Przegląd Filmów Dokumentalnych „Wszystko w temacie” pod hasłem „Jadą goście, jadą” odbędzie się w dniach 12-14 września. Pierwszego dnia wydarzenia, czyli 12 września, zaplanowano pokaz filmu Jaśminy Wójcik „Symfonia fabryki Ursus”. Film jest podsumowaniem pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Jest to dokument kreacyjny łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Twórcy zaprosili do współpracy byłych pracowników zakładu, by jeszcze raz ożywić fabrykę, która była jednym z największych zakładów produkcji traktorów w Europie i przez lata stanowiła chlubę polskiego przemysłu, zwłaszcza w dekadach socjalizmu. Ten dokument jest upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczącym o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie. Seans rozpocznie się o godz. 19:00 w starej stodole pod adresem Jaziewo 34. Po projekcji ognisko. DKF organizuje przejazd na miejsce. Wyjazd zaplanowano o godz. 18:00 spod kina Iskra w Augustowie przy ul. 3 Maja 38. Koszt transportu, który obejmuje również drogę powrotną po ognisku, wynosi 18 zł. Zapisy przyjmowane są do piątku 11 września w godz. od 8:00 do 16:00 w Miejskim Domu Kultury pod nr. tel. 87 643 36 59.
W niedzielny wieczór 13 września DKF Kinochłon pokaże film „In Touch” w augustowskiej Camp Zatoce przy ul. Jeziornej 26. Produkcja Pawła Ziemilskiego jest opowieścią o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje i nagrania rozmów Skype, próbuje uchwycić, w jaki sposób otwarcie na świat i nowoczesna technika wpływają na relacje z bliskimi. Po filmie zaplanowano spotkanie z reżyserem Pawłem Ziemilskim, a seans rozpocznie się o godz. 19:00. Podsumowaniem trzydniowego miniprzeglądu będzie poniedziałek 14 września, kiedy to o godz. 19:00 w augustowskim kinie Iskra odbędzie się premiera dokumentu zrealizowanego przez przyjaciela DKF-u, Rafała Rowińskiego. Obraz „W Augustowie się kręciło” to praca dyplomowa wykonana w Zakładzie Filmu i Mediów Uniwersytetu Gdańskiego. Dokument przedstawia miejsca w Augustowie, w których nagrywane były seriale i filmy. Niestety na premierę filmu miejsc już nie ma, ale organizatorzy planują jego kolejny pokaz.
Wrześniowy przegląd filmowy poprowadzi Maciej Białous, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.
Napisz komentarz
Komentarze