Alarmy domowe - systemy SSWiN
Skrót SSWiN oznacza Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu. Jego przeznaczeniem jest zabezpieczenie domu przed wtargnięciem osoby nieuprawnionej. Nie istnieją żadne przepisy, które regulowałyby budowę lub działanie domowych systemów alarmowych, systemy te powinny jednak posiadać następujące funkcje:
- wykrywać penetrację okien, drzwi i innych zamknięć bez otwierania;
- sygnalizować nieautoryzowane otwarcie okien, drzwi lub innych zamknięć;
- wykrywać ataki na miejsca i urządzenia zagrożone w sposób szczególny;
- sygnalizować poruszanie się po terenie zabezpieczonym.
Kryteria te pochodzą z rozporządzenia MSWiA dotyczącego ochrony mienia wartościowego. Alarm, który je spełnia, zapewnia zgodne z tym dokumentem zabezpieczenie trzeciego stopnia. Systemy SSWiN dzielimy na bezprzewodowe i przewodowe, w zależności od sposobu komunikacji pomiędzy urządzeniami.
System bezprzewodowy
Podstawową zaletą systemów bezprzewodowych jest bezinwazyjna instalacja. Aby założyć taki alarm, nie trzeba kuć ścian i dezorganizować życia domownikom – wystarczy odpowiednio rozplanować i zamontować urządzenia. Jest to nie tylko mniej uciążliwe, ale również znacznie szybsze. Systemy bezprzewodowe nie są jednak pozbawione wad. Pierwszą i najważniejszą jest ich cena – różnica pomiędzy alarmem bezprzewodowym i przewodowym jest na tyle znaczna, że nawet oszczędność związana z brakiem konieczności przeprowadzania remontu generalnego nieruchomości nie będzie w stanie nam jej zrekompensować. Co więcej, komunikację pomiędzy urządzeniami bezprzewodowymi łatwiej zakłócić niż w przypadku alarmów przewodowych. Co do zasady – bezprzewodowe alarmy domowe sprawdzają się tam, gdzie ze względu na charakter danej nieruchomości położenie kabli w ścianach jest niemożliwe (np. gdy budynek jest zabytkowy).
System zwykły
Na zwykły system alarmu domowego składają się: centrala alarmowa, detektory, czujki, manipulatory i inne urządzenia, w sumie nawet kilkadziesiąt elementów, które muszą być ze sobą połączone za pomocą przewodów. Ukrycie całego tego okablowania w listwie przypodłogowej, nawet sporych rozmiarów, jest praktycznie niemożliwe – przewody zazwyczaj ukrywa się pod warstwą tynku, dokładnie tak samo, jak w przypadku instalacji elektrycznej. Zwykły system alarmowy jest skutecznym zabezpieczeniem, warto jednak przewidzieć go już na etapie projektu – w przeciwnym razie konieczny będzie uciążliwy i długotrwały remont generalny. Dodatkową zaletą zwykłych systemów alarmowych jest cena – mimo, że cechują się one dużą skutecznością, są zazwyczaj znacznie tańsze od pozostałych dostępnych na rynku rozwiązań.
Artykuł sponsorowany