W przestrzeni publicznej pojawia się mnóstwo niepotwierdzonych informacji, często opartych na plotkach. Chcąc temu zapobiec od kilku tygodni regularnie spotykamy się ze starostą, by w kolejnych wydaniach „Przeglądu Powiatowego” przedstawić Czytelnikom wiarygodne dane z naszego regionu. Jarosław Szlaszyński, szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformował nas, że do dnia zamknięcia tego numeru gazety, w powiecie augustowskim do badań skierowano 61 próbek osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Wszystkie oprócz jednej dały wynik ujemny. Pierwszy mieszkaniec naszego powiatu, u którego potwierdzono obecność koronawirusa wraca do zdrowia. Jego stan od początku określano, jako dobry i pacjent nie wymagał hospitalizacji. Starosta przekazał, że pierwszy mieszkaniec z dodatnim wynikiem, w najbliższym czasie zostanie dwukrotnie zbadany na obecność wirusa. Jeżeli wynik badania próbek będzie ujemny, jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi będzie mógł wrócić do swojej rodziny.
Do wtorku, 7 kwietnia kwarantanną domową w naszym powiecie objętych było 266 osób. Do tej pory żaden mieszkaniec nie trafił do kwarantanny poza miejscem zamieszkania, ale powiat dysponuje dwoma specjalnie przygotowanymi ośrodkami. Zdaniem J. Szlaszyńskiego, obecna sytuacja w naszym powiecie jest stabilna. Świadczą o tym raporty, które przekazują mu podległe służby. Warte odnotowania jest to, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba wykonywanych testów. Ale prawdziwym testem dla epidemii mogą być nadchodzące dni i powrót do domu na święta.
Starosta apeluje, aby w okresie przedświątecznym, świątecznym i poświątecznym, kiedy przyjadą do naszego powiatu kolejne osoby z zagranicy i członkowie rodzin, zachować szczególny rozsądek oraz trzymać się obowiązujących reżimów. W aktualnej rzeczywistości nie można pozwolić sobie na lekceważenie epidemii i wynikających z niej innych konsekwencji. Zlekceważenie bezpieczeństwa jest nieodpowiedzialne.
Ostatnio mnóstwo miejsca w dyskusjach poświęca się przygotowaniom szpitali na wypadek eskalacji epidemii. W województwie podlaskim został utworzony szpital jednoimienny w Łomży, który ma przygotowanych 500 łóżek, a zajętych obecnie około 20. Drugi o podobnym charakterze jest w Białymstoku. W obu miastach i w Suwałkach decyzją wojewody podlaskiego zostały utworzone też izolatoria. Augustowski szpital z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym funkcjonuje w stanie podwyższonej gotowości. W ocenie J. Szlaszyńskiego jest dobrze przygotowany, a na oddziale obserwacyjno-zakaźnym znajduje się wystarczająca ilość miejsc. Augustowski SP ZOZ posiada zabezpieczenie w niezbędne wyposażenie na 10 dni, które jest stale uzupełniane. Starosta przekonuje, że jest to wystarczający okres, a kwestionowanie tego wynika z braku konkretnej wiedzy. Wiele placówek ma takie zabezpieczenie na 2-3 dni. J. Szlaszyński apeluje, by nie podgrzewać niepotrzebnie emocji.
Ostatnio z agencji rezerw materiałowych trafiło do naszego szpitala m.in. 30 kombinezonów, przyłbice i inne środki ochrony osobistej. Już niebawem augustowska placówka otrzyma 2 mln zł na dodatkowe doposażenie. To efekt wniosku złożonego do urzędu marszałkowskiego. Z pomocą SP ZOZ w Augustowie przyszli także nasi lokalni przedsiębiorcy. Środki na rzecz szpitala przekazały m.in. firmy „Balt-Yacht” i „Ślepsk”, a inne już wyraziły chęć przekazania takiej darowizny. Warto podkreślić, że w szpitalu podwyższono standardy bezpieczeństwa. Starosta poinformował, że robi się wszystko, aby szpital działał jak najsprawniej i mieszkańcy zmagający się z różnymi chorobami byli leczeni normalnie.
J. Szlaszyński przekazał nam, że w ostatni weekend augustowską policję wspierali również funkcjonariusze z komendy wojewódzkiej w Białymstoku. Miało to oczywiście swój związek z nowymi obostrzeniami wynikającymi z rozporządzeń rządu, ale również z pilnowaniem zasad przestrzegania kwarantanny. Teraz, kiedy zrobiło się ciepło i słoneczna aura zachęca do spacerów, łatwiej o złamanie reżimów a to wiąże się niestety z konkretnymi konsekwencjami.
Obecnie Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie przyjmuje wnioski na pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw. Ponadto w PUP prowadzony jest też nabór wniosków na dopłaty do wynagrodzeń, z czego mogą korzystać teraz duże przedsiębiorstwa. Wszystkie informacje dotyczące procedury i możliwości skorzystania ze środków, można uzyskać w urzędzie pracy.
Starosta dziękuje wszystkim, którzy prowadzą walkę z epidemią i troszczą się o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Apeluje też o uszanowanie ich wysiłku.
Napisz komentarz
Komentarze