Nic tak bowiem nie zniechęca do pracy, jak mozolne ładowanie się systemu i poszczególnych programów czy ciągłe zawieszanie się urządzenia. W biurze zazwyczaj nie ma czasu na to, aby kilkakrotnie resetować laptopa w nadziei, że następnym razem wszystko będzie w porządku. O komforcie pracy warto pomyśleć jeszcze przed zakupem konkretnego modelu.
Przede wszystkim dysk twardy
Jego rola w funkcjonowaniu tego typu urządzeń często jest bagatelizowana. Wielu użytkowników skupia się więc na jak największej pojemności dysku, nie patrząc na szybkość jego działania. A to właśnie ten aspekt w dużej mierze decyduje o pracy całego laptopa. To z poziomu dysku twardego ładowany jest bowiem system operacyjny i wszelkie programy – jeżeli będzie on zbyt wolny, odczujemy to natychmiast.
Wszystko to sprawia, że klientom biznesowym często polecane są dyski półprzewodnikowe (SSD). Są one nawet kilkakrotnie droższe od standardowych urządzeń talerzowych (HDD), jednak gwarantują dużo szybszą pracę. Wszystko dzięki oparciu architektury dysku na wydajnej pamięci flash, nie zaś na talerzach. Przekłada się to również na zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania danych. Pamięć flash, w odróżnieniu od wspomnianych talerzy, nie jest narażona na wpływ wstrząsów czy wibracji, które powstają chociażby podczas przenoszenia włączonego komputera.
Takie warunki mogą spowodować uszkodzenie dysku HDD – urządzenia półprzewodnikowe są więc pod tym względem znacznie lepsze. Na szczęście producenci bardzo często wypuszczają swoje urządzenia w różnych wersjach konfiguracyjnych, także w tych z dyskami SSD. Ich jedyną wadą jest to, że często występuję z nieco mniejsza pojemnością. Przykładem może być biznesowy laptop HP EliteBook 850, którego zakupić można albo z dyskiem HDD (do 1 TB pojemności) albo z SSD (do 515 GB). Ostateczna decyzja zależna jest więc od tego, czy poszukujemy urządzenia szybkiego i wydajnego, czy pojemnego.
Pamięć RAM
Kolejny parametr, o którym często się zapomina. Pamiętać należy, że nie tylko ilość pamięci RAM ma znaczenie. Koniecznie trzeba bowiem zwrócić uwagę również na jej rodzaj.
Obecnie na rynku dostępne są laptopy z dwoma różnymi odmianami kośćmi pamięci. Są to modele DDR3 oraz DDR4. Dzieli ich różnica technologiczna oraz taktowanie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z pamięcią o częstotliwości taktowania 1600 MHz. Kości DDR4 dysponują taktowaniem równym 2133 MHz lub 2400 MHz.
Zdecydowanie najszybsza będzie ostatnia z wymienionych pamięci. Jej wadą jest jednak to, że występuje zazwyczaj w drogich laptopach. Znajdująca się na drugim miejscu pamięć DDR4-2133 montowana jest w solidnych urządzeniach ze średniej półki cenowej, takich jak chociażby wspomniany HP EliteBook 850. Gwarantuje ona stabilne i szybkie działanie.
A co z procesorem?
Oczywiście nie może zapomnieć również o układach CPU, które również mają ogromne znaczenie. W wymienionym wyżej laptopie znajdziemy niskonapięciowe modele Intel Core, które bardzo często są montowane w urządzeniach biznesowych. Warto zaopatrywać się w możliwie w jak najnowszą generację procesorów, gdyż zapewni ona najszybsze działanie. W przypadku Intel Core najnowszą jest generacja siódma.
Pamiętajmy też o tym, aby nie zwracać uwagi wyłącznie na liczbę rdzeni. Są one ważne, jednak ważniejsze jest taktowanie oraz zachowanie w poszczególnych programach. W sieci dostępnych jest mnóstwo testów poszczególnych układów dostępnych na rynku, dlatego warto przed zakupem zapoznać się z ich treścią.
Jeżeli zależy nam na laptopie do pracy mobilnej, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup urządzenia z procesorami Intel Core M, które co prawda wyróżniają się nieco obniżonymi osiągami, ale bardzo dobrze sprawują się właśnie w podróży. Przykładem laptopa korzystającego z możliwości tego typu układów jest Lenovo ThinkPad L440.
Artykuł sponsorowany