Beata Perzanowska
#augustów #augustowski #KanałAugustowski #budowa #zabytek #śluza #Przewięź
Inwestycja w Przewięzi nad jeziorem Białym wzbudza oburzenie wśród mieszkańców Augustowa.
-Budynek pojawił się tuż przy śluzie i to w dodatku 10 metrów od jeziora Białego. Na tablicy budowy, zresztą powieszonej niezgodnie z prawem budowlanym, bo nie na „ogrodzeniu" placu budowy tylko tuż przy budynku, nie ma pełnych danych. Napisane jest, że powstaje budynek gospodarczy. Teren bezprawnie ogrodzony jest do linii brzegowej jeziora -pisze w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców Augustowa. -W związku z powyższym mam następujące pytania. Na jakiej podstawie Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na inwestycję w ścisłej strefie ochronnej Kanału Augustowskiego? Kto i na jakiej podstawie wydał pozytywną opinię o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę?
O wyjaśnienie kwestii pozwoleń zwróciliśmy się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Augustowie. Bogdan Grabowy, kierownik tego wydziału, poinformował nas, że pozwolenie na budowę wydane zostało wydane zgodnie z prawem.
-Inwestor wystąpił o pozwolenie na rozbudowę i przebudowę istniejącego już obiektu z przeznaczeniem na usługi, dokładnie na wypożyczalnię sprzętu wodnego. Wniosek zawierał wszelkie niezbędne dokumenty, nawet zaświadczenie od burmistrza miasta o zgodności inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego i zgodą konserwatora zabytków -wyjaśnił Bogdan Grabowy.
Sprawą budowy zajmuje się jednak Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Augustowie.
-W trakcie naszej kontroli w terenie okazało się, że zostało tam wykonane dodatkowe podpiwniczenie. Usytuowanie budynku jest zgodne z pozwoleniem na budowę, nie narusza linii brzegowej ani planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym, że inwestor dokonał istotnych zmian w planie projektu budowlanego w postaci wykonania dodatkowego podpiwniczenia, naszym postanowieniem prace zostały wstrzymane do sierpnia, do czasu przedstawienia przez niego nowego planu inwestycji-wyjaśnia Antoni Dębowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Augustowie.
Próbowaliśmy się dowiedzieć, dlaczego konserwator zabytków zezwolił na tę inwestycję. Wykonaliśmy więc telefon do Anetty Ejdulis, kierownik suwalskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Kierownik poinformowała nas, że wydaje mnóstwo pozwoleń i nie jest w stanie wszystkich spraw spamiętać i poprosiła nas o wysłanie zapytania drogą elektroniczną w tej kwestii. Czekamy na odpowiedź, a do tematu na pewno powrócimy.
Napisz komentarz
Komentarze