Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 12:54
Reklama

Pieniądze spadły z nieba

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Andrzejem Zarzeckim, byłym dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Rozmawialiśmy o niepowtarzalnej szansie uprawiania biegów narciarskich, dzięki wyjątkowo śnieżnej aurze w mieście oraz sprzętowi, którym dysponuje Augustów.
Pieniądze spadły z nieba
Na zdjęciu: augustowski ratrak

Bartosz Lipiński

Pieniądze spadły z nieba

Podczas niedawnej sesji rady miejskiej wiele miejsca poświęcono kwestii przygotowania tras do narciarstwa biegowego w Augustowie. Radna Izabela Piasecka przekonywała, że piękne okoliczności zimowej aury można wykorzystać i stworzyć mieszkańcom warunki do uprawiania sportu. Jak pan, jako były dyrektor CSiR zapatruje się na tę propozycję?

-Patrząc na styczniowe opady śniegu mogę ocenić, że spadło nam z nieba co najmniej 10 tysięcy złotych. Tyle mniej więcej kosztowało naśnieżenie stadionu, kiedy nie było śniegu i musieliśmy radzić sobie innymi sposobami. Aż prosi się o to, aby wykorzystać taką sytuację. Obecnie w lesie jest prawie pół metra śniegu. Augustów ma dużo możliwości i niezbędnego sprzętu, aby zapewnić warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Jeszcze podczas kadencji burmistrza Kazimierza Kożuchowskiego został zaproszony do nas ekspert certyfikujący trasy narciarskie Polskiego Związku Narciarskiego pracujący także dla FIS. Pokazaliśmy wtedy nasze tereny w obrębie bulwarów, lasu miejskiego i amfiteatru. Nasz gość był pod wielkim wrażeniem naszych walorów naturalnych i możliwości logistycznych, właściwe w samym centrum miasta. Z uznaniem przyjął pomysł urządzenia tras do uprawiania tego sportu w naszym mieście. Wykonany został wtedy na zlecenie miasta projekt tras narciarskich w tym rejonie z możliwością zorganizowania nawet zawodów wysokiej rangi. Wiemy, że obecny czas epidemii wyklucza możliwość prowadzenia grupowych form aktywności, ale lasów, parków czy bulwarów nikt nie zamknął. Rekreacyjne, indywidualne uprawianie narciarstwa jest możliwe i z pewnością może dać mieszkańcom oraz turystom odrobinę relaksu, a także możliwości zadbania o zdrowie, szczególnie w tak trudnym czasie.

Czy pana zdaniem w ostatnich latach poczyniono odpowiednie starania, żeby zapewnić mieszkańcom Augustowa należytą infrastrukturę biegową, choćby przygotować ścieżki?

-Trzeba przyznać, że ostatnie lata zostały zmarnowane. Można było wykorzystać ten czas, by w okresie letnim przygotować niezbędne warunki do wytyczenia odpowiednich tras np. uporządkować teren, wyciąć gałęzie na istniejących ścieżkach, wyznaczyć odpowiednie odległości i być przygotowanym na takie warunki jak dziś. Dlaczego tak się nie stało? Mam wrażenie, że nie było dobrej woli, chęci ani zwykłego zainteresowania tym tematem. Oczywiście widziałem taką potrzebę i odbyłem parę rozmów w tym temacie między innymi z Nadleśnictwem Augustów, które jest nadal bardzo przychylne temu działaniu. Kilka lat temu razem panem Adamem Sieńko, odbyliśmy rekonesans w lesie wytyczając ewentualne trasy do zagospodarowania w bardzo bliskiej odległości od miasta. Powstały nawet konkretne propozycje tras. Niestety temat jakby nie istniał w poprzedniej oraz w bieżącej kadencji samorządu. Być może bagatelizowano moje sugestie, ponieważ zimy były wówczas dość łagodne i nie widziano w tym przyszłości.

Można postawić tezę, że stworzenie dobrych warunków do narciarstwa biegowego może wpłynąć istotnie nie tylko na atrakcyjność turystyczną, ale nawet na rozwój Augustowa?

-Oczywiście, że tak. Jest to jedno z rozwiązań odwiecznego problemu, co zrobić, by wydłużyć sezon turystyczny w Augustowie. Gwarantuję, że gdyby ogłosić w mediach komunikat, że mamy u siebie przygotowane trasy biegowe w Puszczy Augustowskiej, to przyciągnęłoby to mnóstwo amatorów narciarstwa. Tym bardziej, że teraz ludzie są bardzo spragnieni aktywności. Przy zamkniętych siłowniach, basenach, klubach fitness czy też innych możliwościach spędzenia czasu w pomieszczeniach, jedynie otwarta przestrzeń i świeże powietrze dają im możliwość relaksu. Słyszałem, że narty biegowe sprzedają się na pniu. Bardzo podobne oblężenie we wrześniu przeżywały sklepy z rowerami. Wynikało to ze świadomości, że w obecnych czasach jedyną formą rekreacji może być jazda na rowerze, bieganie, nordic walking. Wielu bardzo chętnie zamieniłoby teraz buty biegowe na narty i z pewnością zwiększyłoby to też zainteresowanie Augustowem zimą.

Kiedy kierował pan Centrum Sportu i Rekreacji miasto nabyło ratrak, dzięki któremu z sukcesem można przygotowywać ścieżki narciarskie. Ale ten sprzęt był rzadko używany.

-Ratrak został zakupiony w pod koniec 2014 roku w ramach projektu unijnego. Kosztował około 1 mln zł, z czego miasto zapłaciło zaledwie 15 procent tej kwoty. Był z pożytkiem wykorzystywany przez naszą jednostkę. Po raz pierwszy korzystaliśmy z niego w styczniu 2015 roku, przygotowując trasy biegowe w obrębie stadionu przy ulicy Tytoniowej. Ze względu na odpowiednie warunki atmosferyczne trasy utrzymały się wtedy do końca ferii. Trzeba też wspomnieć, że w ramach kolejnego projektu unijnego zakupiliśmy kilkadziesiąt kompletów nart biegowych z całym pakietem sprzętu do serwisowania. Organizowaliśmy zawody w narciarstwie biegowym. Niestety w ostatnich kilku latach z uwagi na warunki atmosferyczne sprzęt nie był wykorzystywany. Użycie ratraka oraz naśnieżanie jest uzasadnione, kiedy przynajmniej tydzień utrzymuje się solidny mróz a prognoza daje szansę na utrzymanie się śniegu. Takiej zimy nie mieliśmy od kilku lat. Dlatego naśnieżanie w tamtym okresie wiązałoby się z nieroztropnym wydawaniem pieniędzy. Dziś jest zupełnie inna sytuacja. Ratrak mógłby być teraz wykorzystany w każdym terenie, zarówno na ścieżkach leśnych jak i na części wydzielonych bulwarów.

Ponad rok temu na sesji dyskutowano nad sensem trzymania ratraka w garażu. Część z osób rozważała np. scenariusz jego sprzedaży albo wydzierżawienia po zakończeniu tzw. trwałości projektu unijnego. Analizowano, że można by zaoszczędzić koszty utrzymania.

Tak, słyszałem o takich pomysłach, jak też o niechlubnym „spadku” po poprzednikach. Uważam jednak, że powinniśmy rozwijać wszystko, co podnosi atrakcyjność naszego miasta poza sezonem letnim i wpływa na jego rozwój. Taki właśnie sprzęt to narzędzia do tego rozwoju. Przypominam, że była już przygotowana koncepcja i projekt stworzeniu tras biegowych w obrębie amfiteatru i bulwarów nad jeziorem Necko. Projekt ten powinien znajdować się w urzędzie miejskim. Ponadto oprócz wspomnianego ratraka zakupiona została także armatka śnieżna z agregatem prądotwórczym i zatapialną pompą do czerpania wody z jeziora. To miał być początek rozwoju tej infrastruktury. Zasadność tych działań potwierdziły instytucje unijne, widząc potencjał w podjętych projektach i przyznając bardzo wysokie dofinansowanie. Można powiedzieć, że miasto dołożyło się symbolicznie do tego wyposażenia. Pozbycie się takiego sprzętu byłoby wielkim błędem i moim zdaniem byłoby to prawnie wątpliwe. Tym bardziej, że niektóre nieodległe samorządy już doposażają swoją bazę w taki sprzęt, np. Białystok. Poza tym, w jakim świetle stawiałoby to miasto w kontekście ubiegana się o kolejne dotacje unijne?

Pod koniec 2019 roku jedna z radnych mówiła, że swego czasu o ewentualność użyczenia naszego ratraka, miał dopytywać znany ośrodek w Szelmencie. Pamięta pan tę sytuację?

-Kiedy byłem dyrektorem CSiR nikt ze strony Szelmentu nie zwracał się z prośbą o użyczenie czy o wydzierżawienie ratraka. Odbyłem jedynie krótką rozmowę na temat możliwości świadczenia przez nas usług w niewielkim zakresie tym sprzętem. Posiadany przez nich ratrak jest dużo większy i nie może wykonać niektórych precyzyjnych prac pod linami wyciągów, które można by ewentualnie wykonać niewielkim ratrakiem. Nasze urządzenie jest przeznaczone do przygotowania tras biegowych, a nie do tras dla narciarstwa zjazdowego. Świadczenie przez nas takich usług byłoby trudne i nieekonomiczne. To byłaby skomplikowana operacja logistyczna, związana np. z transportem urządzenia na taką odległość.

Nadmienił pan o możliwości wytyczenia tras biegowych na bulwarach. Ten pomysł nie jest nowy. Pojawiały się jednak obawy czy taki ratrak nie uszkodzi kostki na bulwarach.

-Chcąc użyć ratraka na naturalnym świeżym śniegu wymagana jest przynajmniej 15-20 cm pokrywa. Nie widzę zagrożenia uszkodzenia bulwarów. Rozkład ciężaru na gąsienice ratraka przy takiej pokrywie śniegu jaką mamy dziś jest niewielki, dużo mniejszy od odśnieżającego traktora. Poza tym wyposażony on został w gumowe gąsienice, żeby w razie kontaktu nie rysował kostki. Przygotowanie tras biegowych, np. w postaci pętli na bulwarach lub w ich pobliżu, wiąże się z wyłączeniem ich z odśnieżania. Ale jest to raczej mały problem. Możliwe byłoby to np. nad Neckiem w okolicach amfiteatru. Przy takiej pokrywie śniegu i prognozie na najbliższe tygodnie wydaje się to realne jeszcze w tym troku. Należy też moim zdaniem wrócić do koncepcji rozwoju infrastruktury i promocji narciarstwa biegowego w naszym regionie. Wspólnie z Lasami Państwowymi można stworzyć przepiękny naturalny augustowski park narciarski, który latem doskonale służyłby biegaczom i rowerzystom. Nie twierdzę, że moglibyśmy rywalizować z górskimi kurortami takimi jak Jakuszyce czy Duszniki, ale byłoby to coś niespotykanego w tej części Polski. Nie można przecież wykluczyć, że kolejne zimy będą również takie śnieżne. Może się znowu okazać, że sezon zimowy w Augustowie będzie dłuższy niż letni i wrócimy do wspaniałych tradycji sportów zimowych w naszym mieście. Wierzę, że obecny dyrektor CSiR, jako człowiek sportu będzie wspierał i rozwijał ten projekt.

Dziękuję za rozmowę.

*Artykuł ukazał się w 5/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

Piotr 15.02.2021 08:33
Wszystko fajnie ,ale taki oto komunikat na stronie CSiR -" INFORMACJA Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie informuje, iż w związku z pandemią COVID-19 WYPOŻYCZALNIA NART BIEGOWYCH jest nieczynna do odwołania. W sprawie dalszych działań związanych z otwarciem obiektu będziemy informować na bieżąco." :(

wilma 15.02.2021 20:05
Basen nie działa, nart nie ma. Mimo to kasa do kieszeni dyrektora leci. Dziś na Śródmieściu 109, bardzo zła jakość powietrza! Ale władze miasta robią pomiary nad jeziorem i ciągle mają zadowolone miny. Sukces za sukcesem.

SMOG 15.02.2021 22:40
Ponad 93 tysiące Polaków rocznie umiera powodu zanieczyszczeń wywołanych spalaniem paliw kopalnych.

Nos w komin 16.02.2021 08:15
Wczoraj Augustowianie oddychali czystymi spalinami. Brawo nasze władze

Trują nas 16.02.2021 08:20
Wystarczyłby mały dron, strażnik miejski i po roku problem smogu byłby marginalny, ale nasze światłe radne i burmistrze wolą nas zabijać dymem

zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Podatnicy zapłacą za ratuszowych jeźdźców augustowskiej apokalipsy☝️🤡🚀🛰🛸🥸👺👹💸🤝👏Treść komentarza: Równie dobrze można mówić, że gdyby burmiszcz Mirosław Karolczuk nie utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza i permanentnie nie drenował uposażeniem tegoż zastępcy miejskiego budżetu, to można by wreszcie ogrodzić istniejącą strzelnicę ekranami dźwiękochłonnymi i kuloodpornymi. Poza tym jak przystało na obiekt użyteczności publicznej jak najbardziej zasadne jest wyposażenie strzelnicy w mobilne kontenery z ogrzewanymi pomieszczeniami socjalnymi i toaletą, żeby użytkownicy strzelnicy i osoby postronne nie były narażene na postrzał np. w pośladek lub nie daj Boże w głowę podczas nagłej konieczności załatwienia czynności fizjologicznych w lesie przy strzelnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: Możemy liczyć w miesiącach, latach, a nawet w erach politycznego zamglenia – pełna dowolność.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:40Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Inwestycje z klucza politycznego?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Rynek Zygmunta Augusta to przecież wizytówka Augustowa, a wygląda jak po wojnie.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Augustów, Drodzy Przedstawiciele Władz Samorządowych, Niech ten wyjątkowy czas napełni serca nadzieją i odrodzeniem, a wiosenna aura przyniesie nową energię do działania – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Życzenia od Gminy AugustówAutor komentarza: Strzelać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi...Treść komentarza: Mamy chyba XXI wiek, więc może warto wybudować normalną, znaczy się profesjonalną strzelnicę, a nie płoszyć zwierzynę i niepokoić ludzi w wyludniającym się mieście Augustów - słyszałem, że niegdyś nawet uzdrowiskowym i turystycznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:26Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: M...Treść komentarza: Bez przesady . Równie dobrze można mówić o jeździe samochodów przez centrum że względu na wyłożenie dróg kamieniemData dodania komentarza: 19.04.2025, 06:52Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: logikaTreść komentarza: turystom to wszystko przeszkadza. Niech łażą gdzie indziej - ty fajnych miejsc jest w okolicy Augustowa.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 05:54Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Też tak uważam. Szkoda. Wniosek prosty. Nie ma sensu na nich głosować..Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:26Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Miejski monitoring vs etat drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Oczywiście, że środki finansowe pozyskane do miejskiego budżetu z opłat za zwolnienia na sprzedaż alkoholu w mieście nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczącej miejskiego monitoringu. Tak samo jak pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły być przeznaczane na zakup Pegasusa i innych fanaberii związanych z serwilistycznymi quasi-fundacjami sprzeniewierząjacymi miliony złotych, które zostały wyprowadzone z Funduszu Sprawiedliwości za pomocą PiS-owskiego klucza polityczno-kumoterskiego. Podpowiadam, wystarczy zlikwidować etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka filuternie utworzony przez tegoż "demiurga gospodarności" i wreszcie powstrzymać bezczelne i jednocześnie zawoalowane drenowanie miejskiego budżetu uposażeniem zdublowanego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka. Nadmieniam, iż powyższe drenowanie miejskiego budżetu "zafundowane" mieszkańcom Augustowa przez burmiszcza Mirosława Karolczuka dotychczas uszczupliło budżet miasta Augustowa kwotą blisko miliona złotych!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Chcą dać kasę z „kapslowego” na kamery w mieście?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: TvdrTreść komentarza: A ta z Pssów co tam robi?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 10:48Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: StasiekTreść komentarza: Zaraz rok ich władzy to zobaczymy czym się pochwalą chłopakiData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:42Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Niezbędny audyt Urzędu Miejskiego w Augustowie pod auspicjami posła Mateusza MorawieckiegoTreść komentarza: Czy poseł Morawiecki jako doświadczony i wybitny specjalista z zakresu "ekonomii i zarządzania" w sektorze publicznym mógłby z łaski swojej zrobić szczegółowy audyt w miejskim magistracie w celu określenia zasadności utworzenia kilka lat temu przez burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka etatu drugiego zastępcy burmistrza i zweryfikowania dotychczasowych efektów związanych z utworzeniem etatu drugiego zastępcy burmistrza miasta Augustowa, poza oczywistym skutkiem w postaci drenowania setkami tysięcy złotych miejskiego budżetu?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:23Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Skrajna indolencja zarządcy drogiTreść komentarza: Ciągi komunikacyjne wybrukowane kostką granitową na ulicach w centrach miast, starówkach, rynkach, placach, skwerach, promenadach itp. wyglądają po prostu bardzo ładnie oraz nadają uroku i prezentacejnego wizerunku tym miejscom. Częstokroć są to obszary częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, a przede wszystkim nie są to autostrady, ani tym bardziej tory rajdowe do lansowania się przez lokalnych i przyjezdnych rajdowców-lamusów festyniarskimi quasi-bolidami z ryczącymi i strzelającymi cudacznie wydechami. P.S. Nawierzchnię tej drogi nomen omen usytuowanej w prezentacyjnym miejscu miasta trzeba bezzwłocznie naprawić, a jej zarządcę mieszkańcy powinni zdyscyplinować i odpowiednio "docenić" przy urnach wyborczych.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:02Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Bezradność ogarniaTreść komentarza: Chyba wolą sobie na spokojnie przesiedzieć kadencję na stołeczku. Potem jedynie wzruszą ramionami "przecież to nie my rządziliśmy".Data dodania komentarza: 18.04.2025, 06:25Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Pan MasieTreść komentarza: Rodzaj nawierzchni przewidziany w centrum, ul. Mostowej oraz części 3 Maja był odgórnie narzucony w postępowaniu przetargowym przez inwestora. Śpieszę tłumaczyć - nie ważne jaki wykonawca by to robił to kostka granitowa i tak by była, ponieważ tak zostało to zaprojektowane. Granit jest rozwiązaniem pięknym, ale faktycznie niezbyt miłym kierowcom, toteż czy kładłby to Maniek, Zenek czy Czesław z Mariolą na barana to nawierzchnie i tak byłyby z granitu i tak samo "cieszyłyby" kierowców. Jeśli już być szczegółowym, to akurat wspomniany odcinek, jak mnie pamięć nie myli, był wykonywany przez firmę spoza Augustowa - chyba Białegostoku, więc lokalnych wykonawców tak szybko na Sybir bym nie wysyłał. PozdrawiamData dodania komentarza: 18.04.2025, 06:13Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Klient 2Treść komentarza: Jak tak samo siedziałem i czekałem w kolejce , aż łaskawie przyjdą najedzona pracownicaData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:47Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸👺💰💸🤝👏Treść komentarza: Jak to jest z samorządnością w wyludniającym się Augustowie? Burmiszcz Mirosław Karolczuk pioniersko i wręcz frywolnie utworzył w monumentalnym miejskim magstracie etat drugiego zastępcy i nomen omen permanentnie co roku drenuje miejski budżet setkami tysięcy złotych zmaterializowanymi w uposażeniu drugiego zastępcy burmistrza, natomiast nie potrafi lub być może nie chce przeznaczyć kilku, może kilkunastu tysięcy złotych, żeby naprawić ewidentnie uszkodzoną nawierzchnię prezentacyjnej ulicy na Rynku Zygmunta Augusta?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:25Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Oddajcie 90tkęTreść komentarza: Do tej pory ci ludzie poruszali się skrajem drogi i ograniczenia nie było. Teraz ruch pieszych i rowerzystów został odseparowany od jezdni i stąd w "nagrodę" sześćdziesiątka? Zupełnie bez tolku i refleksji.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkości
Reklama