wojowali z wojewodą. Pan wojewoda podjął słuszną decyzję o czasowym powstaniu szpitala covidowego w Augustowie, gdyż dało to ratunek setkom ludzi. Gdyby nie nasz szpital wielu mieszkańców mogłoby nie być na tym świecie. Mówię również o sobie. Ale dzięki opiece lekarzy, personelu medycznego i sprawnej organizacji dyrektora placówki, udało się mnie i innym pacjentom powrócić do zdrowia. Powiat nie pójdzie do sądu z wojewodą, tak jak zapowiadają towarzysze pana Kotarskiego z ugrupowania Nasze Miasto. Nie wiem, jak Nasze Miasto wyobraża sobie później dobre relacje z urzędem wojewódzkim i pozyskiwanie funduszy na inwestycje w Augustowie. Chcemy dobrej współpracy z panem wojewodą.

Na ostatniej sesji radny opozycji zgłaszał potrzebę przeprowadzenia remontu na ulicach Zygmuntowskiej i Kopernika w Augustowie. Czy jest pan gotowy poprzeć te inicjatywy?

-Kroki zmierzające do remontów ulic Zygmuntowskiej i Kopernika musi podjąć mocodawca pana Kotarskiego, czyli pan burmistrz. Czekamy, aż pojawi się inicjatywa współfinansowania tych inwestycji ze strony miasta. Jesteśmy otwarci na propozycje współpracy przy budowie dróg w Augustowie. Blisko dwa lata temu proponowaliśmy chociażby gruntowną przebudowę ulicy Młyńskiej, gdzie znalazł się nowy ratusz. Wszyscy wiemy, jak fatalnie prezentuje się ta ulica, która stała się jedną z najważniejszych w mieście. Nie było chęci współpracy po stronie urzędu miasta. Podobnie nieprzyjemną atmosferę odczuwaliśmy realizując inwestycję na ulicy Wojska Polskiego, te same problemy dotyczą planowanej inwestycji na Rajgrodzkiej. Jeśli miasto jest zainteresowane przebudową ulic Zygmuntowskiej i Kopernika, dlaczego pan burmistrz nigdy nie przyszedł do starostwa o tym porozmawiać? Tak jak czynią to wójtowie okolicznych gmin. Pracuję trzeci rok na funkcji wicestarosty i nie przypominam sobie, by włodarz miasta odwiedził powiat z propozycjami zrealizowania wspólnej inicjatywy. Nie było z jego strony pytań dotyczących dróg, których potrzebę wykonania oznajmił pan Kotarski. Bardzo chętnie przedyskutowalibyśmy te kwestie na forum zarządu powiatu, ale pan burmistrz nie zgłasza chęci do udziału w tych spotkaniach. Nie będziemy czekać bezczynnie na ruch z jego strony. Jeżeli miasto nie będzie chciało nam pomóc w przeprowadzeniu remontu ulicy Rajgrodzkiej, wtedy zrealizujemy inwestycję sami. Chcę też przypomnieć, że miasto zaprzepaściło ogromną szansę pozyskania dziesiątków milionów złotych środków zewnętrznych na rozwój. Z kilku ostatnich szeroko komentowanych programów zdobyło zero złotych na złożone wnioski. W jednym przypadku doszło do kompromitacji związanej z błędnie złożonym wnioskiem. Może z tego powodu burmistrz nas nie odwiedza.

Kolejny raz został poruszony problem będącego w fatalnym stanie technicznym budynku starostwa naprzeciwko kina w Augustowie. Przypomniał pan oponentowi, że w mieście niezwykle długo trwały prace związane z przeniesieniem urzędu miejskiego do nowej siedziby. Udało się to zrobić na początku lipca, ale pamiętajmy o tym, że prace w budynku byłego Gimnazjum nr 1 zaczęły się jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu.

-Z jednej strony wypomina się powiatowi budynek naprzeciwko kina, z drugiej zapomina się o tym, przez ile lat urząd miasta przenosił się do nowej siedziby. Decyzja o remoncie byłego Gimnazjum nr 1 na potrzeby ratusza zapadła dawno temu. Pamiętam moją rozmowę w 2018 roku z byłym burmistrzem Wojciechem Walulikiem, który powiedział mi: „Za rok przeprowadzamy się do nowego ratusza”. Udało się to zrobić dopiero w lipcu 2021 roku. Nie rozumiem, jak można było tak długo prowadzić remont i urządzać pomieszczenia. Najbardziej na przedłużających się pracach tracili mieszkańcy, którzy przez lata nie mieli warunków do godnego załatwienia swoich spraw w jednym miejscu. Drugim problemowym obiektem jest budynek po byłym Gimnazjum nr 2. Budynek oświatowy i przebudowane przy nim boisko nie pełnią już funkcji edukacyjnej. Obiekt wykorzystywany jest przez różne organizacje i instytucje. Miasto nie ma pomysłu na jego wykorzystanie w celu, jakim został wybudowany, czyli oświatowym.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Podatnicy zapłacą za ratuszowych jeźdźców augustowskiej apokalipsy☝️🤡🚀🛰🛸🥸👺👹💸🤝👏Treść komentarza: Równie dobrze można mówić, że gdyby burmiszcz Mirosław Karolczuk nie utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza i permanentnie nie drenował uposażeniem tegoż zastępcy miejskiego budżetu, to można by wreszcie ogrodzić istniejącą strzelnicę ekranami dźwiękochłonnymi i kuloodpornymi. Poza tym jak przystało na obiekt użyteczności publicznej jak najbardziej zasadne jest wyposażenie strzelnicy w mobilne kontenery z ogrzewanymi pomieszczeniami socjalnymi i toaletą, żeby użytkownicy strzelnicy i osoby postronne nie były narażene na postrzał np. w pośladek lub nie daj Boże w głowę podczas nagłej konieczności załatwienia czynności fizjologicznych w lesie przy strzelnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: Możemy liczyć w miesiącach, latach, a nawet w erach politycznego zamglenia – pełna dowolność.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:40Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Inwestycje z klucza politycznego?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Rynek Zygmunta Augusta to przecież wizytówka Augustowa, a wygląda jak po wojnie.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Augustów, Drodzy Przedstawiciele Władz Samorządowych, Niech ten wyjątkowy czas napełni serca nadzieją i odrodzeniem, a wiosenna aura przyniesie nową energię do działania – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Życzenia od Gminy AugustówAutor komentarza: Strzelać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi...Treść komentarza: Mamy chyba XXI wiek, więc może warto wybudować normalną, znaczy się profesjonalną strzelnicę, a nie płoszyć zwierzynę i niepokoić ludzi w wyludniającym się mieście Augustów - słyszałem, że niegdyś nawet uzdrowiskowym i turystycznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:26Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: M...Treść komentarza: Bez przesady . Równie dobrze można mówić o jeździe samochodów przez centrum że względu na wyłożenie dróg kamieniemData dodania komentarza: 19.04.2025, 06:52Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: logikaTreść komentarza: turystom to wszystko przeszkadza. Niech łażą gdzie indziej - ty fajnych miejsc jest w okolicy Augustowa.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 05:54Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Też tak uważam. Szkoda. Wniosek prosty. Nie ma sensu na nich głosować..Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:26Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Miejski monitoring vs etat drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Oczywiście, że środki finansowe pozyskane do miejskiego budżetu z opłat za zwolnienia na sprzedaż alkoholu w mieście nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczącej miejskiego monitoringu. Tak samo jak pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły być przeznaczane na zakup Pegasusa i innych fanaberii związanych z serwilistycznymi quasi-fundacjami sprzeniewierząjacymi miliony złotych, które zostały wyprowadzone z Funduszu Sprawiedliwości za pomocą PiS-owskiego klucza polityczno-kumoterskiego. Podpowiadam, wystarczy zlikwidować etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka filuternie utworzony przez tegoż "demiurga gospodarności" i wreszcie powstrzymać bezczelne i jednocześnie zawoalowane drenowanie miejskiego budżetu uposażeniem zdublowanego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka. Nadmieniam, iż powyższe drenowanie miejskiego budżetu "zafundowane" mieszkańcom Augustowa przez burmiszcza Mirosława Karolczuka dotychczas uszczupliło budżet miasta Augustowa kwotą blisko miliona złotych!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Chcą dać kasę z „kapslowego” na kamery w mieście?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: TvdrTreść komentarza: A ta z Pssów co tam robi?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 10:48Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: StasiekTreść komentarza: Zaraz rok ich władzy to zobaczymy czym się pochwalą chłopakiData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:42Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Niezbędny audyt Urzędu Miejskiego w Augustowie pod auspicjami posła Mateusza MorawieckiegoTreść komentarza: Czy poseł Morawiecki jako doświadczony i wybitny specjalista z zakresu "ekonomii i zarządzania" w sektorze publicznym mógłby z łaski swojej zrobić szczegółowy audyt w miejskim magistracie w celu określenia zasadności utworzenia kilka lat temu przez burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka etatu drugiego zastępcy burmistrza i zweryfikowania dotychczasowych efektów związanych z utworzeniem etatu drugiego zastępcy burmistrza miasta Augustowa, poza oczywistym skutkiem w postaci drenowania setkami tysięcy złotych miejskiego budżetu?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:23Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Skrajna indolencja zarządcy drogiTreść komentarza: Ciągi komunikacyjne wybrukowane kostką granitową na ulicach w centrach miast, starówkach, rynkach, placach, skwerach, promenadach itp. wyglądają po prostu bardzo ładnie oraz nadają uroku i prezentacejnego wizerunku tym miejscom. Częstokroć są to obszary częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, a przede wszystkim nie są to autostrady, ani tym bardziej tory rajdowe do lansowania się przez lokalnych i przyjezdnych rajdowców-lamusów festyniarskimi quasi-bolidami z ryczącymi i strzelającymi cudacznie wydechami. P.S. Nawierzchnię tej drogi nomen omen usytuowanej w prezentacyjnym miejscu miasta trzeba bezzwłocznie naprawić, a jej zarządcę mieszkańcy powinni zdyscyplinować i odpowiednio "docenić" przy urnach wyborczych.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:02Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Bezradność ogarniaTreść komentarza: Chyba wolą sobie na spokojnie przesiedzieć kadencję na stołeczku. Potem jedynie wzruszą ramionami "przecież to nie my rządziliśmy".Data dodania komentarza: 18.04.2025, 06:25Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Pan MasieTreść komentarza: Rodzaj nawierzchni przewidziany w centrum, ul. Mostowej oraz części 3 Maja był odgórnie narzucony w postępowaniu przetargowym przez inwestora. Śpieszę tłumaczyć - nie ważne jaki wykonawca by to robił to kostka granitowa i tak by była, ponieważ tak zostało to zaprojektowane. Granit jest rozwiązaniem pięknym, ale faktycznie niezbyt miłym kierowcom, toteż czy kładłby to Maniek, Zenek czy Czesław z Mariolą na barana to nawierzchnie i tak byłyby z granitu i tak samo "cieszyłyby" kierowców. Jeśli już być szczegółowym, to akurat wspomniany odcinek, jak mnie pamięć nie myli, był wykonywany przez firmę spoza Augustowa - chyba Białegostoku, więc lokalnych wykonawców tak szybko na Sybir bym nie wysyłał. PozdrawiamData dodania komentarza: 18.04.2025, 06:13Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Klient 2Treść komentarza: Jak tak samo siedziałem i czekałem w kolejce , aż łaskawie przyjdą najedzona pracownicaData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:47Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸👺💰💸🤝👏Treść komentarza: Jak to jest z samorządnością w wyludniającym się Augustowie? Burmiszcz Mirosław Karolczuk pioniersko i wręcz frywolnie utworzył w monumentalnym miejskim magstracie etat drugiego zastępcy i nomen omen permanentnie co roku drenuje miejski budżet setkami tysięcy złotych zmaterializowanymi w uposażeniu drugiego zastępcy burmistrza, natomiast nie potrafi lub być może nie chce przeznaczyć kilku, może kilkunastu tysięcy złotych, żeby naprawić ewidentnie uszkodzoną nawierzchnię prezentacyjnej ulicy na Rynku Zygmunta Augusta?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:25Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Oddajcie 90tkęTreść komentarza: Do tej pory ci ludzie poruszali się skrajem drogi i ograniczenia nie było. Teraz ruch pieszych i rowerzystów został odseparowany od jezdni i stąd w "nagrodę" sześćdziesiątka? Zupełnie bez tolku i refleksji.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkości
Reklama