Bartosz Lipiński
Podpisanie umowy patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych, powiatem i firmą BAT odbyło się we wtorek, 13 października. Dyrektor szkoły Maciej Oleksy żartował, że 13 w tym przypadku nie jest pechowa, a wręcz przeciwnie. M. Oleksy poinformował, że patronat obejmie uczniów zdobywających edukację w zawodzie technik mechanik. Dzięki zawartemu porozumieniu młodzież z ZST będzie mogła m.in. uczestniczyć w zajęciach praktycznych lub praktyce zawodowej w British American Tobacco. Firma będzie organizowała spotkania, na których prezentowane będą nowe technologie i maszyny. Młodzież i nauczyciele będą mogli uczestniczyć w szkoleniach. Najlepsi uczniowie otrzymają możliwość uzyskania stypendium, absolwenci szkoły będą mogli znaleźć zatrudnienie w fabryce. Szkoła uzyska również cenne wyposażenie do pracowni. Porozumienie podpisali starosta Jarosław Szlaszyński z zastępcą Dariuszem Szkiłądziem, przedstawicielka BAT Małgorzata Lewandowska-Żywna i dyrektor szkoły. Ceremonia podpisania dokumentów, została zwieńczona gromkim aplauzem uczniów.
Fabryka możliwości w BAT
Małgorzata Lewandowska-Żywna mówiła o wielkich możliwościach rozwoju oferowanym młodym ludziom w reprezentowanym przez nią zakładzie pracy.
-Pragnę podziękować panom starostom, pani naczelnik i panu dyrektorowi za sfinalizowanie naszej współpracy. Ona istniała już wcześniej, ale miała charakter nieformalny. Jest mi bardzo miło, bo w sercu tego porozumienia jesteście wy, drodzy uczniowie. Chcemy otworzyć wam możliwość rozwoju i kontynuowania ścieżki naukowej i zawodowej, przy współpracy z jedną z największych firm w regionie. Nasza firma uruchomiła w tym roku program „Fabryka możliwości”. Chcemy produkować talenty, czyli rozwijać umiejętności naszych pracowników. Pragniemy również generować sukcesy w wymiarze zawodowym i osobistym. Chcemy, by nasi pracownicy mieli możliwość spełnienia swoich osobistych ambicji dzięki pracy w naszym zakładzie. Przed wami jest całe życie i od was zależy, jakie wybory podejmiecie. Zachęcam do poszukiwania tych możliwości i pogłębiania współpracy. Na pewno nie bez przyczyny jesteście w klasach o profilu mechanicznym i interesujecie się tym. Przed przedmiotami zawodowymi jest dzisiaj ogromna przyszłość –komentowała Małgorzata Lewandowska-Żywna, kierownik firmy BAT.
Edukacja jest najważniejsza
Starosta Jarosław Szlaszyński z wielkim entuzjazmem mówił o podpisanym porozumieniu. W ocenie włodarza powiatu zawarta umowa daje uczniom ZST dużą szansę odniesienia sukcesu.
-Data podpisania umowy jest szczególna, przypada na dzień poprzedzający święto edukacji. Jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych mówił, że najważniejsza jest gospodarka. Moim zdaniem najważniejsza jest edukacja, bo jest fundamentem rozwoju każdego człowieka. Ta szkoła zawsze opierała się na dziale technicznym. Kierunek mechaniczny był najważniejszy i dawał najlepszych absolwentów. Chcemy, by dziś było tak samo –mówił starosta Szlaszyński.
-Pragniemy nadać nową prędkość kształcenia w kierunku mechanicznym. Współpraca między szkołą i BAT jest bardzo długa i owocna. W tej szkole w połowie lat 90 wykształcenie średnie zdobyła większość pracowników BAT. Część z nich z pewnością dzisiaj jeszcze pracuje, ale pracują tam także ich dzieci. Naszym wspólnym oczekiwaniem jest, aby fabryka w dalszym ciągu miała dobrych fachowców, a uczniowie mieli przed sobą pomyślną przyszłość. Tak jak wspomniałem najważniejsza jest edukacja, umiejętność radzenia sobie w życiu, doskonalenia się i zdobycia dobrej pracy. Zawarte przez nas porozumienie taką drogę gwarantuje. Ta szkoła i podpisana umowa jest szansą dla uczniów. Najbliższe lata pokażą, że można zrobić wiele na płaszczyźnie współpracy, nauki oraz przyszłości absolwentów. Gratuluję nam wszystkim tego porozumienia. Skorzystajcie z tego młodzi przyjaciele, wyciągnijcie jak najwięcej dla siebie, a z pewnością spotykając się po latach wszyscy będziemy zadowoleni –oceniał J. Szlaszyński.
Relacja audio:
Napisz komentarz
Komentarze