Faszerowane jajka, biała kiełbasa i żurek - to tradycyjne potrawy na stół wielkanocny. Jeżeli chcesz spróbować jednak czegoś nowego, postaw na bardzo modne potrawy wege!
Wegańskie potrawy pojawiają się zdecydowanie częściej na stołach „mięsożerców”. Dlaczego coraz więcej ludzi decyduje się na urozmaicenie swojej diety właśnie w ten sposób? To ze względu na panującą modę, chęć eksperymentowania, a może ze względów zdrowotnych?
„Są 2 opcje: pierwsza to na szczęście rosnąca świadomość, że to najlepsze, co mogą zrobić dla swojego zdrowia. O ile oczywiście nie ma przeciwwskazań z powodu jakiejś choroby. Mięso to produkt, który musi powstać szybko i w dużej ilości, a więc zwierzę jest tak hodowane, by dało dużą masę w krótkim czasie. Niskie koszty produkcji = wysoki zysk, nie wspominając o ogromnym cierpieniu tych zwierząt. To najlepsze wyjście, jeśli pomyślimy o szeroko rozumianej planecie. Druga opcja - moda. Może, nie do końca pojmuję zjawisko mody jakiejkolwiek, natomiast jeśli ludzie dokonują dobrych, lepszych wyborów, w tym wypadku zmiany diety, nawyków, sposobu życia - to chyba najlepsza moda jaką wymyślono ludziom. Kibicuję!” – mówi Mikoryza, weganka, miłośniczka roślin i zdrowego jedzenia.
Jakie potrawy wegańskie sprawdzą się na świątecznym stole? Na przykład: wegański żurek, pasztet z ciecierzycy, pasta z buraka, kotlet z buraka w sosie chrzanowym czy kotlet z fasoli z pieczarkami i szczypiorem w sosie koperkowym z chrzanem.
Wiele gotowych wegańskich dań lub produktów można kupić już w sklepach, nawet w popularnych dyskontach.
„Obecnie jest ogrom dostępnych półproduktów wege oraz gotowców, od kiełbasek, przez "wędliny ", po kotlety, burgery, pasztety itd. Gdy ja zrezygnowałam z mięsa, ponad 20 lat temu, na rynku były tylko kotlety sojowe o teksturze kartonu, a i tak były wtedy extra!” – dodaje Mikoryza.
Gotowe produkty to idealna opcja dla początkujących kucharzy lub dla tych, którzy nie lubią spędzać „przy garach” zbyt wiele czasu. Warto jednak poeksperymentować i samemu przyrządzić coś na Wielkanoc dla swoich najbliższych.
Pasztet z ciecierzycy:
- ugotowana ciecierzyca,
- ugotowane warzywa (marchew, seler, pietruszka),
- bułka tarta,
- mąka pszenna lub mąka z ciecierzycy,
- siemię lniane,
- sól i zioła do smaku.
Wszystko zmielić, wymieszać razem i piec w piekarniku w formie do pasztetu przez ok. 1 godzinę w 180°.
Kotlety z fasoli:
- zmiksowana fasola ugotowana lub fasola z puszki,
- drobno pokrojone i podsmażone pieczarki z cebulą (w ilości maks. 1/3 masy fasoli),
- odrobina oleju,
- bułka tarta,
- mąka pszenna lub z ciecierzycy,
- zmielone siemię lniane,
- dodatki wg upodobań: szczypior, pietruszka lub koper,
- sól i pieprz do smaku.
Wszystko wymieszać razem na zwartą masę. Uformować w kotlety, usmażyć lub upiec w piekarniku.
Smacznego!
Napisz komentarz
Komentarze