Augustowski Blues Maraton to impreza z krótkim stażem, ale zyskała już uznanie nie tylko bluesmanów, ale także innych środowisk. Ostatnio została wyróżniona przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną i Marszałka Województwa Podlaskiego.
-Od początku Blues Maraton był pomyślany, jako wydarzenie nie tylko kulturalne, ale także promujące Augustów. Zamierzeniem było włączenie się w nowy rodzaj turystyki, czyli tzw. turystyki kulturalnej. Na tej zasadzie odbywają się wielodniowe imprezy np. w Kazimierzu Dolnym. Nasze obserwacje potwierdzają słuszność obranego kierunku. Kilka dni temu na naszym facebooku pojawiło się pytanie o termin imprezy, gdyż na wypoczynek chcieli przyjechać turyści z Finlandii. Dzisiejsi turyści chcą oprócz plaży i lasów mieć dodatkowe atrakcje i nasza impreza to „coś” im daje. Dlatego zainteresowanie Blues Maratonem ze strony branży turystycznej nie jest zaskoczeniem. Zaskoczeniem jest, że wyróżnienie otrzymała już IV edycja imprezy.
Ostatnie wyróżnienie pokazuje, że impreza z roku na rok się rozwija. Wiem, że matek jej sukcesu jest wiele. Może kilka słów na temat osób, które wspierają to wydarzenie.
-Uważam, że osoby zajmujące się tym wydarzeniem są doskonale znane Czytelnikom Przeglądu Powiatowego. Ja chciałbym zwrócić uwagę na postawę naszych wykonawców. Świadomie stawiamy na rodzimych artystów, a oni odwdzięczają się nam niebywałym zaangażowaniem w muzyczne projekty. Nie oznacza to, że rezygnujemy z prób pozyskiwania zagranicznych wykonawców, ale nie przewiduje sytuacji, że gwiazdami imprezy będą tylko zagraniczni muzycy, a polscy tłem.
Co da tej imprezie wyróżnienie PROT-u i Marszałka Województwa Podlaskiego? -Otwarcie mówiąc nie wiem. Mam nadzieję, że ułatwi pozyskanie sponsorów. Blues Maraton jest imprezą niskobudżetową i średnia cena za jeden dzień imprezy jest bardzo niska. Pofantazjuję troszeczkę, gdyby budżet imprezy wzrósł np.: o 50 % to koncerty odbywałyby się w kilku miejscach jednocześnie. Zasłużony dla Blues Maratonu gitarzysta Andrzej Makarewicz opisywał bluesowy festiwal w Szkocji gdzie koncerty odbywają się w takiej formule. Początkowo był to festiwal wyłącznie szkocki, po kilku edycjach zaczęli przyjeżdżać Anglicy, Walijczycy i Irlandczycy. Miasteczko pękało w szwach przez cały tydzień, czego nam też życzę. Jesteśmy chyba na dobrej drodze, gdyż połowa wejść na stronę Blues Maratonu pochodzi z Warszawy.
Wiem, że organizatorzy tej imprezy cały czas pracują nad kolejnymi bluesowymi wydarzeniami. Jakie są najbliższe, a może zdradzisz kilka słów o letniej edycji festiwalu?
-Najbliższym, wydarzeniem będzie akustyczny koncert w Kaktusiku w dniu 9 lutego. Koncert ten będzie w znaczącej części transmitowany na żywo w radiowej Trójce w wyjazdowej audycji „ Bielszy Odcień Bluesa”. Koncert poprowadzi redaktor Jan Chojnacki. To pierwsze takie wydarzenie w historii naszego miasta. W lutowym koncercie wystąpią min. Tomek Kamiński, Bartek Miarka i Jan Gałach. Więcej szczegółów wkrótce. Natomiast jeśli chodzi o Blues Maraton 2017 to impreza odbędzie się w dniach 18-23 lipiec 2017. Będzie to edycja jubileuszowa o jeden dzień dłuższa. Więcej szczegółów na temat wykonawców zdradzi redaktor Chojnacki w dniu 9 lutego.
Napisz komentarz
Komentarze