Wspólna debata miała na celu wymianę informacji pomiędzy policją, a mieszkańcami w zakresie niesienia pomocy osobom starszym, nieporadnym życiowo, potrzebującym wsparcia szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Podczas spotkania zostały przedstawione dotychczasowe efekty wynikające z funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz podsumowanie sezonu letniego.
-Okres jesienno-zimowy jest trudnym czasem dla osób mieszkających samotnie -powiedział oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Augustowie Paweł Jakubiak, przypominając jednocześnie o osobach niezaradnych życiowo czy nadużywających alkoholu. Rolą policji, a także mieszkańców miasta, jest udzielenie tym osobom pomocy. Dlatego uruchomiony został program „Nie bądźmy obojętni”. Działania programu mają charakter rozpoznawczy, informacyjny i interwencyjny. Nieocenione jest przy tym wsparcie miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej.
-Zwracamy się co roku o wykaz osób bezdomnych, o to gdzie możemy je spotkać. Policjanci dzielnicowi znają zazwyczaj te osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania bądź są niezaradni życiowo. Sporządzana jest z tego dokumentacja. Następnie koordynator w komendzie weryfikuje dane, które spłynęły z MOPS-u, z danymi, które ustalił dzielnicowy -poinformował Paweł Jakubiak. Sporządzony wykaz jest potrzebny, aby służby patrolowe mogły kontrolować te miejsca. Często podczas mrozów bezdomni szukają schronienia w ogródkach działkowych, pustostanach czy ziemiankach. Miasto uruchomiło tzw. ogrzewalnie, dane telefoniczne są w dyspozycji dyżurnego jednostki. W bloku przy ulicy Osiedlowej 5 w Augustowie od 17 października 2016 do 30 kwietnia 2017 funkcjonuje ogrzewalnia otwarta w godzinach 15.00-8.00. Funkcjonariusze apelują do mieszkańców, aby zgłaszać na numer alarmowy policji lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wszystkie niepokojące zjawiska z udziałem osób bezdomnych. Takie działania są pomocne. W ubiegłym roku nie odnotowano żadnego zgonu z powodu wyziębienia na terenie naszego powiatu.
-Jeżeli macie państwo wiedzę, że w danej części miasta jest osoba niezaradna życiowo, starsza czy wymagająca pomocy, takie sygnały można do nas zgłaszać. Pamiętajmy, że nadużywający alkoholu też są ludźmi i jeśli przejdziemy obok nich obojętnie, również mogą się wychłodzić –przekazał mieszkańcom Augustowa komisarz Jakubiak.
Całość debaty dostępna jest do odsłuchania na łamach portalu Dziennik Powiatowy w poniższym linku:
http://www.dziennikpowiatowy.pl/wiadomosci/607,debata-spoleczna-24-listopada-audio
Napisz komentarz
Komentarze