Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 12:49
Reklama dotacje unijne dla firm

Grozi nam wykluczenie komunikacyjne PREMIUM

Podziel się
Oceń

Planowane jest połączenie Via Baltici z Via Carpatią. Jednym z wariantów jest mocno dyskusyjne przejście trasy przez Biebrzański Park Narodowy w okolicy Osowca, o co zabiega Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Budowa drogi w tym wariancie spowoduje, że Augustów zostanie wykluczony komunikacyjnie. Pojawiła się szansa na zmodernizowanie trasy DK 8 z Białegostoku do Augustowa i przekształcenie tej drogi w ekspresową, która właśnie może się stać połączeniem Via Baltici z Vią Carpatią.
Grozi nam wykluczenie komunikacyjne PREMIUM

 

Odcinek drogi ekspresowej S16 ma połączyć Ełk z Knyszynem koło Białegostoku oraz drogi ekspresowe -S19 (która wiedzie pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku) i S61 (z Ostrowi Mazowieckiej do Budziska, która na granicy połączy się z litewską A5 prowadzącą w kierunku Kowna i Rygi). Droga S61 będzie stanowić jedną z polskich części międzynarodowej trasy E67 -Via Baltica (we wschodniej części -Via Carpatia).

Proponowany wariant wyklucza komunikacyjnie Augustów. Do najbliższej drogi ekspresowej będziemy musieli jechać ponad 20 km.

Zostało już wykonane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z materiałami do decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla odcinka drogi S16. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku analizowała ostatecznie 3 warianty trasy, wszystkie położone wzdłuż istniejącej DK65 Białystok-Ełk. Przygotowana dokumentacja była przedstawiana w ramach spotkań informacyjnych dla społeczeństwa oraz podczas zorganizowanej przez generalną Podlaskiej Debaty Drogowej.

Ponad 90 procent opinii i wniosków sprzeciwiło się przebiegowi drogi S16 przez Biebrzański Park Narodowy w rejonie Osowca. Z tego też powodu , jak czytamy na stronie białostockiej generalnej dyrekcji, prace przygotowawcze obejmują dwa korytarze oprócz już wcześniej opracowanego korytarza Knyszyn-Ełk. Po zakończeniu tych prac zostanie stworzony raport oddziaływania na środowisko dla dwóch korytarzy Knyszyn-Ełk z przejściem Biebrzy w rejonie Osowca oraz Knyszyn-Korycin -Raczki z przejściem Biebrzy w rejonie Sztabina. Wtedy też nastąpi wybór optymalnego przebiegu drogi.

 

Park czeka na dalsze decyzje

O wypowiedź w sprawie przebiegu drogi S 16 poprosiliśmy dyrekcję Biebrzańskiego Parku Narodowego.

-Województwo Podlaskie na tle pozostałych miejsc w Polsce wyróżnia się wyjątkowo dużą ilością obszarów chronionych, tak form ochrony przyrody jak i powierzchniowym ich udziałem, co bez wątpienia jest wielkim walorem i atutem Podlasia. Istnieje też potrzeba rozwoju regionu czego przykładem są plany, budowy i modernizacja dróg, które jak utarło się mówić są „krwioobiegiem gospodarki”. Niezwykłą sztuką jest pogodzić rozwój regionu z jednoczesnym zachowaniem wyjątkowych walorów przyrodniczych Podlasia, w myśl zrównoważonego rozwoju regionu -mówi Artur Wiatr, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. -Przedmiotowa inwestycja częściowo znajduje się na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego, jego otuliny oraz w ostojach Natura 2000, w Dolinie Biebrzy i Ostoi Biebrzańskiej. Dolina Biebrzy jest unikalną w skali Polski i Europy ostoją roślin, siedlisk i zwierząt. Jest ostoją ptaków o randze światowej. Dla ochrony tych walorów utworzono Biebrzański Park Narodowy i dwie ostoje Natura 2000. Park wpisano także na światową listę najcenniejszych obszarów wodno-błotnych Ramsar. Wartości przyrodnicze doliny Biebrzy są naszym dziedzictwem narodowym i naszym obowiązkiem jest przekazanie ich kolejnym pokoleniom w możliwie nienaruszonym stanie. Dlatego wszelkie działania zmierzające do utraty lub zmniejszenia tych wartości zawsze są naszą troską i muszą być wszechstronnie przeanalizowane i wykonywane tylko w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, przy możliwie najpełniejszej kompensacji przyrodniczej negatywnych efektów tych działań. Oprócz naszego moralnego obowiązku zobowiązuje nas do tego prawo europejskie i krajowe.

Dyrektor parku dodaje, że sytuację podobną do tej omawianej ustawodawca przewidział w ustawie o ochronie przyrody. W przepisach tych zawarte są przesłanki zezwolenia na realizację przedsięwzięć, które mają negatywne oddziaływanie na obszar Natura 2000. Wynika z nich, że może ono być udzielone jeżeli przemawiają za tym konieczne wymogi nadrzędnego interesu publicznego, w tym społeczne i gospodarcze i przy braku rozwiązań alternatywnych można zezwolić na takie działanie, ale przy niezbędnej kompensacji przyrodniczej. Dyrekcja parku przytacza też przepis, w którym w przypadku znaczącego negatywnego oddziaływania dotyczącego siedlisk takie zezwolenie może być udzielone wyłącznie wtedy gdy chodzi o ochronę zdrowia i życia ludzi, zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego, uzyskanie korzystnych następstw o pierwszorzędnym znaczeniu dla środowiska przyrodniczego wynikającym z koniecznych wymogów nadrzędnego interesu publicznego, po uzyskaniu opinii Komisji Europejskiej. Artur Wiatr, dyrektor parku wyjaśnia, że w poprzedniej kadencji, a dokładnie w 2019 roku swoje stanowisko w sprawie tej drogi wyraziła Rada Naukowa Parku, która jasno wyraziła swoje zaniepokojenie w stosunku do planów wariantu drogi przez biebrzański park i by dołożono wszelkich starań, by droga ekspresowa nie przebiegała przez unikalne ekosystemy w dolinie Biebrzy. Całe stanowisko rady naukowej można znaleźć pod linkiem https://www.biebrza.org.pl/plik,4675,stanowisko-rady-naukowej-bbpn-ws-s16.pdf

-Podsumowując, należy stwierdzić, że Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego jest organem ustawowo zobowiązanym do działań na rzecz ochrony przyrody tego obszaru. W związku z tym popieramy wariant inwestycji, który będzie najmniej szkodliwy dla przyrody i środowiska. W chwili obecnej prowadzona jest procedura Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe planowanej inwestycji i zdaje się zakończyły się konsultacje wariantów korytarzowych. Do ostatecznej opinii potrzeba jednak wykonania pełnej oceny oddziaływania na środowisko analizującej wszystkie warianty, również ten alternatywny w okolicach Sztabina w jego wersji w parametrach drogi szybkiego ruchu z czterema pasami ruchu (2 +2) i natężeniem ruchu uwzględniającym ruch na drodze Via Carpatia -podkreśla Artur Wiatr. -Jeśli jednak za możliwy zostanie przyjęty wariant całkowicie omijający Biebrzański Park Narodowy, np. o przebiegu Bielsk Podlaski – Zambrów – Łomża pojawiający się także w dotychczasowych dyskusjach, co z punktu widzenia ochrony unikalnej przyrody parku, jako wariant najmniej szkodliwy dla przyrody powinien być dalej procedowany. Nadmienię także, że w najbliższej przyszłości planowane są budowy obwodnic Sztabina i Suchowoli, przetargi już zostały ogłoszone, i w ich przebiegu budowana będzie nowa estakada (w standardzie 2+1) przecinająca dolinę Biebrzy (Biebrzański Park Narodowy) w okolicach Sztabina i inwestycja ta ma już pełną dokumentację i decyzje środowiskowe na jej realizację. Co też zdaje się być alternatywą wobec obecnie proponowanych rozwiązań.

 

Petycja mieszkańców

W sprawie budowy wspomnianej drogi mieszkańcy powiatu augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego mają zamiar skierować petycję do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Z naszych informacji wynika, że podpisało się pod nią już ponad 3000 osób, nie tylko z wymienionych obszarów, ale także spoza. Społecznicy apelują w niej o wybranie wariantu, który przechodziłby na trasie Białystok-Augustów-Suwałki. Zdaniem autorów petycji ten wariant będzie bardzo ważnym korytarzem komunikacyjnym województwa podlaskiego, łączącym wiele miejscowości oraz jedne z głównych i większych miast województwa czyli Suwałki i Augustów z Białymstokiem. Zapewniłby bezpośrednie połączenie północy województwa z jego centrum i stolicą. Autorzy podkreślają, że Suwalszczyzna i Augustowszczyzna potrzebują takiej możliwości.

 

Podsumowanie

Sprawa połączenia drogowego w naszym rejonie jest niezwykle istotna. Dlatego też temat będziemy poruszać na naszych łamach. Cały czas zbieramy opinie różnych środowisk w tej sprawie.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 20°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: M...Treść komentarza: Bez przesady . Równie dobrze można mówić o jeździe samochodów przez centrum że względu na wyłożenie dróg kamieniemData dodania komentarza: 19.04.2025, 06:52Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: logikaTreść komentarza: turystom to wszystko przeszkadza. Niech łażą gdzie indziej - ty fajnych miejsc jest w okolicy Augustowa.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 05:54Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Też tak uważam. Szkoda. Wniosek prosty. Nie ma sensu na nich głosować..Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:26Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Miejski monitoring vs etat drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Oczywiście, że środki finansowe pozyskane do miejskiego budżetu z opłat za zwolnienia na sprzedaż alkoholu w mieście nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczącej miejskiego monitoringu. Tak samo jak pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły być przeznaczane na zakup Pegasusa i innych fanaberii związanych z serwilistycznymi quasi-fundacjami sprzeniewierząjacymi miliony złotych, które zostały wyprowadzone z Funduszu Sprawiedliwości za pomocą PiS-owskiego klucza polityczno-kumoterskiego. Podpowiadam, wystarczy zlikwidować etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka filuternie utworzony przez tegoż "demiurga gospodarności" i wreszcie powstrzymać bezczelne i jednocześnie zawoalowane drenowanie miejskiego budżetu uposażeniem zdublowanego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka. Nadmieniam, iż powyższe drenowanie miejskiego budżetu "zafundowane" mieszkańcom Augustowa przez burmiszcza Mirosława Karolczuka dotychczas uszczupliło budżet miasta Augustowa kwotą blisko miliona złotych!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Chcą dać kasę z „kapslowego” na kamery w mieście?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: TvdrTreść komentarza: A ta z Pssów co tam robi?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 10:48Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: StasiekTreść komentarza: Zaraz rok ich władzy to zobaczymy czym się pochwalą chłopakiData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:42Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Niezbędny audyt Urzędu Miejskiego w Augustowie pod auspicjami posła Mateusza MorawieckiegoTreść komentarza: Czy poseł Morawiecki jako doświadczony i wybitny specjalista z zakresu "ekonomii i zarządzania" w sektorze publicznym mógłby z łaski swojej zrobić szczegółowy audyt w miejskim magistracie w celu określenia zasadności utworzenia kilka lat temu przez burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka etatu drugiego zastępcy burmistrza i zweryfikowania dotychczasowych efektów związanych z utworzeniem etatu drugiego zastępcy burmistrza miasta Augustowa, poza oczywistym skutkiem w postaci drenowania setkami tysięcy złotych miejskiego budżetu?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:23Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Skrajna indolencja zarządcy drogiTreść komentarza: Ciągi komunikacyjne wybrukowane kostką granitową na ulicach w centrach miast, starówkach, rynkach, placach, skwerach, promenadach itp. wyglądają po prostu bardzo ładnie oraz nadają uroku i prezentacejnego wizerunku tym miejscom. Częstokroć są to obszary częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, a przede wszystkim nie są to autostrady, ani tym bardziej tory rajdowe do lansowania się przez lokalnych i przyjezdnych rajdowców-lamusów festyniarskimi quasi-bolidami z ryczącymi i strzelającymi cudacznie wydechami. P.S. Nawierzchnię tej drogi nomen omen usytuowanej w prezentacyjnym miejscu miasta trzeba bezzwłocznie naprawić, a jej zarządcę mieszkańcy powinni zdyscyplinować i odpowiednio "docenić" przy urnach wyborczych.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:02Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Bezradność ogarniaTreść komentarza: Chyba wolą sobie na spokojnie przesiedzieć kadencję na stołeczku. Potem jedynie wzruszą ramionami "przecież to nie my rządziliśmy".Data dodania komentarza: 18.04.2025, 06:25Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Pan MasieTreść komentarza: Rodzaj nawierzchni przewidziany w centrum, ul. Mostowej oraz części 3 Maja był odgórnie narzucony w postępowaniu przetargowym przez inwestora. Śpieszę tłumaczyć - nie ważne jaki wykonawca by to robił to kostka granitowa i tak by była, ponieważ tak zostało to zaprojektowane. Granit jest rozwiązaniem pięknym, ale faktycznie niezbyt miłym kierowcom, toteż czy kładłby to Maniek, Zenek czy Czesław z Mariolą na barana to nawierzchnie i tak byłyby z granitu i tak samo "cieszyłyby" kierowców. Jeśli już być szczegółowym, to akurat wspomniany odcinek, jak mnie pamięć nie myli, był wykonywany przez firmę spoza Augustowa - chyba Białegostoku, więc lokalnych wykonawców tak szybko na Sybir bym nie wysyłał. PozdrawiamData dodania komentarza: 18.04.2025, 06:13Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Klient 2Treść komentarza: Jak tak samo siedziałem i czekałem w kolejce , aż łaskawie przyjdą najedzona pracownicaData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:47Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸👺💰💸🤝👏Treść komentarza: Jak to jest z samorządnością w wyludniającym się Augustowie? Burmiszcz Mirosław Karolczuk pioniersko i wręcz frywolnie utworzył w monumentalnym miejskim magstracie etat drugiego zastępcy i nomen omen permanentnie co roku drenuje miejski budżet setkami tysięcy złotych zmaterializowanymi w uposażeniu drugiego zastępcy burmistrza, natomiast nie potrafi lub być może nie chce przeznaczyć kilku, może kilkunastu tysięcy złotych, żeby naprawić ewidentnie uszkodzoną nawierzchnię prezentacyjnej ulicy na Rynku Zygmunta Augusta?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:25Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Oddajcie 90tkęTreść komentarza: Do tej pory ci ludzie poruszali się skrajem drogi i ograniczenia nie było. Teraz ruch pieszych i rowerzystów został odseparowany od jezdni i stąd w "nagrodę" sześćdziesiątka? Zupełnie bez tolku i refleksji.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkościAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mentezowcy szykują się do kolejnej "debaty", to i argumenty potrzebne..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:26Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Jak ktoś chce szaleć, to mu znaki nie przeszkadzają. A tak w ogóle znak przedstawia Romka z Jarozbawem na wakacjach..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Codziennie przejeżdżam tamtędy rowerem albo z rodzicami autem i te dziury są jak pułapki.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:40Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: AdrianTreść komentarza: Pan Masie... który to robił powinien dostać za tą kostke i popsute samochody 20 lat więzienia na Syberii.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 13:01Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Pretensje do Jarka i Darka.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 11:59Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: więcej ciężkiego sprzętu wojskowego i będzie miasto miał co robić.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 11:17Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta Augusta
Reklama