Bartosz Lipiński
Panie premierze, dzięki pomocy i determinacji kierowanego przez pana resortu, Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego kupił Dom Turka w Augustowie, miejsce kaźni polskich obywateli schwytanych w Obławie Augustowskiej. Proszę powiedzieć jak z pana perspektywy przebiegała niedawno ogłoszona transakcja, a wcześniej negocjacje.
-Dom Turka w Augustowie dzięki aktywności społeczników, związków i stowarzyszeń oraz zaangażowaniu księdza prałata Stanisława Wysockiego został wpisany na listę zabytków. To sprawiło, że miejsce zostało odpowiednio zabezpieczone i nie można było wykonać wcześniej zaplanowanej tu inwestycji deweloperskiej lub z przeznaczeniem na handel. Dotychczasowy właściciel nieruchomości podziękował za nasze starania i powiedział, że nam kibicuje. Muszę przyznać, że przed zrealizowaniem transakcji prowadziliśmy twarde rozmowy. Jako Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiłem swoje warunki, przeznaczyliśmy też pewną kwotę pieniężną, którą uważam za sensowną. Nasze państwo stać jest na to, by bez względu na koszty zakupywać tego typu miejsca, by stawały się wspaniałymi, nowoczesnymi instytucjami edukującymi kolejne pokolenia. Jest to misja szalenie istotna dla nas wszystkich.
Na konferencji prasowej w Augustowie ogłosiliście państwo, że w Domu Turka będzie w przyszłości Muzeum Obławy Augustowskiej. Jaki jest realny termin jego uruchomienia?
-To pytanie słyszę najczęściej. Myślę, że przygotowanie Muzeum Obławy Augustowskiej w Domu Turka potrwa przynajmniej dwa lata. Prace przygotowawcze już się zaczęły, aktualnie opracowywana jest koncepcja badań archeologicznych. Zanim powstanie tu muzeum, trzeba będzie przekopać ziemię. Bardzo możliwe, że zarówno w samym budynku jak i na dziedzińcu znajdują się jeszcze ludzkie szczątki. Inicjatywa muzealna nie jest łatwa i wymaga czasu, bo jak wiemy nieruchomość, w której znajdzie się eskpozycja znajduje się dzisiaj w bardzo złym stanie technicznym. Chcę zaznaczyć, że na kształt muzeum wpływ będą miały także rodziny ofiar, które są mile widziane i zapraszane do udziału w radach muzealnych naszych instytucji.
Czy Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu planuje wesprzeć też inne przedsięwzięcia, prowadzone na terenie Augustowa lub w okolicznych miejscowościach?
-Kierowane przeze mnie ministerstwo od lat wspiera Augustów oraz jego okolice. Podmioty ubiegające się o dofinansowanie w naszych programach składają wnioski, a o ich powodzeniu decyduje konkurs. Augustów i okoliczne miejscowości otrzymują pomoc dotyczącą ochrony zabytków, krzewienia kultury, wartości edukacyjnych. Warto nadmienić o termomodernizacji augustowskiej szkoły muzycznej. W tej chwili również są ciekawe zamierzenia dotyczące np. renowacji organów w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Zawsze w naszych działaniach pamiętamy o potrzebach lokalnych społeczności, staramy się im sprostać.
Dziękuję za rozmowę.
Rozm. Bartosz Lipiński
*Artykuł ukazał się w 29/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".
Napisz komentarz
Komentarze