Bartosz Lipiński
W 2021 roku przypada setna rocznica dwóch niezwykle istotnych wydarzeń. 15 maja 1921 roku do Augustowa przybył 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, który rozlokował się w naszym mieście i okolicznych wsiach: Netcie, Bargłowie, Bargłówce i Żarnowie. Wcześniej, bo 20 marca 1921 roku 1 Pułk Ułanów Krechowieckich odznaczono za walkę o niepodległość Polski Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dwa jubileusze będą godnie upamiętnione w Augustowie na tradycyjnym Święcie Krechowieckim.
Ważne jubileusze z licznymi atrakcjami
Ze względu na dwa wyjątkowe jubileusze tegoroczne Święto Krechowieckie w Augustowie będzie miało szczególny charakter. Kulminacja obchodów przypada w najbliższą niedzielę 25 lipca. O godzinie 11:30 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku obecnego hospicjum przy ulicy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, gdzie przed wojną mieściło się dowództwo Pułku. Następnie o godz. 12:00 w dawnym kościele garnizonowym p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej zostanie odprawiona podniosła msza święta. Po ceremonii planowane są dalsze uroczystości związane między innymi z otwarciem odresturowanej Izby Pamięci Pułku. Na parkingu przy kościele w pobliżu dawnych koszar będzie wystawa nowoczesnego sprzętu wojskowego. Na miłośników militariów czekają niezwykłe atrakcje. Będzie można obejrzeć sprzęt, z którego korzysta Wojsko Polskie, np.: najnowocześniejsze armatohaubice Krab, armatohaubice Dana, transportery Rosomak, moździerze samobieżne Rak, czołgi PT-91 i inne wyposażenie armii, a także historyczny sprzęt wojskowy. Swoje stoiska zaprezentuje Muzeum Wojska Polskiego, 14 Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana i 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie. Nie lada gratką dla dzieci i dorosłych będzie także możliwość zobaczenia zabytkowych samochodów. Starosta Jarosław Szlaszyński, wieloletni organizator Święta Krechowieckiego w Augustowie pragnie, żeby tegoroczne obchody były unikatowe i dobrze odwzorowały wydarzenia sprzed stu lat. Starosta zaprasza do udziału w uroczystości wszystkich mieszkańców miasta i turystów zapowiadając, że będzie to wspaniałe wydarzenie.
Nieoceniona rola w rozwoju Augustowa
1 Pułk Ułanów Krechowieckich odegrał niezwykłą rolę w rozwoju Augustowa i nadaniu mu rangi letniej stolicy Polski. Na początku dwudziestolecia międzywojennego Augustów był miastem, którego gospodarka opierała się na rolnictwie, rzemiośle, handlu i drobnym przemyśle. Przybycie na naszą ziemię słynnego Pułku zmieniło tę sytuację diametralnie. Służyli u nas oficerowie wywodzący się ze znakomitych rodów ziemiańskich, ówczesnej polskiej elity: Woronieccy, Radziwiłłowie, Zamoyscy, Podhorscy czy Sołtanowie. Pułk w naszym mieście wizytowali: marszałek Józef Piłsudski, generał Władysław Sikorski, prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, marszałek Edward Rydz-Śmigły. Wielki charakter miały Święta Krechowieckie. To wszystko sprawiło, że naturalne walory przyrodnicze Augustowa stały się znane, zaś on sam stawał się powoli cenionym kurortem letnim w całej Polsce. Obok Krechowiaków od końca lat 20. XX wieku do popularyzacji naszego miasta dołączyło środowisko edukacyjne, zwłaszcza po roku 1927, kiedy uruchomiono w Augustowie seminarium nauczycielskie. Przywołane zdarzenia spowodowały, że Augustów przy wsparciu lokalnych władz uzyskał miano turystycznej perły oraz markę, której nie miał nigdy wcześniej. Jeden z warszawskich dziennikarzy napisał w stołecznej prasie znamienne zdanie, że latem łatwiej jest spotkać ministrów w Augustowie, niż w Warszawie. Na kanwie popularności do naszego miasta zaczęły napływać duże inwestycje centralne. W 1935 roku powstał Oficerski Yacht Club nad jeziorem Białym (ówczesne jezioro Krechowieckie), trzy lata później nad jeziorem Necko zbudowano Hotel Nad Jeziorami. Na szerszą skalę organizowano przejażdżki turystyczne po akwenach, pojawiły się pierwsze nieduże jednostki pływające do przewozu pasażerów, a za rzeką Nettą rozbudowała się dzielnica uzdrowiskowo-turystyczna. Te wielkie osiągnięcia dla Augustowa stały się możliwe do wykonania dzięki sławie, którą dał nam 1 Pułk Ułanów Krechowieckich.
Napisz komentarz
Komentarze