Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 14:09
Reklama

Rekord na Kanale Augustowskim PREMIUM

Podziel się
Oceń

Od 1 maja do 30 września na Kanale Augustowskim odnotowano blisko 46 tysięcy prześluzowanych jednostek pływających. Drugi rok z rzędu został więc pobity historyczny rekord śluzowań. W związku z dużym zainteresowaniem turystów sezon na Kanale Augustowskim został przedłużony do końca października. Oficjalnego podsumowania tegorocznego sezonu dokonano w piątek, 9 października na śluzie Przewięź.
Rekord na Kanale Augustowskim PREMIUM

W tym roku przez 14 polskich śluz Kanału Augustowskiego przepłynęło 45.769 jednostek pływających. Śluza Kurzyniec będąca przejściem granicznym z Białorusią w związku z sytuacją epidemiologiczną pozostawała przez cały sezon zamknięta. Najwięcej śluzowano kajaków. Potem były statki żeglugi, jachty motorowe, katamarany i gondole.

 

Sezon niezwykle udany

Warto zauważyć, że w tym roku śluzowań było o 12 tysięcy więcej niż w ubiegłym.

-Ten rok faktycznie był rekordowy. Najbardziej uczęszczanymi śluzami były śluzy Mikaszówka i Sosnowo, gdzie zostało prześluzowanych około 11 tysięcy jednostek pływających. Cieszymy się bardzo, że został pobity ubiegłoroczny rekord. Kanał Augustowski jest perełką nie tylko turystyczną, ale też zabytkową -mówił podczas konferencji prasowej Mirosław Markowski, zastępca dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku. -Dbamy o ten nasz zabytek, bo jest to spuścizna i dziedzictwo pokoleń. Staramy się wykonywać prace utrzymaniowe i inwestycyjne na tym obiekcie. W tym roku wykonywaliśmy koszenie kanału i okolic rzeki Netty oraz drobne naprawy na śluzach. Jeszcze w tym roku planujemy opracować dokumentacje techniczną na remont śluzy Augustów i jazu w Augustowie. Z tym remontem chcielibyśmy ruszyć w przyszłym roku. Oprócz tego opracowujemy dokumentację techniczną na remont śluzy Paniewo i Gorczyca w postaci wymiany wrót. Planujemy remont śluzy w Białobrzegach oraz modernizację śluzówki i pomieszczeń gospodarczych na śluzie Dębowo. Myślę, że wszystkie te prace wpłyną to, że kanał będzie wyglądał co raz piękniej.

Mirosław Markowski podkreślił, że wpływ na to, że zainteresowanie turystów Kanałem Augustowskim było tak duże, miała między sytuacja epidemiologiczna i to iż zniesiono opłaty za śluzowanie.

 

Było bezpieczniej, ale nie zawsze

 

Podczas konferencji podsumowano także sezon pod względem bezpieczeństwa na wodzie.

-Na przeprowadzonych 635 kontroli na dwóch województwach, warmińsko -mazurskim i podlaskim było około 100 wykroczeń, w tym 80 pouczeń i zaleceń. Jeśli chodzi o wykroczenia, to było to łamanie przepisów w postaci braku posiadania wymaganych dokumentów, odpowiedniego wyposażenia i brak kwalifikacji do prowadzenia jednostek. Najwięcej wykroczeń dotyczyło wyposażenia i oznaczenia jednostek pływających -wyliczał Łukasz Gieczewski, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Giżycku. -Ten sezon był dla wyjątkowy. Uważam, że na ilość ludzi przebywających w tym sezonie na wodzie było bardzo bezpiecznie. Ludzie zachowywali się bardzo rozsądnie i stosowali się do przepisów.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Augustowie odnotowało ponad 100 zdarzeń, w których woprowcy musieli udzielać pomocy.

-Ten sezon był dla nas bardzo pracowity. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu od wojewody podlaskiego i urzędu marszałkowskiego byliśmy w stanie zapewnić stałe dyżury na wodach Kanału Augustowskiego i w rejonie Augustowa. W tym roku udzieliliśmy pomocy dla ponad 157 osób. Mieliśmy ponad 20 rodzaju interwencji. Najwięcej zdarzeń było związanych z ruchem kajakarzy. Mieliśmy trudne warunki pogodowe i nie wszyscy kajakarze dawali sobie radę podczas załamań pogodowych -poinformował Marek Opolski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Augustowie. -Dochodziło często do wywrotek, musieliśmy podejmować z wody ludzi i sprzęt. Dużo było wywrotek żaglówek. Dochodziło do awarii jachtów, które potem holowaliśmy. Jedno zdarzenie mieliśmy bardzo nietypowe na jeziorze Białym. Samochód terenowy Nissan zjechał do wody i przy pomocy augustowskich strażaków musieliśmy go wydobywać. Zdecydowanie mniej zdarzeń mieliśmy związanych z brakiem kamizelek ratunkowych. Ludzie bardziej świadomie dbają o swoje bezpieczeństwo.

 

Początki były bardzo trudne

Podsumowując sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim nie sposób pominąć największego augustowskiego wodnego przewoźnika jakim jest Żegluga Augustowska. I choć początek sezonu nie był dla niej łatwy, to mimo epidemii nie należał do całkowicie straconych.

-Sytuacja epidemiologiczna w kraju trochę ograniczyła ruch. Początek sezonu to miesiące kwiecień, maj i czerwiec, gdzie mamy zazwyczaj sporo turystów i nagle w jednym momencie ruch całkowicie stanął. Odbiliśmy sobie to jednak w letnie miesiące i ruch był bardzo zbliżony do lat ubiegłych. Nie mieliśmy ze względów epidemicznych turystów z Litwy. Patrząc na sytuację w całym kraju sezon uważamy za udany -mówił Adam Aleksandrowicz, prezes Żeglugi Augustowskiej. -Tegoroczny sezon pokazał, że turystyka wodna jest bezpieczna dla turystów. W te dwa letnie miesiące przewieźliśmy około 60 tysięcy pasażerów i nie mieliśmy żadnych zachorowań na naszych statkach. Nasze statki były przed i po rejsie dezynfekowane i sami narzuciliśmy ostry rygor sanitarny dla naszych pracowników, żeby turyści czuli się na naszych statkach bardzo bezpiecznie. Na pewno ułatwiło nam funkcjonowanie zniesienie opłat za śluzowanie. Widząc mocne obłożenie naszych tras puszczaliśmy w rejs dodatkowe statki wykorzystując tak naprawdę 50-60 procent naszej zdolności przewozowej. Początek sezonu był dla nas sezonem martwym. Dopiero w czerwcu zaczęło być więcej pasażerów. Nadal pływamy, ale wprowadzono strefę żółtą i już klienci odwołują wycieczki.

Prezes dodał, że w sumie żegluga przewiozła połowę pasażerów w stosunku do ubiegłego roku, ale tak naprawdę i tak sezonu było tylko połowę.

-Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie wrócą do nas turyści zagraniczni, bo ich brak był dla nas odczuwalny -powiedział na koniec podsumowania Adam Aleksandrowicz.

Pływać jeszcze można

Sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim zwykle trwa 153 dni, ale w tym roku, ze względu na duże zainteresowanie turystów został on przedłużony do końca października. Od 1 do 31 października śluzy Augustów, Przewieź, Swoboda i Gorczyca czynne są codziennie od godziny 9.00 do 17.00. Śluzy Paniewo, Perkuć, Mikaszówka i Sosnówek działają od środy do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00, a w pozostałe dni śluzowanie jest możliwe po zgłoszeniu telefonicznym i mailowym do zarządu zlewni w Augustowie, którego należy dokonać na dwa dni przed planowanym śluzowaniem. Śluzy Tartak, Kudrynki, Dębowo, Sosnowo, Borki i Białobrzegi pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Śluza Kurzyniec nadal jest zamknięta.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 26°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 14 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: TvdrTreść komentarza: A ta z Pssów co tam robi?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 10:48Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: StasiekTreść komentarza: Zaraz rok ich władzy to zobaczymy czym się pochwalą chłopakiData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:42Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Niezbędny audyt Urzędu Miejskiego w Augustowie pod auspicjami posła Mateusza MorawieckiegoTreść komentarza: Czy poseł Morawiecki jako doświadczony i wybitny specjalista z zakresu "ekonomii i zarządzania" w sektorze publicznym mógłby z łaski swojej zrobić szczegółowy audyt w miejskim magistracie w celu określenia zasadności utworzenia kilka lat temu przez burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka etatu drugiego zastępcy burmistrza i zweryfikowania dotychczasowych efektów związanych z utworzeniem etatu drugiego zastępcy burmistrza miasta Augustowa, poza oczywistym skutkiem w postaci drenowania setkami tysięcy złotych miejskiego budżetu?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:23Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Skrajna indolencja zarządcy drogiTreść komentarza: Ciągi komunikacyjne wybrukowane kostką granitową na ulicach w centrach miast, starówkach, rynkach, placach, skwerach, promenadach itp. wyglądają po prostu bardzo ładnie oraz nadają uroku i prezentacejnego wizerunku tym miejscom. Częstokroć są to obszary częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, a przede wszystkim nie są to autostrady, ani tym bardziej tory rajdowe do lansowania się przez lokalnych i przyjezdnych rajdowców-lamusów festyniarskimi quasi-bolidami z ryczącymi i strzelającymi cudacznie wydechami. P.S. Nawierzchnię tej drogi nomen omen usytuowanej w prezentacyjnym miejscu miasta trzeba bezzwłocznie naprawić, a jej zarządcę mieszkańcy powinni zdyscyplinować i odpowiednio "docenić" przy urnach wyborczych.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:02Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Bezradność ogarniaTreść komentarza: Chyba wolą sobie na spokojnie przesiedzieć kadencję na stołeczku. Potem jedynie wzruszą ramionami "przecież to nie my rządziliśmy".Data dodania komentarza: 18.04.2025, 06:25Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Pan MasieTreść komentarza: Rodzaj nawierzchni przewidziany w centrum, ul. Mostowej oraz części 3 Maja był odgórnie narzucony w postępowaniu przetargowym przez inwestora. Śpieszę tłumaczyć - nie ważne jaki wykonawca by to robił to kostka granitowa i tak by była, ponieważ tak zostało to zaprojektowane. Granit jest rozwiązaniem pięknym, ale faktycznie niezbyt miłym kierowcom, toteż czy kładłby to Maniek, Zenek czy Czesław z Mariolą na barana to nawierzchnie i tak byłyby z granitu i tak samo "cieszyłyby" kierowców. Jeśli już być szczegółowym, to akurat wspomniany odcinek, jak mnie pamięć nie myli, był wykonywany przez firmę spoza Augustowa - chyba Białegostoku, więc lokalnych wykonawców tak szybko na Sybir bym nie wysyłał. PozdrawiamData dodania komentarza: 18.04.2025, 06:13Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Klient 2Treść komentarza: Jak tak samo siedziałem i czekałem w kolejce , aż łaskawie przyjdą najedzona pracownicaData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:47Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸👺💰💸🤝👏Treść komentarza: Jak to jest z samorządnością w wyludniającym się Augustowie? Burmiszcz Mirosław Karolczuk pioniersko i wręcz frywolnie utworzył w monumentalnym miejskim magstracie etat drugiego zastępcy i nomen omen permanentnie co roku drenuje miejski budżet setkami tysięcy złotych zmaterializowanymi w uposażeniu drugiego zastępcy burmistrza, natomiast nie potrafi lub być może nie chce przeznaczyć kilku, może kilkunastu tysięcy złotych, żeby naprawić ewidentnie uszkodzoną nawierzchnię prezentacyjnej ulicy na Rynku Zygmunta Augusta?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:25Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Oddajcie 90tkęTreść komentarza: Do tej pory ci ludzie poruszali się skrajem drogi i ograniczenia nie było. Teraz ruch pieszych i rowerzystów został odseparowany od jezdni i stąd w "nagrodę" sześćdziesiątka? Zupełnie bez tolku i refleksji.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkościAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mentezowcy szykują się do kolejnej "debaty", to i argumenty potrzebne..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:26Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Jak ktoś chce szaleć, to mu znaki nie przeszkadzają. A tak w ogóle znak przedstawia Romka z Jarozbawem na wakacjach..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Codziennie przejeżdżam tamtędy rowerem albo z rodzicami autem i te dziury są jak pułapki.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:40Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: AdrianTreść komentarza: Pan Masie... który to robił powinien dostać za tą kostke i popsute samochody 20 lat więzienia na Syberii.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 13:01Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Pretensje do Jarka i Darka.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 11:59Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: więcej ciężkiego sprzętu wojskowego i będzie miasto miał co robić.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 11:17Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: SławekTreść komentarza: Myślę że już ciężko z tymi dziadkami będzieData dodania komentarza: 17.04.2025, 10:44Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: AlekTreść komentarza: Poseł Morawiecki pewnie przyjechał do starostwa podpisać umowę na biały domek ,bo dla obecnego dzierżawcy nie chcą dalej mieszkać przedłużyćData dodania komentarza: 17.04.2025, 10:42Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: PracownikTreść komentarza: Muszą się słuchać ich fajnych pomysłów jak chcą pracować dalejData dodania komentarza: 17.04.2025, 08:17Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: ZXYTreść komentarza: Poseł Morawiecki chyba był przodownikiem w rozdawaniu kuponów z milionami na inwestycje realizowane z klucza politycznego za czasów słusznie minionego pisowskiego bezładu. Dlaczego zabrakło na zbiorowym zdjęciu pełnomocnika starosty Rusieckiego ds. inwestycji, niejakiego Tomasza Dobkowskiego?Data dodania komentarza: 16.04.2025, 21:12Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: MateuszTreść komentarza: może najwyższa pora żeby poszli po rozum do głowy?Data dodania komentarza: 16.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądze
Reklama